Logo
Logo
34
Okazje

Róża FRIESIA 'Korresia'

Wśród żółtych róż wielokwiatowych o długim okresie kwitnienia i wszechstronnym zastosowaniu numerem jeden od wielu lat pozostaje odmiana 'Friesia'. Pomimo, że została wyhodowana przed niemal 50 laty, ciągle zachwyca swoim pięknem i jest łatwo dostępna w sprzedaży. Szkółki oferują ją zarówno w postaci tradycyjnego krzewu, jak i w eleganckiej formie piennej.

 

Różę (Rosa) 'Friesia', znaną także pod nazwą 'Sunsprite' albo 'Korresia' uzyskał na początku lat 70 XX wieku słynny niemiecki hodowca róż Reimer Kordes. Jej rodzicami są odmiany 'Friedrich Wörlein' i 'Spanish Sun'. Roślina tworzy zwarte, zdrowe krzewy o jasnozielonym, błyszczącym ulistnieniu, dorasta do około 60 cm wysokości.

Kwiaty w pąkach są ciemnożółte, szlachetne, przypominają pąki róż wielkokwiatowych, dosyć szybko otwierają się w płaskie, półpełne kwiaty. Płatki są intensywnie żółte, ułożone symetrycznie. W pełni rozwinięte kwiaty maja 7-9 cm średnicy, wydzielają intensywny, przyjemny zapach. Kwitnienie pojedynczych kwiatów nie trwa zbyt długo, płatki łatwo się osypują, ale jednocześnie krzewy kwitną bardzo intensywnie, nowe pąki kwiatowe zawiązują się przez całe lato, do późnej jesieni.

róża FRIESIA Korresia

Fot. Monika Szczepaniak (APZ)

Zobacz więcej ciekawych róż

Róża 'Friesia' została nagrodzona wieloma wyróżnieniami i tytułami w ramach przeprowadzanych na świecie konkursów i ocen, otrzymała m. in. złoty medal w konkursie róż w Baden Baden w 1972 r. w Niemczech, tytuł Gold Star of the South Pacyfik przyznany w 1975 r. w Nowej Zelandii, nagrodę Gamble Fragrance Award w 1979 r. Amerykańskiego Towarzystwa Różanego oraz dwa brytyjskie wyróżnienia – złoty medal Królewskiego Narodowego Towarzystwa Różanego w 1989 r. oraz tytuł Award of Garden Merit (AGM) przyznany w 2012 r. przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze.

Uprawa i wymagania

Róża 'Friesia' najlepiej rośnie na glebach żyznych, piaszczysto-gliniastych, umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych. Wymaga pełnego nasłonecznienia. Podlewanie krzewów w okresie suszy sprzyja obfitemu i długotrwałemu kwitnieniu. Zdrowe liście długo utrzymują się na pędach dzięki tolerancji na choroby grzybowe, zwłaszcza na czarną plamistość. Kopczykowane jesienią krzewy dobrze przetrwają nawet surowe zimy. Róża 'Friesia' należy do odmian długowiecznych.

Gdzie posadzić?

Dzięki wszystkim tym cechom odmiana 'Friesia' zyskała miano jednej z najlepszych żółtych odmian róż polecanych do sadzenia na rabatach, kwietnikach, klombach, w ogrodach prywatnych, osiedlowych oraz zieleni miejskiej. Doskonale nadaje się do tworzenia grup jednorodnych oraz niskich, swobodnych żywopłotów okalających kwietniki bądź wiodących wzdłuż chodników lub ścieżek.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Monika Szczepaniak (APZ)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 
Tagi
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (9)
Lista zakupów


 
Twoja strona ogrodu