Trytomy z daleka przyciągają uwagę egzotycznymi, kolorowymi kwiatostanami przypominającymi swym kształtem maczugę lub płonącą pochodnię. Trytoma groniasta (Kniphofia uvaria), chyba najbardziej znany gatunek, pochodzi z południowych terenów RPA, gdzie porasta górskie zbocza i brzegi strumieni. Jest to kępiasta bylina tworząca krótkie, podziemne kłącza, z których wyrastają rozety równowąskich, sztywnych, rynienkowatych liści przypominających nieco liście liliowców.
Latem ze środka rozet wyrastają nagie łodygi zwieńczone dużymi, groniastymi kwiatostanami. Łodygi te wraz z kwiatostanem mogą mieć do 1,2 m wysokości. Kwiaty są rurkowate, w pąkach pomarańczowe do czerwonych, ułożone poziomo, w trakcie kwitnienia kwiaty stają się jaśniejsze, żółte do żółtokremowych. Trytomy kwitną od czerwca do sierpnia.
Uprawa i wymagania
Aby dobrze rosły w ogrodach trytomom trzeba zapewnić ciepłe, osłonięte od wiatru i słoneczne stanowisko oraz przepuszczalną glebę. Rośliny są dosyć odporne na mróz, ale wrażliwe na nadmiar wilgoci w glebie w okresie zimy, powodującej gnicie kłączy. W chłodniejszych rejonach kraju rośliny warto okrywać na zimę grubą warstwą liści lub słomy. Wiosną i latem zapotrzebowanie roślin na wodę jest duże, dlatego w razie suszy wymagają podlewania.
Gdzie posadzić?
Trytomy można uprawiać w ogrodach skalnych, naturalistycznych, w kompozycjach z innymi bylinami. Pięknie prezentują się posadzone w większych grupach na wyeksponowanych rabatach. Ich kwiaty są wykorzystywane do tworzenia bukietów.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |