Które kwiaty balkonowe kwitną na biało?
Zaletą białego koloru jest nie tylko świeżość, lekkość czy pozytywna symbolika. Jest to przede wszystkim barwa uniwersalna, którą można z powodzeniem łączyć z większością kolorów bez wizualnych "defektów".
Najefektywniej biel prezentuje się jednakże połączona z mocną czerwienią, błękitem lub granatem oraz różnymi odcieniami różu.
Agapant afrykański (Agapanthus africanus)
Wygląd: Agapant, znany także jako lilia afrykańska, to jedna z ciekawszych propozycji do dekoracji nowoczesnych balkonów. Roślina kwitnie na biało lub niebiesko. Zwykle osiąga wysokość ok. 60 cm.
Okres kwitnienia: Od lipca do września.
Wymagania: Roślina lubi słoneczne, ciepłe stanowiska i zasobne w składniki pokarmowe podłoże (optymalnie piaszczysto-próchnicze lub piaszczysto-gliniaste).
Uprawa: Agapant uprawia się na balkonie od wiosny do jesieni, gdyż jest wrażliwy na mrozy. Przed ich nadejściem należy więc przenieść donice do chłodnego pomieszczenia. Gatunek ten powinno się sadzić w dużych pojemnikach. Wymaga regularnego podlewania, jednak nie znosi długo utrzymujących się zastoin wody. Nawożenie (nawozami wieloskładnikowymi) warto wykonywać co 2-4 tygodnie od wiosny aż do okresu kwitnienia.
Zastosowanie: Dekoracja większych balkonów, sadzona w pojemnikach wolnostojących.
Petunia ogrodowa (Petunia x hybrida)
Wygląd: Petunie są dostępne w szerokiej palecie barw kwiatów (od białych po intensywnie czerwone i niebieskie. Osiągają wysokość 20-35 cm.
Okres kwitnienia: Od maja do listopada.
Wymagania: Roślinę najlepiej ustawiać w ciepłych, słonecznych miejscach. Optymalne podłoże jest żyzne, próchnicze i przepuszczalne.
Uprawa: Gatunek ten wymaga regularnego, często codziennego podlewania, gdyż źle znosi nawet krótkotrwałe susze. Nawożenie można wykonywać co 1-2 tygodnie, używając nawozów dla roślin o ozdobnych kwiatach. Warto również usuwać przekwitłe kwiatostany, aby przedłużyć okres kwitnienia.
Zastosowanie: Petunie efektywnie wyglądają uprawiane w różnokolorowych grupach. Warto sadzić je w wiszących pojemnikach lub skrzyniach umocowanych na poręczach balkonu.
Ołownik uszkowaty (Plumbago auriculata)
Wygląd: Ołownik to wieloletnie pnącze osiągające wysokość 1,5-3 m. Kwitnie na biało, niebiesko lub fioletowo.
Okres kwitnienia: Od czerwca do września.
Wymagania: Optymalne są stanowiska ciepłe, słoneczne, wolne od wiatru i opadów atmosferycznych. Roślina toleruje różne typy gleby, ale najlepiej rośnie w podłożu piaszczysto-próchniczym lub gliniasto-próchniczym.
Uprawa: Pnącze w Polsce nie przetrwa zimy, dlatego przed nadejściem mrozów należy przenieść je do chłodnego, jasnego pomieszczenia. Ze względu na osiągane rozmiary, roślina wymaga raczej dużych pojemników. Należy ją regularnie podlewać i nawozić co 2-3 tygodnie. Przekwitłe kwiatostany zaleca się usuwać.
Zastosowanie: Niebagatelna dekoracja dużych balkonów.
Werbena ogrodowa (Verbena x hybrida)
Wygląd: Dostępne są odmiany werben kwitnące na biało, różowo czerwono i fioletowo. Zwykle roślina osiąga osiąga wysokość 20-50 cm.
Okres kwitnienia: Najobficiej kwitnie od lipca do października.
Wymagania: Preferuje stanowiska ciepłe i słoneczne. Optymalne podłoże jest żyzne i przepuszczalne.
Uprawa: Roślinę należy obficie podlewać (latem codziennie), jednak nie lubi zalewania bryły korzeniowej. Nawożenie można ograniczyć do minimum, szczególnie w przypadku sadzenia w żyznej, kupionej ziemi ogrodowej. Po przekwitnięciu werbenę warto lekko przyciąć, wtedy pobudzi się ją do ponownego kwitnienia.
Zastosowanie: Może rosnąć w wiszących pojemnikach i skrzyniach. Warto sadzić ją w różnobarwnych grupach lub komponować z innymi gatunkami roślin.
Bakopa, sutera (Bacopa)
Wygląd: Na balkonie można uprawiać różne gatunki bakopy (sutery), warto jednak wybierać okazy o zwisających pędach. Zwykle roślina osiąga 30-50cm wysokości. Może kwitnąć na biało, niebiesko lub różowo.
Okres kwitnienia: Przez całe lato i początek jesieni.
Wymagania: Rośliny lubią stosunkowo słoneczne stanowiska, wolne jednakże od prażącego słońca. W cieniu będą wytwarzały mało kwiatów. Optymalne więc są balkony wschodnie i zachodnie. Bakopa lubi podłoże żyzne i przepuszczalne.
Uprawa: Najważniejszym zabiegiem jest podlewanie, bakopa nie znosi bowiem przesuszenia, nawet krótkotrwałego. Od wiosny do końca lata warto ją również zasilać nawozami dla roślin o ozdobnych kwiatach.
Zastosowanie: Do skrzyń i wiszących donic.
Gardenia jaśminowata (Gardenia jasminoides)
Wygląd: To niewielki krzew osiągający około 1 m wysokości. Charakteryzują go przepiękne, intensywnie pachnące kwiaty (podobne nieco do róży). Nie jest to jednak gatunek łatwy w uprawie i poleca się go raczej doświadczonym miłośnikom kwiatów.
Okres kwitnienia: Od maja do września.
Wymagania: Wymaga stanowisk jasnych o dużej ilości światła rozproszonego i wysokiej wilgotności powietrza. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne.
Uprawa: Roślinę należy sadzić w dużych pojemnikach z dobrym drenażem. Podlewanie należy wykonywać często, jednakże gatunek ten nie lubi zastoin wody w doniczce. Od wiosny do końca lata gardenię poleca się nawozić nawozami dla roślin o ozdobnych kwiatach. Przed nadejściem mrozów należy przenieść ją do chłodnego, jasnego pomieszczenia.
Zastosowanie: W Polsce gardenia to jest rośliną pokojową, uprawianą na balkonie jedynie przez lato i początek jesieni.
Osteospermum, stokrotka afrykańska (Osteospermum)
Wygląd: Roślina ze względu na dużą wytrzymałość jest polecana do uprawy pojemnikowej. W zależności od odmiany osiąga 25-50cm wysokości. Może kwitnąć na biało, kremowo, żółto, pomarańczowo, różowo i fioletowo.
Okres kwitnienia: od wiosny do późnej jesieni.
Wymagania: Osteospermum powinno rosnąć na słonecznych stanowiskach – w cieniu bowiem bardzo słabo kwitnie i zbyt często „zamyka” kwiaty. Jest to gatunek dość tolerancyjny względem podłoża – ważne jest jedynie, aby gleba była przepuszczalna.
Uprawa: Roślinie przy przesadzaniu warto zapewnić dobrą warstwę drenażową, aby ograniczyć ryzyko gnicia korzeni. Podlewanie powinno być wykonywanie regularnie, ale niezbyt obficie. Przekwitające kwiatostany warto usuwać, aby przedłużyć kwitnienie i rozkrzewić roślinę.
Zastosowanie: Do dekoracji słonecznych, południowych balkonów.
Frezja (Freesia)
Wygląd: Zwykle frezje osiągają ok. 30 cm wysokości, jednak ich wielkość zależy od gatunki i odmiany. Kolor kwiatów może być różnorodny: biały, żółty, pomarańczowy lub czerwony.
Okres kwitnienia: Kwitnienie jest zróżnicowane w zależności od terminu siewu lub sadzenia.
Wymagania: Roślina lubi miejsca zaciszne, jasne o dużej ilości światła rozproszonego. Przez większość okresu wegetacyjnego wymaga wysokich temperatur (chłodniejsze warunki są wskazane w okresie wytwarzania kwiatów). Optymalne podłoże jest przepuszczalne, żyzne i zasobne w składniki pokarmowe.
Uprawa: Nasiona wysiewa się wiosną do skrzyń znajdujących się w pomieszczeniach. Młode kiełki należy pikować a najsilniejsze sadzonki przenosi się na balkon balkon pod koniec maja.
Zastosowanie: Ozdoba balkonów – szczególnie wystawy wschodniej i zachodniej.
Tekst: Michał Mazik