Logo
Logo

Mydlnica lekarska (Saponaria officinalis)

Mydlnica lekarska (Saponaria officinalis) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: każda ogrodowa, małe wymagania glebowe, przepuszczalna
 • Kolor kwiatów: białe, różowe
 • Kwiaty: pojedyncze, pełne
 • Owoce: torebka
 • Pokrój: wzniesiony, wyprostowany
 • Wysokość: 80 cm
 • Okres kwitnienia: VI, VII, VIII
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: słońce
 • Mydlnica lekarska (Saponaria officinalis) to bylina zaliczana do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). Jej obszar występowania jest dość rozległy, gdyż na stanowiskach naturalnych można ją znaleść min. w Azji, Afryce Północnej i Europie, w tym także w Polsce, gdzie jest pospolita i uznawana za roślinę rodzimą. Zwykle traktowana jest jako uciążliwy i trudny do zwalczenia chwast, ale może być też rośliną leczniczą i ozdobną.

  Mydlnica lekarska może dorastać do ok. 30-80 cm wys. Tworzy obłą, wzniesioną, sztywną, rozgałęziającą się w górnej części łodygę ze zgrubieniami w miejscu wyrastania liści, gęsto pokrytą szeroko-lancetowatymi, całobrzegimi, gładkimi lub lekko owłosionymi, zaostrzonymi na końcach, zielonymi, miękkimi, siedzącymi liśćmi, z wyraźnie zaznaczonymi na blaszce trzema podłużnymi nerwami. Liście wyrastają na pędzie naprzeciwległymi parami i układają się nakrzyżlegle.

  Roślina zawita wczesnym latem (VI-IX), rozwijając duże, jasnoróżowe, lekko pachnące, pięciopłatkowe kwiaty o wydłużonych płatkach i zielonej, smukłej, owłosionej, walcowatej koronie, zebrane na szczytach pędów lub w kątach liści w luźne, wierzchotkowe kwiatostany. Po przekwitnieniu kwiaty przekształcają się w wydłużone, smukłe owocostany (torebki), wypełnione nasionami.

  Mydlnica lekarska jest rośliną bardzo ekspansywną, gdyż mocno rozrasta się za sprawą rozbudowanego, silnego systemu korzeniowego z licznymi, podziemnymi, czerwonawymi, pełzającymi kłączami.

  Mydlnica lekarska to roślina o wielu obliczach. W swoich tkankach zawiera toksyny (saponiny, obecne głównie w korzeniach), z powodu których jest trująca dla ludzi i zwierząt.

  Wymagania i uprawa

  W naturze najchętniej zasiedla słoneczne stanowiska i przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, żwirowe lub piaszczyste gleby. Jest uznawana za roślinę ruderalną.

  Mydlnica rozmnaża się przez wysiew nasion, odrosty korzeniowe i podział dorosłych egzemplarzy.

  Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce
  Przeczytaj także
  Woda wszędzie tam, gdzie jej potrzebujesz, czyli system Pipeline w praktyce

  Zastosowanie

  Do uprawy w ogrodzie nadają się głównie jej odmiany ozdobne, o atrakcyjnych, dużych, barwnych kwiatach, które ciekawie prezentują się w ogrodach naturalistycznych i wiejskich. Roślina ładnie komponuje się min. z ozdobnymi trawami, krwawnikami, liliami, nachyłkami czy rudbekiami.

  Gatunek czasami ma też zastosowanie w lecznictwie (w niewielkich ilościach, gdyż większe dawki są trujące), jako środek żółciopędny i wykrztuśny, choć obecnie nie poleca się stosować go wewnętrznie.

  Ze względu na pianotwórcze saponiny, mydlnica jest także dodawana do środków czystości i kosmetyków (min. mydeł, szamponów, płukanek do włosów, żeli pod prysznic, środków piorących).

  Co ciekawe, mydlnica bywa też składnikiem niektórych gatunków chałwy, gdzie jednak może znajdować się tylko w niewielkich ilościach.

  Wybrane odmiany

  • 'Rosea Plena' – (zdj. 3) mniej ekspansywna od gatunku odmiana o niższym wzroście i pełnych, różowych, lekko pachnących kwiatach, wys. ok. 40-60 cm
  • 'Betty Arnold' – (zdj. 4) odm. o białych, pełnych kwiatach, wys. ok. 60-90 cm

  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: WikimediaImages/Pixabay, iVerde

  Powiązane tematy
  Powiązane rośliny
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl