Logo
Logo

Mandevilla (dipladenia) w domu i na balkonie | Jak o nią dbać i jak przezimować?

Mandevilla to wyjątkowa roślina, która z powodzeniem zdobi wiele balkonów i tarasów. Jej urok tkwi nie tylko w efektownych, intensywnie kolorowych kwiatostanach, ale również w zdolności do szybkiego wzrostu i tworzenia bujnej zieleni. Czy wiesz jak ją pielęgnować, aby cieszyć się jej pięknem przez cały sezon? Dowiedz się i dbaj o swoją roślinę, by zdobiła Twój zielony zakątek przez długi czas.

Streszczenie artykułu
Mandevilla to atrakcyjna kwitnąca roślina ogrodowa, która zdobi wiele balkonów i patiów. Jej kwiaty, dostępne w kolorach białym, różowym i czerwonym, kwitną od maja do pierwszych mrozów. Mandevilla, znana również jako dipladenia, jest łatwa w pielęgnacji, pod warunkiem zapewnienia jej odpowiednich warunków. Preferuje stanowiska częściowo zacienione, ciepło i wilgotność. Podlewanie powinno być regularne, ale bez przelania, a nawożenie dostosowane do potrzeb rośliny. Przycinanie jest zalecane zimą lub na początku sezonu. Ważne jest również odpowiednie zimowanie mandevilli w chłodnym miejscu, chronionym przed mrozem.
Spis treści
Jak wygląda mandevilla (dipladenia)? Dlaczego jest tak popularna? Co lubi mandevilla? Jak o nią dbać? Dlaczego mandevilla usycha i zamiera? Czy mandevilla jest wieloletnia? Czy da się przezimować ją w domu?

Mandevilla to jedna z atrakcyjniejszych kwitnących roślin ogrodowych. Białe, różowe lub czerwone kwiaty zachwycają od maja aż do pierwszych mrozów. A co więcej, roślina nie jest zbyt wymagająca. Nic dziwnego, że jest tak niesamowicie popularna w ogrodach, na balkonach i patiach.

Jak wygląda mandevilla?

Mandevilla to pnący się krzew, który kwitnie od maja do października. Pełna cudownie pachnących kwiatów w kształcie trąbki roślina kwitnie bez końca. Kwiaty wyróżniają się pięknie na tle ciemnozielonych, błyszczących liści rośliny. Mogą być białe, różowe i czerwone.

Mandevilla zwana jest również dipladenią, stąd możemy ją znaleźć w sklepach pod tymi dwiema nazwami.
mandevilla na balkonie fot. Flower Council Holland mandevilla na balkonie fot. Flower Council Holland
mandevilla na balkonie fot. Flower Council Holland mandevilla na balkonie fot. Flower Council Holland

Mandevilla Sundeville i Mandevilla Diamantina są najczęściej dostępne. To, co łączy wszystkie, jest fakt, że kwitną bardzo obficie i zachwycają oko przez całe lato.

Rośliny dostępne są w wielu rozmiarach, od bardzo małych roślin na rabaty lub do donic na patio, aż po duże pnącza, które osiągają nawet do kilku metrów wysokości. Roślinę możesz też wykorzystać do stworzenia żywej ściany, ponieważ szybko wytwarza długie łodygi przykrywające ściany lub ogrodzenie. Pamiętaj jednak o podparciu.

Jak pielęgnować mandevillę (dipladenię) w domu i na balkonie?

Mandevilla będzie zdrowa i piękna, jeśli będziesz przestrzegać kilku prostych zasad. Jest dość łatwa w pielęgnacji, o ile zapewnimy jej odpowiednie warunki do wzrostu. Pnącze rozwija się najlepiej w dużej ilości światła, ciepła i wilgoci, więc zaplanuj podlewanie, gdy tylko gleba zacznie wysychać i zasilaj roślinę regularnie podczas sezonu wegetacyjnego.

Stanowisko
Ważne, aby umieścić ją w odpowiednim miejscu – częściowo lub w pełni zacienionym ­– w porannym lub popołudniowym słońcu. Mandevilla lubi ciepło, co ma związek z krajem jej pochodzenia.

Podlewanie
Umieść roślinę w dobrze przepuszczalnej, średnio wilgotnej glebie i regularnie podlewaj. Zbyt mokra ziemia nie jest wskazana.

Nawożenie
Wiosną podaj nawóz, aby mandevilla kwitła obficie przez długi czas, pozostała zdrowa i mniej podatna na szkodniki i choroby.

Obcinanie przekwitłych kwiatów
Jeśli będziesz regularnie usuwać zwiędnięte kwiaty, roślina będzie wyglądać atrakcyjnie aż do nadejścia pierwszych mrozów.

Przycinanie
Podczas gdy roślina jest w ogrodzie, na patio lub balkonie jedyne, co musisz robić, to przycinanie łodyg lub przymocowanie ich do drabinki raz na jakiś czas. Podczas sezonu wzrostu i kwitnienia przycinanie nie jest konieczne. Roślinę można przyciąć dopiero zimą tuż przed przeniesieniem jej do pomieszczenia lub na początku nowego sezonu w lutym. Dzięki temu twoja mandevilla nie urośnie zbyt duża i zachowa atrakcyjny kształt.

Dlaczego mandevilla usycha i zamiera?

Mandevilla jest delikatna i jeśli będzie źle pielęgnowana, może szybko zwiędnąć, uschnąć i umrzeć. Oto główne przyczyny zasychania:

  • Zbyt częste podlewanie
  • Brak wody
  • Niewystarczająca ilość światła słonecznego
  • Niedobór składników odżywczych
  • Choroby
  • Insekty
  • Niewłaściwe odprowadzanie wody

Zimowanie mandevilli

Mandevilla nie jest odporna na mróz, więc na początku zimy umiera, chyba że wstawisz ją do chłodnego i chronionego przed mrozem pomieszczenia. Upewnij się podczas przenoszenia rośliny, że nie ma na niej żadnych szkodników. Jasne stanowisko i temperatura około 10°C sprawdzą się najlepiej. Zimą mandevilla nie potrzebuje zbyt wiele wody. Zapewnij jej dobrą wentylację i nie umieszczaj w zbyt suchym miejscu lub w pobliżu źródła ciepła. Przenoszenie jej z zewnątrz do wewnątrz może spowodować żółcenie albo blaknięcie liści, ale nie przejmuj się, to naturalna reakcja rośliny.


Tekst i zdjęcia: Flower Council Holland, Funnyhowflowersdothat.co.uk

Autor
Mandevilla (dipladenia) w domu i na balkonie | Jak o nią dbać i jak przezimować?
Mandevilla (dipladenia) w domu i na balkonie | Jak o nią dbać i jak przezimować?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość stark

13-11-2020 20:27

nie mam mozliwości dac jej 10 stopni , Tylko temperatura pokojowa . Co wtedy ?/

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl