Logo
Logo

Mandevilla (dipladenia) w domu i na balkonie | Jak o nią dbać? Jak przezimować?

Mandevilla to jedna z atrakcyjniejszych kwitnących roślin ogrodowych. Białe, różowe lub czerwone kwiaty zachwycają od maja aż do pierwszych mrozów. A co więcej, roślina nie jest zbyt wymagająca. Nic dziwnego, że jest tak niesamowicie popularna w ogrodach, na balkonach i patiach.

Spis treści
Jak wygląda mandevilla (dipladenia)? Dlaczego jest tak popularna? Co lubi mandevilla? Jak o nią dbać? Dlaczego mandevilla usycha i zamiera? Czy mandevilla jest wieloletnia? Czy da się przezimować ją w domu?

Jak wygląda mandevilla?

Mandevilla to pnący się krzew, który kwitnie od maja do października. Pełna cudownie pachnących kwiatów w kształcie trąbki roślina kwitnie bez końca. Kwiaty wyróżniają się pięknie na tle ciemnozielonych, błyszczących liści rośliny. Mogą być białe, różowe i czerwone.

Mandevilla zwana jest również dipladenią, stąd możemy ją znaleźć w sklepach pod tymi dwiema nazwami.
mandevilla na balkonie fot. Flower Council Holland mandevilla na balkonie fot. Flower Council Holland
mandevilla na balkonie fot. Flower Council Holland mandevilla na balkonie fot. Flower Council Holland

Mandevilla Sundeville i Mandevilla Diamantina są najczęściej dostępne. To, co łączy wszystkie, jest fakt, że kwitną bardzo obficie i zachwycają oko przez całe lato.

Rośliny dostępne są w wielu rozmiarach, od bardzo małych roślin na rabaty lub do donic na patio, aż po duże pnącza, które osiągają nawet do kilku metrów wysokości. Roślinę możesz też wykorzystać do stworzenia żywej ściany, ponieważ szybko wytwarza długie łodygi przykrywające ściany lub ogrodzenie. Pamiętaj jednak o podparciu.

Jak pielęgnować mandevillę (dipladenię) w domu i na balkonie?

Mandevilla będzie zdrowa i piękna, jeśli będziesz przestrzegać kilku prostych zasad. Jest dość łatwa w pielęgnacji, o ile zapewnimy jej odpowiednie warunki do wzrostu. Pnącze rozwija się najlepiej w dużej ilości światła, ciepła i wilgoci, więc zaplanuj podlewanie, gdy tylko gleba zacznie wysychać i zasilaj roślinę regularnie podczas sezonu wegetacyjnego.

Stanowisko
Ważne, aby umieścić ją w odpowiednim miejscu – częściowo lub w pełni zacienionym ­– w porannym lub popołudniowym słońcu. Mandevilla lubi ciepło, co ma związek z krajem jej pochodzenia.

Podlewanie
Umieść roślinę w dobrze przepuszczalnej, średnio wilgotnej glebie i regularnie podlewaj. Zbyt mokra ziemia nie jest wskazana.

Nawożenie
Wiosną podaj nawóz, aby mandevilla kwitła obficie przez długi czas, pozostała zdrowa i mniej podatna na szkodniki i choroby.

Obcinanie przekwitłych kwiatów
Jeśli będziesz regularnie usuwać zwiędnięte kwiaty, roślina będzie wyglądać atrakcyjnie aż do nadejścia pierwszych mrozów.

Przycinanie
Podczas gdy roślina jest w ogrodzie, na patio lub balkonie jedyne, co musisz robić, to przycinanie łodyg lub przymocowanie ich do drabinki raz na jakiś czas. Podczas sezonu wzrostu i kwitnienia przycinanie nie jest konieczne. Roślinę można przyciąć dopiero zimą tuż przed przeniesieniem jej do pomieszczenia lub na początku nowego sezonu w lutym. Dzięki temu twoja mandevilla nie urośnie zbyt duża i zachowa atrakcyjny kształt.

Dlaczego mandevilla usycha i zamiera?

Mandevilla jest delikatna i jeśli będzie źle pielęgnowana, może szybko zwiędnąć, uschnąć i umrzeć. Oto główne przyczyny zasychania:

  • Zbyt częste podlewanie
  • Brak wody
  • Niewystarczająca ilość światła słonecznego
  • Niedobór składników odżywczych
  • Choroby
  • Insekty
  • Niewłaściwe odprowadzanie wody

Zimowanie mandevilli

Mandevilla nie jest odporna na mróz, więc na początku zimy umiera, chyba że wstawisz ją do chłodnego i chronionego przed mrozem pomieszczenia. Upewnij się podczas przenoszenia rośliny, że nie ma na niej żadnych szkodników. Jasne stanowisko i temperatura około 10°C sprawdzą się najlepiej. Zimą mandevilla nie potrzebuje zbyt wiele wody. Zapewnij jej dobrą wentylację i nie umieszczaj w zbyt suchym miejscu lub w pobliżu źródła ciepła. Przenoszenie jej z zewnątrz do wewnątrz może spowodować żółcenie albo blaknięcie liści, ale nie przejmuj się, to naturalna reakcja rośliny.


Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk

Autor
Mandevilla (dipladenia) w domu i na balkonie | Jak o nią dbać? Jak przezimować?
Mandevilla (dipladenia) w domu i na balkonie | Jak o nią dbać? Jak przezimować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Komentarze

Dodaj komentarz

Gość stark

13-11-2020 20:27

nie mam mozliwości dac jej 10 stopni , Tylko temperatura pokojowa . Co wtedy ?/

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl

 

 
Powiązane rośliny
Zobacz więcej
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Twoja strona ogrodu