Róża (Rosa) 'Mozart' charakteryzuje się tworzeniem gęstych krzewów o licznych, niezbyt grubych pędach. W przeciętnych warunkach dorasta do 1,2 m wysokości, uprawiana w pojemnikach zwykle nie przekracza 60 cm wysokości. W krajach o cieplejszym klimacie jej pędy mogą być znacznie dłuższe, potrafią osiągać nawet 3 m długości i można je rozpinać na podporach.
Pędy tej odmiany są zielonooliwkowe, lekko łukowato nachylone, dosyć kolczaste. Kolce są bardzo ostre. Liście są dość duże, ciemnozielone, złożone z 7-9 wąskich listków, nieco szorstkich w dotyku i pomarszczonych. Kwiaty są pojedyncze, płaskie, dosyć małe, mają około 3 cm średnicy, są zbudowane z różowowiśniowych płatków o białych podstawach, tworzących jasne oczko. Kwiaty są zebrane po 20-50 w gęste kwiatostany na końcach pędów. Przekwitające kwiaty bieleją. Wokół kwitnących krzewów roztacza się słodki zapach piżma.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Róża 'Mozart' kwitnie na pędach tegorocznych i starszych. Pełnia kwitnienia przypada na przełom czerwca i lipca. Kwitnienie jest bardzo obfite i długie, potem powtarza się aż do mrozów. Jeśli nie przytniemy kwiatów, pojawią się owoce z czerwonymi, drobnymi, kulistymi hipancjami.
Uprawa i wymagania
Odmiana 'Mozart' jest tolerancyjna pod względem nasłonecznienia, całkiem dobrze rośnie w świetle rozproszonym, stąd może być sadzona pod świetlistymi koronami drzew, ale jak wszystkie róże najobficiej kwitnie na stanowiskach w pełni nasłonecznionych. Toleruje mniej żyzne i dość suche gleby. Krzewy charakteryzują się wysoką zdrowotnością, są odporne na choroby róż i dobrze zimują.
Nawet jeśli część pędów rośliny przemarznie w czasie surowej zimy, krzewy szybko regenerują straty i zakwitają jeszcze w tym samym roku. Wiosenne cięcie powinno być niezbyt silne i ograniczone do usunięcia pędów zmarzniętych lub martwych. Warto przy cięciu zachować naturalny, półkulisty kształt krzewu.
Gdzie posadzić?
Róża 'Mozart' świetnie nadaje się do sadzenia w miejscu eksponowanym, najlepiej w grupach, także w postaci szpalerów i szerokich, naturalnych żywopłotów. Doskonale komponuje się z bylinami i powojnikami, zwłaszcza o delikatnym pokroju i drobnych kwiatach. Ładnie wygląda w ogrodach o charakterze naturalistycznym. Może być uprawiana w parkach oraz w zieleni miejskiej. Nadaje się do uprawy w ozdobnych pojemnikach. Odmiana bywa dostępna w handlu także w atrakcyjnej formie piennej.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |