Logo
Logo

Trawy ozdobne do ogrodu | TOP 10 najpopularniejszych gatunków

Zastanawiasz się, jakie trawy ozdobne będą najlepszym wyborem do Twojego ogrodu? Istnieje wiele gatunków, które różnią się wyglądem, wymaganiami i sposobem pielęgnacji. W naszym artykule prezentujemy top 10 najpopularniejszych traw ozdobnych, które z pewnością dodadzą uroku każdej przestrzeni zielonej. Dowiedz się, jakie są ich charakterystyki i jak je pielęgnować, aby cieszyć się pięknym ogrodem przez cały rok.

Streszczenie artykułu
Trawy ozdobne są niezastąpionym elementem ogrodu, które nadają mu wyjątkowego charakteru. Są one nie tylko estetyczne, ale również łatwe w pielęgnacji i odporne na różne warunki pogodowe. Wśród najpopularniejszych gatunków traw ozdobnych znajduje się m.in. miskant chiński, który charakteryzuje się długimi, wąskimi liśćmi i efektownymi kwiatostanami. Warto zwrócić uwagę również na trawę pampasową, która swoją popularność zawdzięcza efektownym, puszystym kwiatostanom. Trawa żubrowa to kolejny gatunek, który warto uwzględnić podczas planowania ogrodu. Jej największym atutem jest odporność na niskie temperatury. Inne popularne gatunki to trawa bambusowa, trawa pierzasta, trawa modra, trawa języczkowa, trawa rozplenica, trawa śmiałek i trawa hakonechloa. Wszystkie te gatunki różnią się od siebie wyglądem, wymaganiami dotyczącymi warunków uprawy oraz efektem, jaki dają w ogrodzie. Dzięki temu każdy miłośnik ogrodnictwa może dobrać trawy ozdobne idealnie pasujące do swojego ogrodu.
Spis treści
Jakie trawy ozdobne do ogrodu wybrać? Jak dobierać do siebie trawy ozdobne? Poradnik Jakie trawy ozdobne są najpopularniejsze? Trawa ozdobna pampasowa (Cortaderia selloana) Imperata cylindryczna 'Red Baron' (Imperata cylindrica) Miskant chiński (Miscanthus sinensis) Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) Hakonechloa smukła (Hakonechloa macra) Kostrzewa sina, srebrna (Festuca glauca) Kostrzewa miotlasta, niedźwiedzie futro (Festuca scoparia) Proso rózgowate (Panicum virgatum) Turzyca Buchanana (Carex buchananii) Tatarak trawiasty (Acorus gramineus)

Jakie trawy ozdobne wybrać do ogrodu? 

Dawniej zastosowanie traw w polskich ogrodach było marginalne. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie zielony zakątek bez tych gatunków. Trawy ozdobne w ostatnich latach przeżywają prawdziwy renesans – to modne rośliny "na czasie", które znajdują miejsce w każdym ogrodzie. Zależnie od gatunku są wymieniane jednym tchem wśród klasycznych roślin do ogrodów wiejskich, angielskich, orientalnych czy formalnych. Trawy o bardziej naturalnej barwie i wyglądzie (turzyce, niektóre kostrzewy) z powodzeniem można uprawiać także w ogrodach naturalistycznych i leśnych. Robiąc nasadzenia z kilku gatunków traw o różnych wysokościach i kolorach, uzyskamy za to piękny element ogrodu preriowego.

Jak widać, jedną z głównych cech tej grupy roślin jest duża uniwersalność. Trawy są roślinami pasującymi do wielu kompozycji na rabatach i nie tylko. Co więcej są niezwykle łatwe w uprawie!

Perennial Power – czyli o trawach ozdobnych z ekspertami z Holandii

 

Wybierając trawy ozdobne do swojego ogrodu, pamiętaj o tym, że:

 • trawy o różnobarwnych liściach i ozdobnych, dużych kwiatach wymagają słonecznych stanowisk;
 • trawy o żywozielonych liściach "chętniej" rosną w półcieniu;
 • wysokie gatunki traw niekiedy wymagają podpór;
 • wysokie trawy, tworzące gęste atrakcyjne kępy najlepiej uprawiać jako pojedyncze solitery (ewentualnie można sadzić je w grupach – dla oddzielenia poszczególnych partii ogrodu).
 • niektóre gatunki traw są ekspansywne. Warto to sprawdzić przed zakupem – szczególnie jeśli jesteśmy posiadaczami małego ogrodu;
 • tworząc rabaty należy unikać sadzenia zbyt dużej liczby egzemplarzy traw. Warto pamiętać, że trawy są tylko dopełnieniem rabaty, w której główną rolę odgrywają rośliny jednoroczne, dwuletnie i byliny. Na rabatach efektywnie wyglądają trawy o średnim wzroście;
 • trawy niskie, intensywnie rozrastające się wszerz warto wykorzystać na skalniaki lub do okrywania powierzchni.

 

Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
Przeczytaj także
Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

Jakie trawy ozdobne są najpopularniejsze? Polecamy TOP 10 gatunków


Fot. Shirley Hirst/Pixabay

Trawa pampasowa


Fot. GearedBull/CC BY 3.0/Wikimedia Commons

Czerwona trawa 'Red Baron'

1. Trawa ozdobna pampasowa (łac. Cortaderia selloana)

Rozmiar: 2-3 m wys., odmiany niskie do 1 m.
Cechy charakterystyczne: Trawa pampasowa tworzy rozłożyste kępy, ozdobą są duże wiechy o białej lub różowej barwie.
Zastosowanie: Sadzone pojedynczo w wyeksponowanym miejscu, np. na trawniku, ozdoba oczka wodnego, nadaje się na kwiat cięty i do tworzenia suchych kompozycji.
Wymagania i uprawa: Odpowiednie są miejsca ciepłe, słoneczne. Lubi gleby wilgotne, żyzne, dość przepuszczalne. Należy zapewnić jej dokładną ochronę przed nadejściem zimy. Nie lubi przesadzania. Najlepiej siać lub sadzić wiosną. Warto nawozić nawozami potasowymi. W polskim klimacie czasem nie zakwita.

2. Imperata cylindryczna 'Red Baron' (lac. Imperata cylindrica 'Red Baron')

Rozmiar: 30-60 cm wysokości.
Cechy charakterystyczne: Imperata cylindryczna 'Red Baron' często jest nazywana po prostu trawą czerwoną. Posiada liście intensywnie zabarwione na czerwono, kolor utrzymuje się aż do zimy, kępy są prosto wzniesione.
Zastosowanie: Sadzi się w grupie, często w pobliżu oczka wodnego. Dobrze komponuje się z trawą pampasową i trawami srebrnymi.
Wymagania i uprawa: Lubi słoneczne stanowiska – wtedy najlepiej wybarwia się. Nie ma dużych wymagań glebowych. Podłoże powinno być jedynie stale lekko wilgotne i umiarkowanie przepuszczalne. Dobrze znosi mrozy, ale w chłodniejszych rejonach zaleca się okrywać. Najlepiej sadzić od końca marca do czerwca.


Fot. M. Werner/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Miskant chiński


Fot. Ltshears/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Rozplenica japońska

3. Miskant chiński (łac. Miscanthus sinensis)

Rozmiar: 1-2 m wys., 0,5-1 m szerokości.
Cechy charakterystyczne: Miskant chiński posiada jasnozielone liście (często paskowane) i srebrnoszare kwiatostany.
Zastosowanie: Można sadzić pojedynczo w wyeksponowanych miejscach, przy ścianach, murach i ogrodzeniach, nadaje się jako dekoracja oczka wodnego, to dobre tło dla roślin jednorocznych, dwuletnich i bylin, wykorzystuje się ją do tworzenia suchych bukietów.
Wymagania i uprawa: Lubi stanowiska słoneczne i dość zasobne w składniki pokarmowe, gliniaste podłoża. Trawę najlepiej sadzić wiosną – od maja do czerwca. Jest dość odporna na mrozy, ale młode okazy warto zabezpieczyć przed nadejściem zimy. Roślina rzadko bywa atakowana przez choroby i szkodniki.

4. Rozplenica japońska (łac. Pennisetum alopecuroides)

Rozmiar: 60-80 cm wysokości.
Cechy charakterystyczne: Rozplenica japońska posiada bardzo wąskie, szarozielone liście oraz walcowate, puszyste wiechy. Zastosowanie: nadaje się do kompozycji rabatowych, służy jako ozdoba oczek wodnych i wrzosowisk, wykorzystuje się ją na suche bukiety, często uprawiana jest w pojemnikach.
Wymagania i uprawa: To dość wymagająca roślina. Należy ją sadzić w miejscach słonecznych, ciepłych i osłoniętych od wiatru. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, bogate w składniki pokarmowe. Roślinę należy dokładnie zabezpieczyć przed nadejściem mrozów (okrycie nie gwarantuje jednak sukcesu). Rozplenicę rozmnaża się przez wiosenny wysiew nasion lub podział kęp w miesiącach letnich. Warto stosować nawozy wieloskładnikowe.


Fot. Cillas/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Hakonechloa smukła


Fot. Opioła Jerzy/CC-BY-SA-3.0/Wikimedia Common

Kostrzewa sina, inaczej srebrna trawa

5. Hakonechloa smukła (łac. Hakonechloa macra)

Rozmiar: 30-70 cm
Cechy charakterystyczne: Hakonechloa smukła posiada kaskadowy, rozłożysty pokrój i atrakcyjne, przebarwiające się liście. Kwiatostan jest mało dekoracyjny.
Zastosowanie: Dobrze wygląda na rabatach bylinowych i ich obrzeżach, może być uprawiana na murkach, czasem sadzi się wzdłuż ścieżek, służy jako dekoracja balkonów i tarasów.
Wymagania i uprawa: Lubi miejsca słoneczne, ciepłe i zaciszne. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne, bogate w składniki pokarmowe. Gatunek jest wrażliwy na mrozy, więc przed nadejściem zimy wymaga dokładnego okrycia. Roślinę należy siać wiosną lub sadzić latem. Zeszłoroczne liście należy usuwać w okresie wczesnowiosennym.

6. Kostrzewa sina, srebrna (łac. Festuca glauca)

Rozmiar: 25-30 cm wys., 20 cm szerokości.
Cechy charakterystyczne: Kostrzewa sina tworzy małe kępy złożone z sinozielonych liści, kwiatostanem jest luźny kłos.
Zastosowanie: Nadaje się na rabaty, skalniaki, wykorzystuje się ją jako roślinę okrywową, można uprawiać w pojemnikach;
Wymagania i uprawa: Kostrzewa sina jest łatwa w uprawie. Lubi miejsca słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru. Preferuje gleby dość suche, piaszczysto-gliniaste, niezbyt zasobne w składniki pokarmowe (za zasobnych liście zmieniają kolor na zielony). Jest dość odporna na mrozy. Można sadzić jesienią lub wiosną.

Koniec z marnowaniem wody! Wybierz zraszacze, które podlewają bez strat
Przeczytaj także
Koniec z marnowaniem wody! Wybierz zraszacze, które podlewają bez strat

Kostrzewa miotlasta
Fot. emer / Fotolia

Kostrzewa miotlasta, inaczej niedźwiedzie futro

Proso rózgowate
Fot. Matt Lavin / CC BY-SA_2.0 / Flickr

Proso rózgowate

7. Kostrzewa miotlasta, niedźwiedzie futro (łac. Festuca scoparia)

Rozmiar: 15-20 cm wys., 25-30 cm szerokości.
Cechy charakterystyczne: Tworzy zwarte, dywanowate kule złożone z drobnych, zielonych igłowatych liści.
Zastosowanie: Kostrzewa miotlasta najefektywniej wygląda sadzona w grupach, nadaje się na skalniaki, wrzosowiska, rabaty, dobrze wygląda przy kamieniach i żwirze, można uprawiać jako roślinę okrywową lub pojemnikową.
Wymagania i uprawa: Lubi stanowiska lekko zacienione, może rosnąć pod koroną drzew. Preferuje podłoża przepuszczalne, niezbyt zasobne w składniki pokarmowe. To gatunek mrozoodporny. Nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Kostrzewa miotlasta uchodzi za długowieczną trawę.

8. Proso rózgowate (łac. Panicum virgatum)

Rozmiar: 80-120 cm wysokości.
Cechy charakterystyczne: Tworzy zwarte kępy, liście latem i jesienią przebarwiają się, kwiatostany mają czerwony lub purpurowy kolor.
Zastosowanie: Proso rózgowate zaleca się sadzić w pobliżu zbiorników wodnych, nadaje się do tworzenia rabat mieszanych.
Wymagania i uprawa: Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od silnych wiatrów. Lubi gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne. Proso jest odporne na suszę oraz mróz. Młode okazy zaleca się jednak okrywać przed nadejściem zimy.


Fot. Stickpen/Wikimedia Commons

Turzyca Buchanana


Fot. Daderot/Wikimedia Commons

Tatarak trawiasty

9. Turzyca Buchanana (łac. Carex buchananii)

Rozmiar: 40-50 cm wysokości.
Cechy charakterystyczne: Turzyca Buchanana wytwarza zwisające czerwono-brunatne liście.
Zastosowanie: Warto sadzić nad brzegiem zbiorników wodnych lub w wyeksponowanych miejscach w ogrodzie, nadaje się na rabaty mieszane, liście wykorzystuje się we florystyce.
Wymagania i uprawa: Lubi miejsca słoneczne i osłonięte. Preferuje podłoża umiarkowanie żyzne, przepuszczalne. Toleruje gleby suche. W chłodniejszych rejonach i na odsłoniętych stanowiskach turzycę przed nadejściem zimy zaleca się okrywać. Najlepiej sadzić wiosną.

10. Tatarak trawiasty (łac. Acorus gramineus)

Rozmiar: 15-20 cm wys.;
Cechy charakterystyczne: Tatarak trawiasty posiada liście sztywne o zielonej lub pasiasto-zielonej barwie;
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, wilgotne stanowiska, dobrze rośnie w płytkiej wodzie (5-10 cm);
Wymagania i uprawa: Tatarak lubi stanowiska słoneczne i żyzne, wilgotne, próchnicze podłoża (o lekko kwaśnym odczynie). Sadzony na rabatach wymaga regularnego podlewania. Przed nadejściem zimy trawę zaleca się okrywać. Co kilka lat kępy warto dzielić i przesadzać (dla odmłodzenia).


Tekst: Michał Mazik / Zielone HOBBY, zdjęcie tytułowe: lunamarina / Fotolia

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jakie trawy ozdobne są najpopularniejsze?

  Najpopularniejsze trawy ozdobne to: trawa pampasowa, imperata cylindryczna 'Red Baron', miskant chiński, rozplenica japońska, hakonechloa smukła, kostrzewa sina, kostrzewa miotlasta, proso rózgowate, turzyca Buchanana i tatarak trawiasty.
 • Dlaczego trawy ozdobne są popularne w ogrodach?

  Trawy ozdobne tworzą tło dla innych roślin, są samodzielnymi soliterami, dekorują skalniaki i brzegi oczek wodnych, podkreślając urok ogrodu.
 • Jakie są charakterystyczne cechy trawy pampasowej?

  Trawa pampasowa tworzy rozłożyste kępy, ma duże wiechy o białej lub różowej barwie i wymaga miejsc ciepłych, słonecznych oraz wilgotnej, żyznej gleby.
 • Czym charakteryzuje się imperata cylindryczna 'Red Baron'?

  Imperata cylindryczna ma intensywnie czerwone liście, które utrzymują kolor do zimy, i najlepiej wybarwia się na słonecznych stanowiskach.
 • Jakie są wymagania miskanta chińskiego?

  Miskant chiński lubi stanowiska słoneczne, zasobne w składniki pokarmowe, gliniaste podłoża i jest dość odporny na mrozy, ale młode okazy warto zabezpieczać przed zimą.
 • Gdzie najlepiej sadzić rozplenicę japońską?

  Rozplenica japońska nadaje się do kompozycji rabatowych, oczek wodnych, wrzosowisk oraz na suche bukiety i pojemniki, preferując miejsca słoneczne i osłonięte od wiatru.
 • Jakie zastosowania ma hakonechloa smukła?

  Hakonechloa smukła dobrze wygląda na rabatach bylinowych, ich obrzeżach, murkach, wzdłuż ścieżek oraz jako dekoracja balkonów i tarasów.
 • Czym wyróżnia się kostrzewa sina?

  Kostrzewa sina tworzy małe kępy sinozielonych liści, nadaje się na rabaty, skalniaki, jako roślina okrywowa i można ją uprawiać w pojemnikach.
 • Jakie są zalety kostrzewy miotlastej?

  Kostrzewa miotlasta tworzy zwarte, dywanowate kule z drobnych, zielonych igłowatych liści, dobrze rośnie na stanowiskach lekko zacienionych i jest mrozoodporna.
 • Jakie są wymagania prosa rózgowatego?

  Proso rózgowate najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, osłoniętych od silnych wiatrów, lubi gleby żyzne, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.
 • Jakie zastosowanie ma turzyca Buchanana?

  Turzyca Buchanana ma zwisające czerwono-brunatne liście i nadaje się do sadzenia nad brzegiem zbiorników wodnych, na rabatach mieszanych oraz we florystyce.
 • Czym charakteryzuje się tatarak trawiasty?

  Tatarak trawiasty ma sztywne liście o zielonej lub pasiasto-zielonej barwie, rośnie dobrze na brzegach zbiorników wodnych, w płytkiej wodzie oraz wymaga regularnego podlewania na rabatach.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Trawy ozdobne do ogrodu | TOP 10 najpopularniejszych gatunków
Trawy ozdobne do ogrodu | TOP 10 najpopularniejszych gatunków
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość ogrod-zieleni.pl

11-10-2021 08:50

Trawy ozdobne stają się coraz modniejsze w naszych ogrodach, dlatego warto jest je bliżej poznać. https://ogrod-zieleni.pl/

Gość Ogrodowy Gąszcz

10-08-2021 08:29

Trawy są ponadczasowe i w każdym ogrodzie znajdzie się dla nich miejsce. Moim odkryciem jeśli chodzi o trawy do pojemników jest ostnica pony i trawa red baron.

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl