Mydlnica bazyliowata (saponaria ocymoides) to roślina wieloletnia należąca do rodziny goździkowatych (caryophyllaceae). W środowisku naturalnym występuje na terenach górskich Zachodniej Europy. Gatunek ten charakteryzuje się niskim wzrostem (do 25 cm) przy dużej szerokości kęp (nawet do 50 cm).

Liście są drobne, wyrastają na cienkich, zabarwionych na fioletowo łodygach. Mydlnica kwitnie od maja do lipca. Kwiaty są drobne i niepozorne, ale ich duża ilość sprawia, że roślina wygląda jak różowy, gęsty dywan.

Uprawa mydlnicy bazyliowatej

Mydlnica bazyliowata najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych i słonecznych. Z powodzeniem nadaje się do uprawy pod bezpośrednim działaniem promieni słonecznych.

Optymalne są gleby zasadowe - wapienne, stosunkowo suche. Roślina nie ma dużych wymagań - nie toleruje jedynie mrozów.

Przy uprawie w ogrodzie należy pamiętać, aby co pewien czas po kwitnieniu podciąć zbyt rozrośnięte kępy. Nasiona można wysiewać do doniczek w marcu do gruntu lub stałych pojemników - w sierpniu. Zakwitnie w przyszłym roku.

Zastosowanie mydlnicy bazyliowatej

Mydlnica przez długi czas głównie była wykorzystywana do obsadzania skalniaków, murków i miejsc nieprzystępnych. Z powodzeniem nadaje się jako roślina okrywowa. Coraz częściej jednak jest dekoracją słonecznych balkonów - doskonale rośnie w pojemnikach.

fot. Ettore Balocchiflickr, Arnold Unterholzner (źródło flickr.com.cc)