Logo
Logo

Kwiaty na balkon zachodni | Lista roślin

Kwiaty na balkon zachodni powinny preferować przede wszystkim popołudniowe nasłonecznienie. Rośliny, które tolerują jedynie półcień lub cień, zdecydowanie nie poradzą sobie na takim stanowisku. Jakie kwiaty posadzić na balkonie zachodnim? Mamy dla was interesującą listę gatunków! 

Spis treści
Jakie warunki panują na balkonie zachodnim?
Co na zachodni balkon?
Lawenda wąskolistna
Mandewilla
Datura
Pelargonia
Aksamitka
Petunia
Bratki
Werbena ogrodowa
Goździk
Celozja
Lobelia przylądkowa
Jaskry azjatyckie
FILM: KWIATY NA BALKON. Jak dobierać, komponować rośliny balkonowe? Z czym sadzić pelargonię, surfinię?

Jakie warunki panują na balkonie zachodnim? Wystawa ta jest silnie nasłoneczniona od popołudnia, aż do zachodu słońca. Na balkonach zachodnich po południu jest dużo mocnego słońca, dlatego najlepiej posadzić tam kwiaty balkonowe światłolubne. Rośliny, które nie tolerują nadmiernego nasłonecznienia, mogłyby w takich warunkach ulec poparzeniu. 

Na szczęście dzięki ogromnej różnorodności wśród kwiatów balkonowych, bez najmniejszych problemów można wybrać odpowiednie gatunki do każdych warunków świetlnych. Może są tutaj jacyś fani pelargonii albo surfinii? Mamy dla was coś specjalnego! 

Jakie kwiaty posadzić na balkonie zachodnim?

Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia

Lawenda do prawidłowego wzrostu potrzebuje słonecznego stanowiska i przepuszczalnej gleby z dużą zawartością wapnia. Roślina ta jest wytrzymała na mróz, ale w mroźne zimy wymaga okrycia.
► Dowiedz się więcej o uprawie lawendy. 

Mandewilla (Mandevilla)

Mandewilla lubi stanowiska nasłonecznione oraz przepuszczalne i żyzne podłoże. Nie toleruje nadmiernej wilgoci, dlatego nie powinno jej się zbyt często podlewać. Najlepszym wyjściem jest regularne zraszanie, by zapewnić jej wysoką wilgotność powietrza. 
► Dowiedz się więcej o uprawie mandewilli. 

Datura (Datura)

Datura najlepiej rośnie na miejscach słonecznych. Preferuje glebę próchniczną i dobrze przepuszczalną, o pH 5,5-6,5. Nie toleruje suchego podłoża, dlatego powinna być regularnie podlewana. Nie jest mrozoodporna i na zimę powinna być przenoszona do pomieszczenia. 
► Dowiedz się więcej o uprawie datury. 

Pelargonia (Pelargonium)

Pelargonia najlepiej czuje się w miejscu dobrze naświetlonym, ale nie toleruje zbyt mocnego słońca, które może spowodować u niej tzw. poparzenia. Idealnym stanowiskiem dla niej jest balkon o wystawie zachodniej. Roślina ta wymaga regularnego podlewania, ale nadmierna wilgotność może jej zaszkodzić. 
► Dowiedz się więcej o uprawie pelargonii. 

Aksamitka (Tagetes)

Aksamitka to roślina, która wymaga przede wszystkim dobrego nasłonecznienia, dlatego doskonale sprawdza się na balkonach o wystawie zachodniej. Jest to roślina bardzo łatwa w uprawie, ale najlepiej radzi sobie na glebach żyznych i przepuszczalnych. 
► Dowiedz się więcej o uprawie aksamitki. 

Petunia (Petunia)

Petunia preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe z dużą ilością rozproszonego światła. Najlepiej rośnie w miejscu zacisznym, osłoniętym od wiatru. Preferuje podłoże żyznepróchniczne i przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5).
► Dowiedz się więcej o uprawie petunii. 

Kwiaty na balkon zachodni - fot. Pixabay
Fot. Hans Braxmeier, Luisella Planeta Leoni, Anita Božić, Annette Meyer, _Alicja_, Manfred Richter / Pixabay
Lawenda, datura, aksamitka, pelargonia, petunia, mandewilla 

Bratki (Viola x wittrockiana)

Bratek ogrodowy wymaga słonecznego stanowiska i żyznej, próchnicznej, lekko kwaśnej, wilgotnej gleby. Jest dosyć podatny na choroby (m.in. grzybowe), dlatego zaleca się podlewać go rano lub wieczorem, starając się, aby nie moczyć ich liści czy kwiatów.
► Dowiedz się więcej o uprawie bratków. 

Werbena ogrodowa (Verbena hybrida)

Werbena preferuje stanowiska ciepłe i nasłonecznione. Nie ma specjalnych wymagań co do podłoża, ale najbardziej odpowiadają jej gleby przepuszczalne, lekkie, bogate w składniki pokarmowe. Roślina ta powinna być regularnie podlewania i nawożona. 
► Dowiedz się więcej o uprawie werbeny. 

Goździk (Dianthus)

Goździki preferują stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru. Nie mają dużych wymagań glebowych – dobrze radzą sobie nawet na piaszczystych, lekkich ziemiach. Znoszą krótkotrwałe susze.
► Dowiedz się więcej o uprawie goździków.

Celozja (Celosia)

Celozja z powodzeniem może rosnąć zarówno na słonecznych jak i nieco zacienionych stanowiskach – najlepiej zacisznych i osłoniętych od wiatru. Roślina ta jest odporna na suszę. Najlepiej jednak radzi sobie na podłożu lekko wilgotnym i przepuszczalnym. 
► Dowiedz się więcej o uprawie celozji. 

Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus)

Lobelia najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i ciepłych, a także osłoniętych od wiatru. Preferuje gleby niezbyt żyzne, przepuszczalne, próchniczne lub piaszczysto-gliniaste. Lubi systematyczne podlewanie i nawożenie nawozami wieloskładnikowymi. 
► Dowiedz się więcej o uprawie lobelii. 

Jaskry azjatyckie (Ranunculus asiaticus)

Jaskry są łatwe w uprawie, ale pod warunkiem, że mają zapewnione słoneczne stanowisko i lekko wilgotne podłoże. Ziemia dla jaskrów powinna być przepuszczalna o dość wysokiej zawartości składników pokarmowych.
► Dowiedz się więcej o uprawie jaskrów. 

Kwiaty na balkon zachodni - fot. Pixabay
Fot. Manfred Richter, Adina Voicu, Annette Meyer, Głady, Matthias Böckel, Christin Lau / Pixabay
Bratki, lobelia, werbena, jaskry, goździk, celozja

FILM: KWIATY NA BALKON. Jak dobierać, komponować rośliny balkonowe? Z czym sadzić pelargonię, surfinię?

Make Your Life Greener / Youtube

 
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Annette Meyer, Adina Voicu, Hans Braxmeier, Matthias Böckel / Pixabay

Autor
Kwiaty na balkon zachodni | Lista roślin
Kwiaty na balkon zachodni | Lista roślin
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
 

Komentarze

Dodaj komentarz