Byliny rabatowe w ognistych kolorach | Które wybrać i jak je ze sobą komponować?

Masz odwagę, by posadzić w ogrodzie kwiaty o ognistych barwach? Jeśli tak, nie zawiedziesz się – rabaty rozbłysną płomieniami! Pamiętaj, że byliny pojawiają się w ogrodzie co roku. Możesz stworzyć ognistą rabatę w miejscu, które jest widoczne z Twojego okna. Dzięki temu nawet w deszczowe popołudnie będziesz podziwiać niezwykły, barwny spektakl.

Posłuchaj
00:00
89
Spis treści
Jak zestawiać ze sobą jaskrawe rośliny? Które byliny kwitną w jaskrawych barwach?

Jak zestawiać ze sobą ogniste rośliny, aby wyglądały najbardziej atrakcyjnie?

Jeżeli chcesz skomponować rabatę wyłącznie z roślin o ciepłych barwach, możesz wybrać kilka odmian jednego gatunku, które różnią się między sobą jedynie odcieniami – np. posadzić obok siebie krwawniki lub dzielżany o kwiatach żółtych, pomarańczowych i ceglastoczerwonych. Efekt też będzie bardzo ciekawy. Można także sadzić obok siebie byliny, których kwiaty mają kolory kontrastowe. Jeśli lubisz takie mocne akcenty kolorystyczne, połącz żółte lub pomarańczowe kukliki z fioletowymi, lub niebieskimi kosaćcami.

Oryginalnie wyglądająca rabata to taka, na której znajdują się rośliny wyróżniające się nie tylko kolorem, ale też pokrojem lub wysokością. Wyjątkowo długie łodygi tworzą trytomy (Kniphofia). Ich wysoko osadzone pomarańczowe lub żółte kwiaty przypominają wielkie płonące świece. Ładne kępy obsypane kwiatami tworzą liliowce (Hemerocallis) i montbrecje (Crocosmia). Kwitnące byliny warto też zestawiać z roślinami o ciekawych liściach, aby  jeszcze lepiej je wyeksponować, np. łącząc ze srebrzystą bylicą (Artemisia) lub szarym czyśćcem wełnistym (Stachys byzantina) i trawami ozdobnymi - np. imperatą cylindryczną (Imperata cylindrica) 'Red Baron' o źdźbłach zabarwionych na czerwono.

Byliny rabatowe o ognistych kolorach kwiatów w ognistych kolorach przyciągają nie tylko naszą uwagę. Wiele z nich to magnes dla pszczół i motyli. Sadząc więc rośliny, pamiętaj, by rabaty były efektowne przez cały sezon, od wiosny do jesieni. W ten sposób przywabisz do ogrodu pożyteczne owady.

Te byliny mają kwiaty w ognistych kolorach

Jaskrawożółte, pomarańczowe i czerwone. Byliny rabatowe o ognistych barwach sprawią, że Twoje kwiatowe kompozycje rozbłysną. Takie płomienne zestawienia wywołują niesamowite wrażenia wizualne i przyciągają uwagę.

1. Dzielżany (Helenium) – osiągaj zwykle 60-80 cm wys., choć są odmiany, których łodygi dorastają do 150 cm. Zależnie od odmiany dzielżany kwitną na żółto, pomarańczowo, czerwono lub brązowo. Ich kwiaty rozwijają się w sierpniu i zdobią ogród do jesieni. Dzielżany najlepiej rosną w miejscach słonecznych. Wymagają żyznego, wilgotnego podłoża.

2. Firletka chalcedońska (Lychnis chalcedonica), ang. płonąca miłość, czyli Burning Love. Kwitnie na czerwono od maja do lipca. Osiąga 50-100 cm wys. Lubi żyzne podłoże i słoneczne miejsca.

3. Tojeść orzęsiona (Lysimachia ciliata) dorasta nawet do 100 cm wys. Jej żółte, drobne kwiaty ukazują się od czerwca do lipca i ciekawie kontrastują z bordowymi liśćmi. Roślina wymaga próchnicznej gleby i słonecznego stanowiska.

4. Floks, płomyk (Phlox) to wysoka bylina (ok. 120 cm) tworząca kępy. Ma wiele odmian różniących się barwą kwiatów. Floksy są mało wymagające w stosunku do podłoża. Najlepiej kwitną w miejscu słonecznym lub lekko zacienionym.

5. Żeleźniak (Phlomis) kwitnie na żółto od czerwca do lipca. Lubi piaszczyste, przepuszczalne podłoże i słoneczne stanowiska. Typowa roślina na rabaty w ogrodach wiejskich.

6. Krwawniki (Achillea) mają wiele odmian kwitnących na żółto, pomarańczowo i czerwono. Są roślinami o małych wymaganiach w stosunku do podłoża. Wymagają słonecznego stanowiska. Tworzą kępy wysokości ok. 80 cm.

7. Krokosmia, cynobrówka (Crocosmia)  wyglądem przypominająca trochę mieczyki. Kwitnie od lipca do września. Jesienią wymaga wykopania, bo jej bulwy nie są odporne na mrozy.

8. Kuklik (Geum) – kwitnie w maju na żółto, pomarańczowo lub czerwono. Najlepiej rośnie w słońcu lub półcieniu na żyznym, wilgotnym podłożu.


Źródło: iVerde

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Firletka chalcedońska Lychnis chalcedonica

Mak nagołodygowy / Mak syberyjski Papaver nudicaule

Trytoma ogrodowa / Trytoma groniasta Kiphofia uvaria

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści