Logo
Logo

Balkon pełen traw | Jak wybrać, posadzić i pielęgnować, by rosły przez wiele lat?

Marzysz o balkonie pełnym zieleni, który zachwyci każdego przechodnia? Trawy ozdobne to doskonały wybór! Dodają lekkości i oryginalności każdej kompozycji roślinnej, a ich ogromy wybór sprawia, że można uprawiać je zarówno w ogrodzie, jak i w pojemnikach. Dowiedz się, jakie gatunki wybrać, jak o nie dbać i jak stworzyć z nich niepowtarzalne kompozycje.

Spis treści
Piękny balkon przez cały rok. Odkryj magię traw ozdobnych! Jakie donice wybrać dla traw na balkon? Jakie podłoże wybrać dla traw na balkonie? Jakie trawy wybrać na balkon lub taras?

Jak stworzyć piękny zakątek na balkonie? Wybieramy trawy ozdobne!

Uprawa traw ozdobnych na balkonie to doskonały sposób na wprowadzenie odrobiny natury do miejskiej przestrzeni. Te niezwykłe rośliny potrafią przemienić nawet najskromniejszy balkon w zielony zakątek, pełen życia i ruchu. Dzięki różnorodności gatunków i odmian, trawy ozdobne pozwalają na tworzenie niepowtarzalnych kompozycji, które zachwycą każdego. Co więcej, są one stosunkowo łatwe w pielęgnacji, co czyni je idealnym wyborem dla początkujących ogrodników. Zanurz się w świat traw ozdobnych i odkryj, jak w prosty sposób odmienić swój balkon!

 

Wybieramy idealne donice dla traw - Sprawdź nasze wskazówki!

Pojemniki do uprawy traw muszą być stabilne i dobrane odpowiednio do docelowej wielkości sadzonych roślin. Na przykład należy dbać o to, by wyższe trawy nie przewracały się od podmuchów wiatru, a także by korzenie roślin miały odpowiednią przestrzeń do rozwoju, ochronę przed mrozem oraz przesychaniem.

  • Niższe lub zupełnie niskie gatunki można posadzić w mniejszych donicach, ale praktycznym rozwiązaniem może być posadzenie ich w grupach, np. w niskich, szerokich donicach (misach).
  • Donica, w której sadzimy trawę musi być co najmniej dwa razy większa niż bryła korzeniowa sadzonej rośliny i wyposażona w otwory odpływowo/wentylacyjne (co najmniej jeden) w dnie.
  • Dodatkowo, pojemniki do uprawy traw na balkonie (wrażliwych na mróz, np. rozplenica, miskanty) powinny mieć grubsze ścianki lub ocieplone styropianem (zabezpieczenie na zimę).

To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie
Przeczytaj także
To jedyny systemiczny preparat na szkodniki. Ma szybkie i długotrwałe działanie

Sekrety idealnego podłoża dla traw. Co warto wiedzieć?

Trawy zazwyczaj nie mają dużych wymagań glebowych i do ich uprawy można wybrać uniwersalne podłoże – najlepiej żyzne i utrzymujące wilgoć. Jednak zanim wsypiemy ziemię do donicy, na jej dnie należy umieścić kilkucentymetrową warstwę drenażową – np. keramzyt lub drobny żwir. W sezonie należy regularnie podlewać rośliny w donicach (szczególnie latem) i można zasilać je uniwersalnymi (rozpuszczalnymi lub długo działającymi) nawozami do roślin ogrodowych.  

Najpiękniejsze trawy na balkon: poznaj nasze propozycje!

Spośród ogromnej oferty traw ozdobnych najlepiej wybrać te, które nieźle sprawdzają się w naszym klimacie, mają dekoracyjne źdźbła i kłosy oraz różną wysokość. Warte polecania są między innymi:

Imperata cylindryczna (Imperata cylindrica) 'Red Baron' – rośnie dość wolno, ma wąskie, wzniesione liście tworzące luźne kępy i dorastające do około 40-60 cm wysokości; efektowna jest barwa jej liści, które początkowo są zielone, a z czasem stają się do połowy czerwone (przypominają płomienie); jest bardzo tolerancyjna co do podłoża, lubi słoneczne lub półcieniste, ale ciepłe i osłonięte od wiatrów stanowiska; gdzie nieźle znosi mróz.

Kostrzewa sina (Festuca glauca) i jej odmiany – gatunek zimozielony z dekoracyjnymi szaro-srebrnymi lub niebieskawymi źdźbłami; tworzy kępki dorastające do 30 cm wysokości; jest odporna na mróz i najładniej wybarwia się na stanowisku słonecznym; nie ma dużych wymagań, ale najlepiej rośnie na glebie żyznej i przepuszczalnej; odmiana 'Elijah Blue' wyróżnia się dłuższą żywotnością i wyjątkowym zdrowiem.

Turzyca oszimska (Carex oshimensis) 'Maxigold' – turzyce tworzą kępy dekoracyjnych liści, dorastające do 30 cm wysokości; odmiana 'Maxigold' zwraca uwagę intensywnym zabarwieniem wąskich liści, które są jasnożółte z zielonymi brzegami i zachowują barwę przez zimę; kłosy pojawiają się w lecie, wyrastając ponad liście; preferuje glebę żyzną i przepuszczalną oraz stanowisko słoneczne lub półcieniste;

Turzyca włosowa (Carex comans) 'Bronze Form' – bardzo oryginalna, odporna na mróz, zimozielona trawa o ciemnobrązowych, bardzo wąskich, nitkowatych liściach; tworzy gęste kępy o wysokości i szerokości około 30 cm (podobna jest równie oryginalna turzyca Buchanana)

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) 'Hameln' – wyróżnia się puszystymi kwiatostanami (przypominającymi kształtem wąskie szczoteczki), które pojawiają się latem ponad gęstymi kępami, wąskich przewieszających się łukowato liści; kłosy początkowo są białe, następnie różowawe, a później jasnobrunatne; osiąga wysokość od 50cm do 1m i preferuje miejsca osłonięte, ciepłe - słoneczne lub lekko ocienione oraz żyzną, przepuszczalną umiarkowanie wilgotną glebę; potrzebuje zabezpieczenia na zimę ( najlepiej donicę lub pojemnik przenosić na zimę jesienią do chłodnego, jasnego pomieszczenia). 

Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) 'Rubrum' – o purpurowo-brunatnych, długich i wąskich liściach oraz puszystych kwiatostanach (bordowo-beżowych) długości ok. 30 cm; wymaga zabezpieczenia na zimę.

Taka uprawa warzyw stanie się Twoim nowym hobby. W tym warzywniku to czysta przyjemność
Przeczytaj także
Taka uprawa warzyw stanie się Twoim nowym hobby. W tym warzywniku to czysta przyjemność

Ostnica mocna (Stipa tennuissima) 'Pony Tails' – bardzo dekoracyjna; tworzy kępy bardzo cienkich, przewieszających się zielonych liści i malownicze, delikatne i zwiewne jasne wiechy kwiatostanowe; osiąga do 60 cm wysokości i potrzebuje dobrze zdrenowanego podłoża i osłony na zimę.

Proso rózgowate (Panicum virgatum) 'Heavy Metal' – w czasie kwitnienia (latem) osiąga około 100-120 cm wysokości, i wyróżnia się sztywnymi, wzniesionymi pędami i metalicznym, niebieskawym odcieniem liści, które jesienią przebarwia się na złocisty kolor; drobne i bardzo liczne luźne kwiatostany utrzymują się do zimy.

Trzcinnik ostrokwiatowy (Calamagrostis acutiflora) 'Karl Foerster' – tworzy gęsty, wyprostowany pokrój; kępy dorastają do 60-90 cm wysokości, ale w czasie kwitnienia wysokość może dojść prawie do 2m; pojawiające się w czerwcu (i utrzymujące się do jesieni) kłosy są początkowo brązowo-czerwone, a później przybierają słomianą barwę, ładnie kontrastującą z zielenią liści.

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) – miskanty lubią wilgotne i żyzne gleby oraz miejsca słoneczne lub lekko ocienione. Bardzo szybko rosną i potrzebują odpowiednio dużych i solidnych donic (często rozrastają się w niekontrolowany sposób). Najlepiej okrywać donice przed zimą (lub przenosić do chłodnych pomieszczeń) i dodatkowo przysypywać nasadę pędów warstwą kory. Często wybieranymi odmianami do donic są: 'Morning Light' – tworzy gęste zwarte kępy i dorasta do 2m wysokości; wyróżnia się długimi, wąskimi i przewieszającymi się liśćmi, które mają lekko srebrzyste zabarwienie, dzięki kremowemu obrzeżeniu blaszki i białemu nerwowi na środku; w dogodnych warunkach pod koniec lata (sierpień/wrzesień) ponad liśćmi pojawiają się bardzo dekoracyjne, wiechowate kwiatostany; 'Gracillimus' – bardzo podobny do 'Morning Light'; ma dekoracyjny, zwarty pokrój i efektowne kłosy, ale liście zielone.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: iVerde

Autor
Balkon pełen traw | Jak wybrać, posadzić i pielęgnować, by rosły przez wiele lat?
Balkon pełen traw | Jak wybrać, posadzić i pielęgnować, by rosły przez wiele lat?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (8)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (6)