Logo
Logo

Róża 'Chopin'

Róża 'Chopin' to polska odmiana z grupy róż wielkokwiatowych, wyhodowana przez Stanisława Żyłę w 1980 r. Rośnie bardzo silnie, tworzy liczne proste, sztywne i grube pędy, pokryte średniej wielkości kolcami oraz zwieńczone efektowymi, pojedynczymi kwiatami. Dowiedz się, jakie wymagania ma ta zjawiskowa roślina!

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Róża (Rosa) 'Chopin' osiąga ok. 1,5 m wysokości. Ma liście pięciolistkowe, bardzo duże, jasnozielone, skórzaste i matowe. Jej ulistnienie jest bardzo gęste, zdrowe i trwałe, utrzymuje się najdłużej spośród uprawianych w kraju róż.

Pąki kwiatowe tej rośliny są szerokostożkowate, mają długość około 5 cm. Kwiaty róży 'Chopin' są białokremowe, duże; osiągają średnicę 12-13 cm w pełnym rozkwicie, zbudowane z około 40 lekko pachnących płatków. Ta odmiana zakwita w połowie czerwca, powtarza kwitnienie w drugiej połowie lata, tworząc pąki kwiatowe aż do późnej jesieni.

Uprawa i wymagania

Róża 'Chopin' najlepiej rośnie na glebach żyznych, piaszczysto-gliniastych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych. Wymaga pełnego nasłonecznienia. Podlewanie krzewów w okresie suszy sprzyja obfitemu i długotrwałemu kwitnieniu.

Odmiana 'Chopin' jest wartościową rośliną odporną na czarną plamistość. Przenawożone azotem krzewy są podatne na mączniaka prawdziwego. Przy mokrej i chłodnej pogodzie, zwłaszcza jesienią, kwiaty w pąkach bywają porażane przez szarą pleśń i się nie rozwijają, co jest jedną z nielicznych wad rośliny. Krzewy zabezpieczone na zimę kopczykiem ziemi nie przemarzają nawet podczas surowych zim. Wiosną kopczyki należy usunąć, a pędy przyciąć na wysokości około 10-15 cm od ziemi.

Gdzie posadzić?

Róża 'Chopin' to godna polecenia odmiana do sadzenia w gruncie w ogrodach przydomowych i parkach, na rabatach, kwietnikach oraz klombach. Doskonale prezentuje się sadzona w większych grupach jednorodnych oraz jako w kompozycjach z bylinami.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Róża 'Chopin'
Róża 'Chopin'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)