Logo
Logo

Sundaville® w donicy na balkon i taras | Co robić, by pięknie kwitła?

Sundaville® to tak zwana marka mandewilli – ozdobnego pnącza chętnie uprawianego na tarasach i balkonach. Ta grupa odmian charakteryzuje się nie tylko swoimi dużymi, egzotycznie wyglądającymi, olśniewającymi kwiatami ale też łatwością uprawy! Z artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest sundaville, jak pielęgnować te rośliny oraz jakie są ich odmiany.

Spis treści
Czym wyróżnia się Sundaville®? Jak można rozmnażać sundaville? Gdzie najlepiej postawić sundaville? ABC pielęgnacji sundavilli Kiedy, jak i czym nawozić sundavillę? Czy sundavillę można ciąć? Jak zimować i przesadzać pnącze? Jakie są odmiany Sundaville®? Gdzie znaleźć i kupić sundavillę?

Sundaville a mandewille – czym się różnią?

Sundaville® to wyjątkowa odmiana mandewilli, która zdobi swoim pnącym pokrojem i ciekawymi kwiatami.

Mandewille są znane ze swoich efektownych kwiatów, ale kwiaty sundavilli są zarówno obfite, jak i większe od poprzedniczki, co sprawia, że robią ogromne wrażenie w każdym miejscu w ogrodzie. Co więcej, mimo że mandewilla jest rośliną tropikalną i subtropikalną, pochodząca od niej sundavilla jest odporniejsza na mniej korzystne warunki pogodowe i nie straszne jej deszcz, słońce, czy chłodniejsze noce – doskonale nadaje się na okres letni do klimatu północnej Europy, a nawet Skandynawii.

Uprawa i pielęgnacja sundavilli

Rozmnażanie sundavilli

Odmiany sundavilli najlepiej rozmnażać z sadzonek wierzchołkowych, które należy ukorzeniać w odpowiednim podłożu. Sadzonki pobieramy wczesną wiosną. Każda powinna mieć ok. 10 cm długości. Umieszczamy je w wilgotnym i ciepłym podłożu. Sadzonki te potrzebują stałych warunków, dlatego trzeba je trzymać np. w szklarni. (Ciepło jest niezbędne do dalszego rozwoju sadzonek!)

Rozmnażanie sundavilli z nasion jest niemożliwe, ponieważ w uprawie pojemnikowej pnącze nie wytwarza nasion.

Uprawa sundavilli

Decydując się na uprawę sundavilli, przede wszystkim wybierzmy sprawdzonego sprzedawcę, który zapewni zdrową i mocną sadzonkę. Przed zakupem upewnijmy się, aby sadzonka miała dobrze wykształcony system korzeniowy.

Światło

Sundavilla najlepiej rośnie w miejscu ciepłym i dobrze nasłonecznionym. Chociaż może rosnąć w półcieniu, jej kwitnienie w takich warunkach jest mniej obfite.

Podłoże

Roślina najlepiej rośnie w glebie, która jest lekka i dobrze przepuszcza wodę. Mieszanka ziemi ogrodowej z piaskiem jest idealna. Gdy roślina jest starsza, można ją przesadzić do gleby z niewielką ilością torfu. Kluczowe jest zapewnienie właściwego drenażu, dlatego na dnie naczynia warto umieścić keramzyt, drobne kamienie lub rozbite fragmenty doniczek ceramicznych.

Pielęgnacja sundavilli

Podlewanie

Główną czynnością w pielęgnacji sundavilli jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby, która nie powinna być ani przesadnie mokra, ani sucha. Po podlaniu dobrze jest opróżnić podstawkę z nadmiaru wody. Sundavilla lubi wyższą wilgotność powietrza, dlatego warto czasami delikatnie spryskać ją letnią, odstaną wodą.

Nawożenie

Nawożenie sundavilli należy wykonywać co dwa tygodnie zaczynając od marca i kończąc wraz z końcem lata, dzięki temu roślina będzie bujnie kwitnąć. Można wybrać każdy nawóz wieloskładnikowy przeznaczony dla kwiatów ozdobnych. Warto przypomnieć, żeby zawsze podlewać roślinę przed jej nawożeniem!

Cięcie

Sundavillę najlepiej przycinać wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wzrostu. Przycinanie polega na usuwaniu starych, zaschniętych pędów oraz skracaniu zbyt długich, co stymuluje roślinę do bujniejszego rozrostu i obfitszego kwitnienia.

Przesadzanie

Jeżeli roślina przerośnie pojemnik korzeniami należy ją przesadzić do o rozmiar większej doniczki.

Zimowanie

Sundavilla nie jest mrozoodporna i wymaga chowania na zimę. Jesienią, zwykle w październiku, musimy ją przestawić do jasnego pomieszczenia o temperaturze ok. 15°C. Roślinę wystawiamy na balkony lub tarasy po minięciu wiosennych przymrozków, co przypada na drugą połowę maja.

W czasie zimowania sundavillę często traci część liści – to proces naturalny i nie należy się tym martwić.

Sundavilla: odmiany i kolory

Nie ma tylko jednej odmiany rośliny z grupy Sundaville®. Ogrodnicy mogą wybierać z różnych jej serii, a każda z nich ma swoje unikalne zalety

  • seria Fashion – rośliny bardzo wcześnie kwitnące i kompaktowe (do małych doniczek); mogą rosnąć z podporą lub bez niej
  • seria Grand – ta seria to hybrydy mandewilli z wyjątkowo dużymi kwiatami (ponad 7 cm średnicy)
  • seria Up – rośliny te mają kwiaty o średnicy 7 cm i długie, cienkie owalne liście; kwitnienie jest bardzo wczesne
  • Sundaville® Double Blush Pink (PBR) – pierwsza mandevilla / sundavilla o podwójnych kwiatach (zdjęcie poniżej) 

Gdzie kupić sadzonki sundavilli?

Sundavillę można kupić w sklepach internetowych ale należy pamiętać, że największy wybór i dostępność tych roślin przypada na wiosnę. Wśród sklepów online, w których znajdziemy te rośny można wymienić:

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Ilhan Balta / AdobeStock

Autor
Sundaville® w donicy na balkon i taras | Co robić, by pięknie kwitła?
Sundaville® w donicy na balkon i taras | Co robić, by pięknie kwitła?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl