Logo
Logo
30
Okazje

Róża 'Chopin'

Róża 'Chopin' to polska odmiana z grupy róż wielkokwiatowych, wyhodowana przez Stanisława Żyłę w 1980 r. Rośnie bardzo silnie, tworzy liczne proste, sztywne i grube pędy, pokryte średniej wielkości kolcami oraz zwieńczone efektowymi, pojedynczymi kwiatami. Dowiedz się, jakie wymagania ma ta zjawiskowa roślina!

 

Róża (Rosa) 'Chopin' osiąga ok. 1,5 m wysokości. Ma liście pięciolistkowe, bardzo duże, jasnozielone, skórzaste i matowe. Jej ulistnienie jest bardzo gęste, zdrowe i trwałe, utrzymuje się najdłużej spośród uprawianych w kraju róż.

Pąki kwiatowe tej rośliny są szerokostożkowate, mają długość około 5 cm. Kwiaty róży 'Chopin' są białokremowe, duże; osiągają średnicę 12-13 cm w pełnym rozkwicie, zbudowane z około 40 lekko pachnących płatków. Ta odmiana zakwita w połowie czerwca, powtarza kwitnienie w drugiej połowie lata, tworząc pąki kwiatowe aż do późnej jesieni.

róża Rosa Chopin Fot. G. Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski

Uprawa i wymagania

Róża 'Chopin' najlepiej rośnie na glebach żyznych, piaszczysto-gliniastych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych. Wymaga pełnego nasłonecznienia. Podlewanie krzewów w okresie suszy sprzyja obfitemu i długotrwałemu kwitnieniu.

Odmiana 'Chopin' jest wartościową rośliną odporną na czarną plamistość. Przenawożone azotem krzewy są podatne na mączniaka prawdziwego. Przy mokrej i chłodnej pogodzie, zwłaszcza jesienią, kwiaty w pąkach bywają porażane przez szarą pleśń i się nie rozwijają, co jest jedną z nielicznych wad rośliny. Krzewy zabezpieczone na zimę kopczykiem ziemi nie przemarzają nawet podczas surowych zim. Wiosną kopczyki należy usunąć, a pędy przyciąć na wysokości około 10-15 cm od ziemi.

Gdzie posadzić?

Róża 'Chopin' to godna polecenia odmiana do sadzenia w gruncie w ogrodach przydomowych i parkach, na rabatach, kwietnikach oraz klombach. Doskonale prezentuje się sadzona w większych grupach jednorodnych oraz jako w kompozycjach z bylinami.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (12)
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu