Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
128
Okazje

Ogród preriowy pełen kwiatów

Ten ogród, pełen traw ozdobnych o rożnym pokroju i kwitnących bylin, zaskakuje urodą o każdej porze roku. Nawierzchnia z jasnego żwiru i kamienie podkreślają kształty roślin. Drzewa i krzewy to pojedyncze akcenty, które ciekawie wyróżniają się wśród szumiących kęp traw. Ciekawym dodatkiem są rzeźby ogrodowe.

 

Zanim na działce o powierzchni ok. 400 m² trzy lata temu powstał ogród preriowy, był tu tylko trawnik (wymagający regeneracji) oraz posadzone wzdłuż ogrodzenia żywopłoty z ligustru. Rosło też wiele mocno zaniedbanych krzewów – usychające trzmieliny i kosodrzewina. Zostały one usunięte, by przygotować teren pod nowe nasadzenia.

ogród preriowy pełen kwiatów rzut z góry

Wybór stylu

W ogrodzie otoczonym ze wszystkich stron żywopłotami i budynkami są problemy z cyrkulacją powietrza. Problem braku przewiewu skutkuje temperaturami dużo powyżej 40 stopni w sezonie letnim, co mogłoby odbijać się na kondycji nowo posadzonych roślin. Wysokie temperatury i brak cyrkulacji powietrza pociągają za sobą notoryczny deficyt wody. Oczywiście przy założonej instalacji nawadniającej problem dałoby się zmniejszyć, ale właścicielce posesji zależało na dużej ilości roślin kwitnących, które przeciągnęłyby do ogrodu motyle i ptaki. Dlatego idealnym rozwiązaniem było założenie ogrodu preriowego. 

Ogród preriowy pełen kwiatów widok na dom

Z jednej strony działki usunięto całkowicie żywopłot z ligustru, natomiast z drugiej krzewy przycięto o 2/3 wysokości. Żywopłot zaczął się regenerować i już w kolejnym sezonie pięknie się zagęścił. Obecnie nie jest cięty w klasyczny trapez, tylko nadawany mu jest bardziej płynny, nieregularny kształt, który pasuje do swobodnych nasadzeń w ogrodzie.

Ogród preriowy pełen kwiatów przed w czasie realizacji

Przemiany krok po kroku

Pierwszym etapem przy zakładaniu ogrodu było wykarczowanie martwych lub niepotrzebnych roślin oraz usunięcie starej darni zarośniętej turzycami. W ogrodzie gleba była bardzo słabej jakości, bielicowa, mocno przepuszczalna. Dlatego niezbędnym zabiegiem było wzbogacenie jej o wysokiej jakości ziemię ogrodową z dodatkiem gliny, by podłoże na dłużej zatrzymywało wodę. Po tych pracach zamontowano system automatycznego nawadniania.

Ogród preriowy pełen kwiatów ścieżka

Ukształtowanie terenu

Pierwotnie teren był płaski. Dzięki nawiezionej ziemi, a później również 22 tonom żwiru i kamieni, udało się stworzyć nierówności oraz pagórki, co uczyniło teren bardziej urozmaiconym. Ponieważ ogród nie jest duży, środkiem poprowadzony został suchy strumień żwirowy, który jest częstym elementem ogrodów preriowych.

Strumień wije się esowato, co zmusza do wolniejszego przejścia przez ogród i stwarza złudzenie optyczne, że ogród jest dłuższy niż w rzeczywistości. Zachęca też do uważnego obserwowania roślin i życia pośród nich.

Styl preriowy jest inspirowany i ma naśladować naturę. Jest to bardzo trudne do zaprojektowania, gdyż ma sprawiać wrażenie, że nie było w ogrodzie ingerencji człowieka; jakby stworzyła go sama przyroda. Z tego powodu rośliny zostały posadzone grupami po kilka sztuk, tak jak to widać na dzikiej prerii. Z czasem rośliny same wypełnią puste miejsca i będą się rozsiewać.

Ogród preriowy pełen kwiatów trawy i byliny

Dobór traw ozdobnych

W ogrodzie dominują trawy ozdobne, a resztę dopełniają byliny. Pomiędzy trawami widać dwa żurawie zrobione z ręcznie kutej stali kortenowskiej. Świetnie się komponują z roślinami. Naturalnie pokrywają się rdzą, która chroni przed dalszą korozją.

