Top 8: rośliny balkonowe o różowych i fioletowych kwiatach
Wiele atrakcyjnych, dobrze radzących sobie w uprawie pojemnikowej, gatunków wytwarza kwiaty o barwie różu, lilii lub fioletu. Przedstawiamy najpopularniejsze kwiaty balkonowe kwitnące na różowo i fioletowo.
Duże znaczenie przy tworzeniu roślinnych kompozycji – również tych balkonowych – ma nie tylko wzrost, pokrój czy wymagania danego gatunku, ale także okres kwitnienia i kolor kwiatów. Warto więc "posegregować" rośliny kolorystycznie, aby łatwiej było dobierać im odpowiednie sąsiedztwo.
Różowe i fioletowe kwiaty:
rośliny balkonowe w kompozycjach i solo
Wiele atrakcyjnych, dobrze radzących sobie w uprawie pojemnikowej, gatunków wytwarza kwiaty o barwie różu, lilii lub fioletu. W tym przypadku mamy więc do czynienia z kłopotem bogactwa. Co więcej, różowo i fioletowo kwitnące okazy można łączyć ze sobą. Po prawdzie nie osiąga się kontrastu, niemniej kompozycje wyglądają okazale.
Z innych barw niezwykle przydatna jest biel. Rośliny o białych kwiatach świetnie kontrastują z okazami kwitnącymi na różowo i fioletowo. Ciekawe zestawienia można również stworzyć sadząc obok siebie rośliny o kwiatach ciemnofioletowych i żółtych.
Poznaj najpopularniejsze rośliny balkonowe o różowych i fioletowych kwiatach
![]() |
Żeniszek meksykański
(Ageratum houstonianum)
Wygląd: Najczęściej można kupić żeniszki o fioletowej lub niebieskiej barwie kwiatów, ale dostępne są również odmiany kwitnące na różowo i biało. Żeniszek osiąga wysokość 20-30 cm.
Okres kwitnienia: Zwykle kwitnie od czerwca do późnej jesieni.
Wymagania: Lubi słoneczne stanowiska i żyzne podłoże.
Uprawa: Nasiona można wysiewać w okresie przedwiosennym do skrzyń w pomieszczeniach. Roślinę trzeba chronić przed silnymi, zimnymi wiatrami i przymrozkami.
Zastosowanie: Ze względu na niewielką wysokość żeniszek najlepiej wygląda uprawiany w skrzyniach zawieszonych na poręczach balkonu.
Begonia stale kwitnąca
(Begonia semperflorens)
Wygląd: Roślina kwitnie na różowo, biało, żółto lub czerwono – ale najczęściej dostępna jest w tym pierwszym kolorze. Osiąga wysokość do 50 cm.
Okres kwitnienia: Kwitnie od lata od później jesieni.
Wymagania: Begonia nie ma dużych wymagań i jest polecana osobom początkującym. Lubi wschodnie i zachodnie wystawy, ale rośnie również na balkonach południowych (liście mogą zabarwiać się mocno na czerwono). Begonia jest tolerancyjna względem podłoża.
Uprawa: Najważniejsze w uprawie begonii jest regularne podlewanie – latem nawet codzienne.
Zastosowanie: Do skrzyń na poręcze i parapety okienne, do ozdobnych pojemników – na większych balkonach.
![]() |
Fuksja, ułanka
(Fuchsia)
Wygląd: To jedna z najpopularniejszych roślin na balkony i tarasy. Można nabyć odmiany fuksji zarówno o jednobarwnych jak i dwubarwnych kwiatach (biel, lila, fiolet, róż, czerwień). Osiąga wysokość od 30-100 cm.
Okres kwitnienia: Zwykle od czerwca do października.
Wymagania: Lubi miejsca jasne, zaciszne o rozproszonym świetle. Należy unikać balkonów południowych. Potrzebuje przestrzeni. Zimą powinna przebywać w pomieszczeniu o temp. 12-15º C.
Uprawa: Zabiegi sprowadzają się do regularnego podlewania (nie lubi przesuszenia) i nawożenia. Młode okazy warto uszczykiwać, aby pobudzić krzewienie. Należy uważać na mszyce.
Zastosowanie: Fuksja jest wszechstronna – nadaje się do sadzenia w skrzyniach i ozdobnych, stojących donic (formy pienne) jak i wiszących pojemników.
![]() |
Lobelia przylądkowa
(Lobelia erinus)
Wygląd: Zwykle lobelie mają kwiaty białe, różowe, fioletowe lub niebieskie. Osiąga wysokość 10-15 cm.
Okres kwitnienia: Od czerwca do września.
Wymagania: Lubi miejsca ciepłe, o dużej ilości światła rozproszonego. Dobrze rośnie w ziemi ogrodowej z warstwą drenażu.
Uprawa: Roślina jest wrażliwa na suszę – należy podlewać ją regularnie, nawet codziennie. W sierpniu warto ją mocno przyciąć – wtedy ponownie zakwitnie jesienią.
Zastosowanie: Jedna z najciekawszych propozycji do wiszących pojemników.
Petunia ogrodowa
(Petunia x hybrida)
Wygląd: Do wyboru mamy najczęściej petunie biało, różowo, fioletowo kwitnące (lub dwubarwne). Osiąga wys. 20-35cm.
Okres kwitnienia: Od maja do pierwszych przymrozków.
Wymagania: Roślina lubi miejsca jasne, ciepłe i słoneczne. Podłoże powinno być żyzne, próchnicze.
Uprawa: Petunię należy regularnie podlewać. Nawożenie wykonuje się co 1-2 tygodnie. Przekwitłe kwiaty warto usuwać, aby przedłużyć kwitnienie.
Zastosowanie: Znakomity gatunek do wiszących pojemników.
![]() |
Werbena ogrodowa
(Verbena x hybrida)
Wygląd: Najłatwiej można kupić werbeny o kwiatach w odcieniach różu (ewentualnie o kwiatach białych i czerwonych). Osiąga wysokość 20-50cm.
Okres kwitnienia: Od lipca do pierwszych przymrozków.
Wymagania: Lubi jasne, słoneczne stanowiska i podłoże żyzne, przepuszczalne.
Uprawa: Roślinę należy obficie podlewać, jednak nie lubi zalewania bryły korzeniowej. Nawożenie można ograniczyć do minimum.
Zastosowanie: wszechstronne – do skrzyń - na parapety i poręcze. Gatunek dobrze rośnie na balkonach od strony południowej.
Heliotrop peruwiański
(Heliotropium arborescens)
Wygląd: Kwitnie na fioletowo (zwykle spotyka się takie okazy), biało lub niebiesko. W zależności od odmiany heliotrop może osiągać wysokość 20-90 cm.
Okres kwitnienia: Od lipca do września.
Wymagania: Lubi stanowiska jasne o świetle rozproszonym i żyzne podłoże.
Uprawa: Ważne jest regularne podlewanie i nawożenie nawozami o małej zawartości azotu. Roślinę trzeba chronić przed przymrozkami.
Zastosowanie: Dobrze rośnie na balkonach od strony wschodniej i zachodniej. Wysokie odmiany warto sadzić w pojemnikach luźno stojących.
Mydlnica bazyliowata
(Saponaria ocymoides)
Wygląd: Kwitnie na różowo i osiąga do 25 cm wysokości.
Okres kwitnienia: Od maja do lipca.
Wymagania: Mydlnica lubi miejsca ciepłe, słoneczne oraz wapienne gleby.
Uprawa: Roślinę należy regularnie podlewać. Można ją również nawozić, ale nie jest to konieczne. Co pewien czas rozrośnięte kępy trzeba przyciąć.
Zastosowanie: To dobry gatunek do obsadzania południowych balkonów. Będzie znakomitą dekoracją wiosną i na początku lata.
Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Wikimedia Commons, Freeimages
Komentarze