Odmiany róż polecane do uprawy w doniczkach
Do róż najchętniej wybieranych na balkony zaliczają się odmiany miniaturowe, charakteryzujące się zwartym pokrojem i kompaktowymi rozmiarami (zwykle nie przekraczają 30-40 cm wys.). Wśród nich na uwagę zasługują m.in.:
- 'Charmant', 'Roxy', 'Zwergenfee', 'Rose de Meaux', 'Mandy', 'Pink Pins' czy 'Pepita'.
- Kolejną grupą róż chętnie uprawianych na balkonach, są niskie, dorastające do ok. 40-50 cm róże wielokwiatowe (np. 'Samba', 'Aladdin Palace') oraz róże okrywowe (np. 'Meigalpio', 'Meidrifora', 'Coral Pin’s', 'Purple Rain').
- Jeśli dysponujemy dużym pojemnikiem i obszernym balkonem, możemy też poszukać odmian wyższych, dorastających do ok. 1-2 wys., które znajdziemy wśród róż parkowych (min. 'Ausgold', 'Darpellerin', 'Poulren 024', 'Elmshorn', 'Rose de Rescht', 'White Haze'), okrywowych (np. 'White Fairy', 'The Fairy', 'Larisa'), wielkokwiatowych (np. 'Mrs. John Laing', 'Peace', 'Heidi Klum', 'Augusta Luise', 'Ambasador', 'Erotica') oraz dorastających do ok. 2-2,5 m róż pnących (np. 'Melina', 'Zorba', 'Hella').
Wiele odmian dostępnych jest także w formie piennej (szczególnie róż wielkokwiatowych i wielokwiatowych), jednak wybierając takie rośliny, musimy pamiętać, że są one delikatniejsze i bardziej wymagające od pozostałych krzewów.
Uprawa i pielęgnacja róż na balkonie
Róże uprawiane w doniczkach mogą przez wiele lat być wspaniałą ozdobą balkonu, pod warunkiem że zapewnimy im odpowiednie warunki rozwoju i troskliwą opiekę.
Miejsce
Podobnie jak w ogrodzie, również na tarasie rośliny preferują słoneczne i ciepłe stanowiska, dlatego najlepiej uprawiać je na balkonach o wystawie południowo-wschodniej lub wschodniej (w gorące dni rośliny wymagają osłony przed palącym słońcem). Róże są bardzo podatne na choroby, dlatego doniczkę z krzewem należy umieścić w miejscu przewiewnym i osłoniętym przed deszczem, aby zalęgająca na liściach woda nie przyczyniła się do rozwoju chorób grzybowych lub bakteryjnych.
Doniczki
W zależności od odmiany, róże mogą mieć różne rozmiary, dlatego też będą oczekiwały różnych pojemników. Odmiany miniaturowe, które osiągają ok. 30-35 cm wys., mogą rosnąć w niewielkich doniczkach, skrzynkach lub misach o wysokości ok. 20-30 cm. Rośliny bardziej okazałe, dorastające do ok. 1-1,5 m wys. Potrzebują natomiast większych pojemników, dlatego wysokość donic przeznaczonych pod ich uprawę niż powinna być mniejsza niż 50-60 cm. Pojemniki muszą też posiadać otwory odpływowe oraz grubą warstwę drenażu np. z kulek keramzytu na dnie, aby korzenie roślin nie były narażone na zalewanie.
Podpory
Należy też pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na uprawę róż pnących, musimy im zapewnić odpowiednie podpory np. w postaci sztywnej, mocnej kraty.
Podłoże
Róże to rośliny dość wymagające, dlatego powinny być uprawiane w żyznej, próchniczej i przepuszczalnej ziemi o lekko kwaśnym odczynie pH. Podłoże nigdy nie powinno przesychać, ale też nie może być mokre, dlatego krzewy należy podlewać systematycznie i często, ale niezbyt obficie.
Nawożenie
Od wczesnej wiosny (III-IV) do końca lipca, róże warto też zasilać odpowiednimi nawozami wieloskładnikowymi, co pozwoli im obficiej kwitnąć i lepiej się rozkrzewiać (np. Target lub Agrecol do róż, długo działający nawóz dla róż Substral lub Florovit). Nawożenie należy zakończyć najpóźniej z początkiem sierpnia, aby krzewy miały wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do zimy.
Co robić, gdy przekwitną?
Usuwanie przekwitniętych kwiatów znacznie przedłuża kwitnienie. Jak tylko kwiat zacznie więdnąć, należy przyciąć go wraz z kawałkiem pędu, tuż nad oczkiem (czyli pączkiem wyrastającym nad liściem).
Zimowanie róż w doniczkach
Róże to rośliny dość wrażliwe na niskie temperatury, dlatego krzewy uprawiane w pojemnikach najlepiej przechowywać przez zimę w chłodnych i ciemnych pomieszczeniach o temp. ok. 0-5°C.
Jeśli nie mamy możliwości przechować róż w pomieszczeniu, możemy pozostawić je na balkonie, ale wtedy musimy bardzo solidnie zabezpieczyć je przed mrozem! Donice najlepiej przestawić w miejsce mniej nasłonecznione i umieścić je na grubym podkładzie izolacyjnym np. w postaci płyty styropianu. Pojemnik oraz pędy krzewów należy też dokładnie owinąć słomianymi matami lub grubą włókniną.
Róże zimujące w pomieszczeniach oraz rośliny pozostawione na balkonie (w czasie odwilży) trzeba też od czasu do czasu umiarkowanie nawadniać, aby ziemia całkiem nie wyschła. Bardzo wczesną wiosną, tuż przed rozpoczęciem wegetacji (III), krzewy róż uprawianych w doniczkach można przyciąć, nadając im pożądaną formę i pobudzając do lepszego rozkrzewienia. W razie potrzeby można je również przesadzić w tym czasie do nowego pojemnika.
FILM: Jak pielęgnować róże w pojemnikach?
Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: Flora Dania, zdjęcie tytułowe:
Elena Naletova / Dreamstime