Drzewa, takie jak czerwony buk 'Dawyck Purple', stanowią mocne, pojedyncze akcenty. W tym ogrodzie 60% nasadzeń stanową trawy, resztę dopełniają byliny. Z traw najbardziej widoczne są miskanty (m.in. 'Frans Fontaine'), rozplenice japońskie, turzyca Buchanana 'Red Rooster', turzyca ceglasta 'Praire Fire', turzyca zwisła (nasz rodzimy gatunek) oraz owsica wieczniezielona, żubrówka (turówka wonna), kortaderia i trzcinnik 'Karl Foerster'.

ogród preriowy pełen kwiatów rabaty przy domu

Kwitnące byliny

Byliny to m.in. białe jeżówki 'Alba', juka karolińska 'Color Guard', chabry łąkowe, trytomy, mikołajek agawolistny, liatra, liliowce, wrotycz, krwawnik 'Cerise Queen' oraz astry nowoangielskie, dzikie tulipany i czosnki dodające koloru wiosną. Nie mogło tu też zabraknąć mało wymagających rudbekii 'Goldstrum' oraz rozchodników, które są efektowne nawet po przymrozkach.

Mieszają się tu rodzime gatunki z obcymi dla polskiej flory. Wszystko po to, by zapewnić ciągłość kwitnienia, zatem i feerię barw przez sezon wegetacyjny oraz przyciągać jak najwięcej owadów.

ogród preriowy pełen kwiatów - rzeźby ogrodowe

Pielęgnacja ogrodu preriowego

Ogród preriowy po założeniu jest mało wymagający. W pierwszym roku trzeba tylko uważać, żeby chwasty nie przejęły nad nim kontroli. W następnych latach rośliny już są znacznie większe, pozwalamy im się wysiewać, przez co puste miejsca szybko się zapełniają. Najważniejszy etap pielęgnacji to uprzątnięcie i przycięcie traw i bylin po każdej zimie.

W sezonie ograniczamy się do przycięcia suchych pędów. Nawożenie powinno być skromne, 1-2 razy w sezonie. Ogromną zaletą takiego ogrodu jest fakt, że nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, a daje mnóstwo satysfakcji. Przez cały sezon coś kwitnie, a nawet zimą martwe pędy traw prezentują się atrakcyjnie.

Krzysztof Mielicki - "Zielone Pojęcie"

Projekt i zdjęcia:

Krzysztof Mielicki
"Zielone Pojęcie"

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu

Komentarze

Gość monika fraszka

08-08-2021 13:34

prosze o przeslanie projektu mfraszka@gmail.com

Gość J.

17-08-2020 13:28

ogród przecudny, jestem pod nieustającym wrażeniem :-)

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Tydzień 49, Sentencja nr:7
Nie musimy rezygnować z "żywych" kwiatów, gdy zima za oknem. W tym okresie mogą kwitnąć np. kaktusy bożonarodzeniowe (schlumbergery), ciemierniki czy kalanchoe.
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Tydzień 49, Sentencja nr:6
Ptaki zaczynamy dokarmiać tylko wtedy, gdy pokrywa śnieżna uniemożliwia im żerowanie. Podczas bezśnieżnej zimy ptaki powinny radzić sobie same, bez naszej pomocy.
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Tydzień 49, Sentencja nr:5
Niektóre rośliny domowe (skalnica, agapant) warto przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie przekracza 10-12°C (zimą w mieszkaniu temperatura często jest bowiem zbyt wysoka, a powietrze suche). Z powodu krótkich i pochmurnych dni rośliny dobrze jest także doświetlać świetlówkami.
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Tydzień 49, Sentencja nr:4
Formujemy drzewa liściaste i iglaste przez cały rok, ale najlepiej robić to w miesiącach listopad-marzec (WYJĄTKI: klon, grab, brzoza – po przycięciu gatunki te "płaczą", dlatego formuje się je od czerwca do września!). W przypadku drzew iglastych nie musimy zabezpieczać ran, jeśli są gatunkami żywicującymi.
Tydzień 49, Sentencja nr:3
Tydzień 49, Sentencja nr:3
Jeśli jeszcze tego nie robiliśmy, wciąż można ściółkować rabaty, na których rosną wrażliwe na mróz gatunki bylin i krzewów.
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Tydzień 49, Sentencja nr:1
Okryjmy na zimę róże. Gatunki krzewiaste (zarówno wielkokwiatowe, jak i wielokwiatowe) należy obsypać do wysokości 20 cm (np. trocinami, ziemią, piaskiem, mchem lub gałązkami drzew iglastych). Z piennych formujemy chochoł lub przyginamy gałązki do ziemi, a następnie je obsypujemy.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu