Wietrznica Lessona Anemanthele lessoniana

Wietrznica Lessona, fot. MeganEHansen (CC BY-SA 2.0) - Flickr
Wietrznica Lessona (Anemanthele lessoniana) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: rozety liściowe, ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, bogata w wapń, małe wymagania glebowe, próchniczna
Kolor kwiatów: różowe
Kwiatostan: grono
Kwiaty: drobne
Odczyn gleby: zasadowa, lekko zasadowa
Pokrój: kępy
Wysokość: 60-90 cm
Okres kwitnienia: VII, VIII
Trwałość liści: zimozielone, sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: szpalery, brzegi zbiorników wodnych, roślina dekoracyjna, pojedynczo, w grupie, ogrody przydomowe, pojemniki, rabaty, obwódki rabat

Wietrznica Lessona (Anemanthele lessoniana) to trawa z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Roślina pochodzi z Nowej Zelandii, ale jest też uprawiana w wielu innych krajach świata jako trawa ozdobna.

Wietrznica Lessona to kępiasta trawa dorastająca do ok. 60-90 cm wys. Tworzy długie, wąskie, spłaszczone i przewieszające się łukowato na zewnątrz liście, które w trakcie sezonu wielokrotnie zmieniają barwę. Początkowo są zielone, latem przybierają różne odcienie koloru żółtego, pomarańczowego, złotego i miedzianego, dając efekt wielobarwnej kępy (z tego względu potoczna nazwa rośliny to „ogon bażanta”), jesienią natomiast przebarwiają się na kolor miedziano-brązowy. W łagodne zimy liście są zimozielone.

Trawa zakwita latem (VII-VIII), rozwijając drobne, lekko różowe kwiaty, zebrane na szczytach nagich, cienkich, przewieszających się pędów w dość duże, początkowo smukłe, później rozluźniające się, delikatne, ażurowe, zwiewne, wiechowate kwiatostany. W porze kwitnienia trawa wygląda jak wielobarwna fontanna. Po przekwitaniu kwiaty brązowieją.

Zarówno liście jak i kwiatostany poruszają się pod wpływem najmniejszego powiewu wiatru, stąd nazwa gatunkowa rośliny.

Wymagania i uprawa

Wietrznica Lessona nie jest trawą trudną w uprawie. Oczekuje słonecznego lub półcienistego stanowiska i średnio żyznego, przepuszczalnego, umiarkowanie wilgotnego, a nawet suchego, najlepiej wapiennego podłoża. Nie toleruje zalania i ciężkiej, zimnej, mokrej gleby.

Jest jednak niestety umiarkowanie, a nawet słabo mrozoodporna (znosi niskie temperatury do ok. -17/-20°C, ale czasami przemarza już przy temp. -15°C), dlatego poleca się ją uprawiać w cieplejszych rejonach kraju na ciepłych, zacisznych stanowiskach. Przez pierwszych kilka lat uprawy, warto też osłaniać ją na zimę np. liśćmi lub stroiszem. W okresie zimowym dla rośliny równie niebezpieczne co niskie temperatury jest mokre podłoże, dlatego najlepiej sadzić trawę w najwyżej położonych częściach ogrodu i na dobrze zdrenowanych podłożach, pozwalających na lepszy odpływ nadmiaru wody z opadów.

Trawę można też uprawiać w donicach, przenosząc ją na zimę do jasnego, chłodnego pomieszczenia.

Zastosowanie

Wietrznica Lessona to wyjątkowo kolorowa, zwiewana, efektowna i bardzo atrakcyjna trawa o fontannowym pokroju. W ogrodzie może mieć wiele zastosowań, gdyż pięknie prezentuje się zarówno jako szpaler wzdłuż chodnika lub ogrodzenia jak i w kompozycjach z licznymi ozdobnymi roślinami kwitnącymi w tym min. jeżówkami, orlikami, rudbekiami, szałwią ozdobną, werbeną patagońską. Doskonale wygląda też w zestawieniu z innymi trawami ozdobnymi.

Bardzo ładnie prezentuje się również w pobliżu oczka wodnego, o ile podłoże w którym rośnie, nie jest zbyt wilgotne. 

Uprawiana w donicach może być stawiana zarówno na balkonach jak i tarasach.

Wybrane odmiany

  • 'Sirocco' – najpopularniejsza odmiana wietrznicy, dorastająca do ok. 50-60 cm wys.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: "Pheasant Tail Grass"/MeganEHansen/CC BY-SA 2.0.

Obserwuj
Więcej na ten temat
50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści