Logo
Logo

Jak zaaranżować mały taras przy domu?

Mały taras przy domu może stać się urokliwym i przytulnym miejscem do wypoczynku, o ile zadbamy o odpowiedni wystrój i dekorację w postaci roślin. Wybraliśmy kilka przykładowych aranżacji, które zainspirują was i dodadzą odwagi w urządzaniu wszystkich niewielkich przestrzeni! 

Taras to miejsce, na którym najczęściej odpoczywamy i spędzamy czas z najbliższymi. Kiedy chcemy zorganizować rodzinny obiad albo romantyczną kolację, potrzebujemy m.in. funkcjonalnych mebli, które pozwolą nam wykorzystać pełnię potencjału, jaki "drzemie" w niewielkim tarasie. Niemniej istotne są oczywiście rośliny, które sprawiają, że każda przestrzeń nabiera charakteru

Jak zaaranżować mały taras przy domu?

Mały taras ma kilka wad, to prawda, ale ma też swoje zalety. Chociaż z pewnością nigdy nie stanie się przestrzenią do imprezowania dla dużej grupy znajomych, to z kolei może pełnić rolę idealnego miejsca do wyciszenia i odpoczynku. Trzeba przyznać, że to właśnie te najmniejsze przestrzenie już z natury są dużo bardziej przytulne i ich kameralności nie trzeba w żaden sposób projektować – w przeciwieństwie do dużych tarasów i ogrodów. 

W trakcie urządzania małego tarasu warto zdać sobie sprawę z paru mitów i kierować się kilkoma podstawowymi zasadami: 

  1. Po pierwsze, nie zawsze pusta przestrzeń wygląda na optycznie większą.
    Wiele osób popełnia błąd, urządzając wąski pokój, czy ogród, ponieważ stara się za wszelką cenę ograniczyć ilość mebli, czy innych kluczowych elementów. Uwaga! Dobrze rozplanowane nasadzenia, czy mała architektura, mogą sprawić, że balkon będzie wydawał się większy. 
  2. Umiar jest na wagę złota! 
    Pusta przestrzeń nie wygląda dobrze, ale "przeładowana" też nie. Nie zagracajmy wąskiego balkonu nadmiarem zbędnych akcesoriów, a efekt na pewno nas zadowoli. Na małej przestrzeni liczy się każdy metr, dlatego warto postawić na wielofunkcyjne meble, np. siedziska, które pełnią jednocześnie rolę schowka. 
  3. Im mniejszy metraż, tym bardziej liczy się każdy szczegół.
    To samo dotyczy małych tarasów. Pewnie z własnego doświadczenia wiecie, że na dużym obszarze trudniej jest dostrzec ukryte detale, za to im mniej miejsca, tym w oczy rzuca się więcej drobiazgów.
  4. Na trudnej przestrzeni lepiej wybrać jeden motyw przewodni
    Jeśli decydujecie się np. na taras w stylu boho, nie dodawajcie już do niego elementów charakterystycznych dla innego nurtu, a zwłaszcza tego, który skrajnie się od niego różni. 
  5. Światło to ważny składnik każdego klimatycznego miejsca
    Jeśli chcecie podkreślić przytulność waszego balkonu, postawcie na dobre oświetlenie. Najlepiej sprawdzą się rozwieszane lampki albo stojące lampiony ze świecami w środku. 

Rośliny na mały taras 

Na małym tarasie z reguły najlepiej sprawdzą się rośliny o zwartym, wydłużonym pokroju, które szybko tworzą tzw. zielone ściany. Oczywiście znajdzie się też miejsce dla gatunków o bardziej rozłożystej formie. 

  • Projektowanie nasadzeń warto rozpocząć od gatunków, które będą tworzyć szkielet całej kompozycji, czyli krzewów. Na małym tarasie doskonale spiszą się cisytrzmielinybukszpanyjaśminowcetawułkicyprysikikosodrzewiny
  • W aranżowaniu rabat nie można zapomnieć o bylinach. Wśród rabat warto zaplanować stanowisko dla funkiiżurawekmiodunekjeżówek, a także gatunków jednorocznych i dwuletnich. Poza tym można też postawić na trawy ozdobne, które cały czas są w modzie. 
  • Przydatne mogą okazać się szczególnie pnącza. Na małym tarasie każdy metr kwadratowy jest na wagę złota, dlatego nasadzenia wertykalne zawsze są świetnym rozwiązaniem. Oszczędzają przestrzeń i jednocześnie mogą być doskonałą osłoną, czy klimatyczną zieloną ścianą. Polecamy m.in. powojnikibluszczewinobluszczeróże pnące

Mały taras – aranżacje

Klimatyczny żagiel

Taki pomysł na zadaszenie to doskonała propozycja, która dodaje lekkości, a jednocześnie sprawia, że cały taras wydaje się bardziej przytulny. Ochrona przed deszczem i nadmiernymi promieniami słonecznymi jest zawsze w cenie, a gdy dochodzi do tego "efekt wow" wywołany świetnym designem, to czego chcieć więcej! Żagiel ogrodowy dostępny jest w wielu marketach i centrach ogrodniczych. 

Dla skandynawskiej duszy

Wszyscy, którzy kochają minimalizm i chłodne odcienie drewna, słowem, są miłośnikami Skandynawii, z pewnością rozkochają się w tego typu aranżacjach. Jak w każdym wnętrzu, tak i w tym ogrodowym, klucz to dopasowane dodatki, które współgrają z ogólną stylistyką. Jeśli zastanawiacie się, jakie detale zdadzą egzamin na skandynawskim tarasie, podpowiadamy: wiklina to strzał w dziesiątkę! 

Minimalizm i nowoczesność

Niewielki taras czasem nie daje zbyt wielu możliwości na dekorowanie designerskimi gadżetami. Jak widać na powyższym przykładzie, tak mała przestrzeń wyposażona jedynie w meble ogrodowe też prezentuje się świetnie. Najważniejsze, że jest uporządkowana, dzięki czemu idealnie wpisuje się w charakter architektury domu i ogrodu. 

W stylu glamour

Baldachimy, żagle ogrodowe, zasłony – dodają elegancji i uroku. Jeśli chcecie stworzyć na swoim tarasie romantyczny zakątek, pomyślcie o zakupie tkanin. Taka aranżacja będzie doskonale współgrać z nasadzeniami z roślin kwitnących, np. hortensji, pelargonii, róż

Klimat boho

Klimat boho nie obędzie się bez dywanu i ozdobnych lampek. Do tego kilka doniczek z roślinami ozdobnymi, ziołami i taras gotowy! Warto zwrócić uwagę na to, że dywan pełni nie tylko funkcję ozdobną, ale dodatkowo wyznacza granice strefy wypoczynkowej, czyli odrębnego wnętrza na tarasie, dzięki czemu przestrzeń wydaje się optycznie większa. 

W pastelowych kolorach

Pastelowe kolory ocieplą każdą przestrzeń i sprawdzają się zarówno w nowoczesnych ogrodach, jak i tych bardziej rustykalnych. Na małym tarasie spokojne barwy to idealne, bezpieczne rozwiązanie, które nie może się nie udać! Ciekawym patentem, który został wykorzystany na tarasie ze zdjęcia to podwieszany fotel-huśtawka, czyli świetna alternatywa np. dla hamaka, który wymaga dużo więcej miejsca. 

Nastrojowy zakątek

Ten nastrojowy zakątek to nie tylko piękne drewniane meble, światło i rośliny iglaste, ale także kreatywnie zaprojektowany taras. Drewniany podest, który jest nierówno zakończony, "wchodzi" płynnie w kamienistą skarpę. Taki zabieg nie dość, że wygląda zjawiskowo, to jeszcze wizualnie wydłuża taras. 

Tekst: Katarzyna Augustyniak, zdjęcie tytułowe: cocoparisienne, Doris Jung, Ulrike Mai, Oliver Lechner / Pixabay
  
Autor
Jak zaaranżować mały taras przy domu?
Jak zaaranżować mały taras przy domu?
Katarzyna Augustyniak

Kocha chwasty, poezję haiku i ma słabość do łabędzi z opon. Pisze o zasadach dobrej kompozycji, ale tak naprawdę o wiele bardziej interesuje ją opowieść, która się za nią kryje. Ponad wszystko ceni sobie kawę, kolor różowy i krótkie artykuły. Wierzy, że ogród to najlepsza forma terapii.

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl