Logo
Logo
57
Do góry

Jakie rośliny do doniczek na balkon?

Ukwiecone balkony są wizytówką każdego domu. Przez kilka miesięcy w roku mogą stać się kwitnącym ogrodem. Są szczególnie ważnym miejscem relaksu dla tych, którzy mieszkają w blokach i nie mają ogrodu lub działki. Wystarczy wyjść na balkon, by cieszyć bliskością z naturą. Dowiedz się, jakie rośliny możesz posadzić w doniczkach na balkonie!

 

Ogród na balkonie? Tak!

Ogród kojarzy nam się zwykle z otwartą przestrzenią, trawnikiem, kwiatowymi rabatami, drzewami i krzewami, a przecież jest to tylko jedna z wielu możliwości. Ogrodem może być każde miejsce, w którym posadzimy rośliny – możemy go założyć w domu, na parapecie okiennym, na balkonie lub tarasie.

Warunki na balkonie – czasem słońce, czasem cień

Wybierając kwiaty na balkon lub taras nie możemy kierować się jedynie wyglądem rośliny i naszymi upodobaniami. Przede wszystkim musimy uwzględnić warunki, jakie panują na naszym balkonie oraz czas, który możemy poświęcić na pielęgnację roślin. Nie wszystkie rośliny dobrze czują się w pełnym słońcu, niektóre lubią półcień lub cień.

Rośliny światłolubne będą słabiej kwitły na balkonie zacienionym – wychodzącym na północ, a rośliny które lubią cień ulegną poparzeniu przez intensywne słońce na balkonie południowym. Warto wybierać rośliny kwitnące jak najdłużej, najlepiej od wiosny do jesieni. W sklepach ogrodniczych jest tak ogromny wybór nasion i sadzonek, że na pewno każdy z nas znajdzie coś dla siebie.

Jeśli dysponujesz bardzo małą przestrzenią, umieść sadzonki w jednej szerokiej i głębokiej skrzyni – powstanie namiastka rabaty, a rośliny będą miały lepsze warunki do rozwoju niż w pojedynczych doniczkach.

Jakie rośliny do doniczek na balkonie?

W donicach na balkonie można uprawiać roślinny praktycznie z każdej grupy – byliny, zioła, kwiaty jednoroczne, a także iglaki, zimozielone krzewy oraz warzywa i gatunki owocowe. Jeśli wybierzemy wystarczająco duże i wytrzymałe doniczki i skrzynki balkonowe, to rośliny doskonale będą w nich wyglądały i zdrowo rosły nawet przez kilka lat.

Przy zakupie sadzonek trzeba jednak sprawdzić, jak szybkie jest tempo wzrostu wybrane przez nas rośliny oraz jaką wysokość i szerokości osiągnie po kilku latach uprawy. Masa liści i bryła korzeniowa po kilku latach będzie sporo ważyć; nie można dopuścić by rośliny przerosły do sąsiada czy zanadto obciążyły konstrukcję balkonu.

Jeśli chodzi o kwiaty sezonowe, nie ma ograniczeń. Ale decydując się na rośliny wieloletnie, najlepiej wybierać odmiany o kolumnowym pokroju, karłowe czy szczepione na pniu i osiągające nie więcej niż 2 m wysokości.

Poznaj 6 pomysłów w różnych stylach na posadzenie roślin w doniczkach na balkonie!

kwiaty balkonowe fot. Pelargonium for Europe

Fot. Pelargonium for Europe

Aby stworzyć ogród na balkonie posadź rośliny kwitnące w różnych porach roku, wybierz te najbardziej popularne, np. kwitnące latem pelargonie, petunie, lobelie czy jesienne wrzosy i chryzantemy. Ustawione na tle roślin domowych lub w towarzystwie gatunków o ozdobnych liściach zyskają na urodzie.

Przedstawiamy 14 najpopularniejszych kwiatów balkonowych:
Najpopularniejsze kwiaty na balkon i taras

wiszące doniczki na balkon fot. mschiffm Pixabay

Fot. mschiffm/Pixabay

Wiszące doniczki to idealne pojemniki dla roślin o przewieszających się pędach. Doskonale sprawdzają się na małym balkonie, gdzie liczy się każdy centymetr. Nie ma nic równie pięknego jak wiszące różnokolorowe kaskady kwiatów. Taka dekoracja jest lepsza niż papierowy lampion!

