Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
39
Okazje

Róża 'Frűhlingsduft'

Róże parkowe to wartościowe krzewy ozdobne o niewielkich wymaganiach siedliskowych, dobrej mrozoodporności i zdrowotności. Starsze odmiany róż parkowych charakteryzują się silnym wzrostem (dorastają do 3 m wysokości), nowsze są często niższe i bardziej kompaktowe (mają 1-1,5 m wysokości). Najczęściej rosną na własnych korzeniach, a ich ozdobą – oprócz kwiatów – często są także liście, pędy, kolce i owoce. Część róż parkowych kwitnie raz w roku, inne powtarzają kwitnienie.

TEMAT NA CZASIE
Narzędzia akumulatorowe do ogrodu | Pracuj wygodnie bez kabla!
TEMAT NA CZASIE
Narzędzia akumulatorowe do ogrodu | Pracuj wygodnie bez kabla!
Jeśli chcesz z należytą starannością zadbać o swój ogród, warto wybrać akumulatorowe narzędzia ogrodowe MAKITA. Przygotowaliśmy dla Was praktyczne...

Róża (Rosa) 'Frühlingsduft' to stara, ale wartościowa i zasługująca na szerszą popularyzację odmiana róży parkowej, wyhodowana w Niemczech pod koniec lat 40 XX wieku w szkółce Kordes Söhne. Pochodzi od róży gęstokolczastej (Rosa spinosissima) i jest bardzo żywotna. Rośnie silnie, tworzy szerokie, luźne krzewy osiągające 1,5-2,5 m wysokości.

Pędy w części wierzchołkowej przewieszają się łukowato na boki, są nierównomiernie pokryte kolcami. Więcej kolców znajduje się zwykle u podstawy pędów. Liście są typowe dla róż, siedmiolistkowe, średniej wielkości, jasnozielone, matowe.

róża Fruhlingsduft Fot. M. Szczepaniak APZ

Fot. Monika Szczepaniak (APZ)

Zobacz więcej ciekawych róż

Pąki kwiatowe mają około 2 cm długości, są szerokostożkowate, rozwijają się z nich urocze, cytrynoworóżowe kwiaty średnicy 7-9 cm. Kwiaty zbudowane są z 30-40 płatków; intensywnie i przyjemnie pachną. Krzewy kwitną jednokrotnie w czerwcu, a kwitnienie jest bardzo obfite, choć nie trwa zbyt długo.

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Frühlingsduft' toleruje gleby słabsze niż większość róż, można ją też sadzić na półcienistym stanowisku. Znosi suszę. Zaletą róż parkowych jest przede wszystkim ich niekłopotliwe utrzymanie. Nie wymagają corocznego cięcia, bo skracanie ich pędów osłabia kwitnienie. Doraźnie można przeprowadzić delikatne cięcie korekcyjne po kwitnieniu, a raz na kilka lat silne cięcie odmładzające.

Gdzie posadzić?

Róże parkowe nadają się do tworzenia grup w parkach, na skwerach, w dużych ogrodach. Można je stosować do obsadzania skarp, sadzić w pasach zieleni przydrożnej oraz miejscach trudno dostępnych, gdzie pielęgnacja innych krzewów byłaby kłopotliwa.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Monika Szczepaniak (APZ)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

 

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Ważne tematy
Lista zakupów
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT