Logo
Logo

Róża 'Frűhlingsduft'

Róże parkowe to wartościowe krzewy ozdobne o niewielkich wymaganiach siedliskowych, dobrej mrozoodporności i zdrowotności. Starsze odmiany róż parkowych charakteryzują się silnym wzrostem (dorastają do 3 m wysokości), nowsze są często niższe i bardziej kompaktowe (mają 1-1,5 m wysokości). Najczęściej rosną na własnych korzeniach, a ich ozdobą – oprócz kwiatów – często są także liście, pędy, kolce i owoce. Część róż parkowych kwitnie raz w roku, inne powtarzają kwitnienie.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Róża (Rosa) 'Frühlingsduft' to stara, ale wartościowa i zasługująca na szerszą popularyzację odmiana róży parkowej, wyhodowana w Niemczech pod koniec lat 40 XX wieku w szkółce Kordes Söhne. Pochodzi od róży gęstokolczastej (Rosa spinosissima) i jest bardzo żywotna. Rośnie silnie, tworzy szerokie, luźne krzewy osiągające 1,5-2,5 m wysokości.

Pędy w części wierzchołkowej przewieszają się łukowato na boki, są nierównomiernie pokryte kolcami. Więcej kolców znajduje się zwykle u podstawy pędów. Liście są typowe dla róż, siedmiolistkowe, średniej wielkości, jasnozielone, matowe.

róża Fruhlingsduft Fot. M. Szczepaniak APZ

Fot. Monika Szczepaniak (APZ)

Zobacz więcej ciekawych róż

Pąki kwiatowe mają około 2 cm długości, są szerokostożkowate, rozwijają się z nich urocze, cytrynoworóżowe kwiaty średnicy 7-9 cm. Kwiaty zbudowane są z 30-40 płatków; intensywnie i przyjemnie pachną. Krzewy kwitną jednokrotnie w czerwcu, a kwitnienie jest bardzo obfite, choć nie trwa zbyt długo.

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Frühlingsduft' toleruje gleby słabsze niż większość róż, można ją też sadzić na półcienistym stanowisku. Znosi suszę. Zaletą róż parkowych jest przede wszystkim ich niekłopotliwe utrzymanie. Nie wymagają corocznego cięcia, bo skracanie ich pędów osłabia kwitnienie. Doraźnie można przeprowadzić delikatne cięcie korekcyjne po kwitnieniu, a raz na kilka lat silne cięcie odmładzające.

Gdzie posadzić?

Róże parkowe nadają się do tworzenia grup w parkach, na skwerach, w dużych ogrodach. Można je stosować do obsadzania skarp, sadzić w pasach zieleni przydrożnej oraz miejscach trudno dostępnych, gdzie pielęgnacja innych krzewów byłaby kłopotliwa.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Monika Szczepaniak (APZ)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Róża 'Frűhlingsduft'
Róża 'Frűhlingsduft'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)