Przedstawiamy najpopularniejsze i najokazalsze kwiaty balkonowe o dekoracyjnych zwisających pędach: 
Kwiaty balkonowe do wiszących doniczek

stylowa aranżacja na balkonie fot. flower council holland

Fot. Flower Council Holland

Odpowiednio dobrane rośliny, meble i dodatki mogą zmienić miejski balkon w miejsce, w którym będziesz wypoczywać po pracy lub przyjmować gości. Jeśli nie masz pomysłu, jak zmienić swój balkon – może ta aranżacja będzie dla Ciebie inspiracją. Delikatny szum bambusów jest naprawdę relaksujący!

Tu znajdziesz więcej inspirujących pomysłów na aranżację roślin:
Miejski balkon – stylowa aranżacja

aranżacja na balkonie fot. flower council holland

Fot. Flower Council Holland

Stworzenie ogrodu na balkonie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Przedstawiamy aranżację, którą przy odrobinie chęci może założyć każdy. Odmiany szczepione na pniu sprawiają, że kompozycja nabiera głębi, a przewaga zimnych barw kwiatów pozwala powiększyć optycznie przestrzeń balkonu.

Tu znajdziesz więcej pomysłów na aranżacje z roślin wieloletnich:
 Iglaki, krzewy liściaste, zioła i kwiaty na balkonie

warzywa na balkonie fot. flower council holland

Fot. Flower Council Holland

Po co samemu uprawiać warzywa, jeśli można je kupić w każdym sklepie? Odpowiedź jest prosta – dla przyjemności i po to, by móc je zrywać tuż przed spożyciem. Nawet na niewielkim balkonie jest możliwa uprawa warzyw. Pamiętaj, że w dużej głębokiej donicy możesz zmieścić kilka różnych gatunków roślin.

Dowiedz się, jak założyć warzywnik na balkonie:
Warzywa na balkonie – jak uprawiać warzywa w doniczkach?

zioła na balkonie fot. Floradania

Fot. Floradania

Zioła szybko rosną, są łatwe w uprawie i można je bez większych problemów uprawiać w doniczkach. W dużej skrzyni można stworzyć paletę ulubionych smaków, kształtów i barw. Kluczem do sukcesu w uprawie ziół jest słoneczne i ciepłe miejsce.

Dowiedz się więcej o uprawie ziół:
Zioła na balkonie – wymagania i uprawa ziół w doniczkach

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie główne: "IMG_0309"/wlcutler/CC BY 2.0

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (6)

Komentarze

PELARGONIE
Na czasie
PELARGONIE
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Tydzień 19, Sentencja nr:5
Rabaty bylinowe odchwaszczamy, spulchniamy glebę i ściółkujemy ją torfem, a następnie nawozimy nawozem długo działającym, np. Osmocote.
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Tydzień 19, Sentencja nr:4
Nawozimy trawnik. Nawożenie przeprowadzone 3-4 razy w sezonie zapewni murawie odporność i ładny wygląd. W maju można zastosować pełnoskładnikowy nawóz mineralny (np. Azofoska, Polifoska). Po rozsypaniu nawozu murawę trzeba obficie podlać. Nie należy nawozić trawnika w czasie suszy.
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Tydzień 19, Sentencja nr:3
Do oczka wodnego możemy już wpuścić ryby. Wodę w stawie należy systematycznie oczyszczać z glonów i obumarłych szczątków roślin. Ciągły przepływ wody w zbiorniku (np. dzięki fontannie bądź kaskadzie) ograniczy ilość glonów.
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Tydzień 19, Sentencja nr:2
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa. Po posadzeniu rośliny, wokół szyjki korzeniowej formujemy misę, w której będzie zatrzymywać się woda.
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Tydzień 19, Sentencja nr:1
Maj jest miesiącem, gdy trawa rośnie intensywnie, należy więc ją kosić regularnie, przynajmniej raz na dwa tygodnie. Kosimy w bezdeszczowe dni, kiedy trawa jest sucha (koszenie wilgotnej murawy może doprowadzić do zniszczenia sprzętu oraz zwiększyć ryzyko powstania chorób grzybowych na trawniku), na wysokość nie mniejszą niż 3,5 cm.
 
Twoja strona ogrodu