Logo
Logo
59
Okazje

Pstrolistka sercowata 'Chameleon'

Pstrolistka sercowata, nazywana też tułaczem pstrym, to pochodząca z Azji bylina ozdobna i użytkowa, wykorzystywana w Chinach jako warzywo (pędy i kłącza) oraz roślina lecznicza (liście) o silnych właściwościach przeciwbakteryjnych oraz przeciwwirusowych; stosowana jest w kuracji zakażeń górnych dróg oddechowych (zapaleniu płuc i oskrzeli, astmie, kaszlu). W Europie pstrolistka jest znana głównie jako roślina ozdobna. Jej odmiana 'Chameleon' zachwyca różnorodnością kolorów.

 

Pstrolistka sercowata (Houttuynia cordata) 'Chameleon' ma wielobarwne, dekoracyjne liście w kształcie serca. Rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów tworząc zwarte, kolorowe dywany. Dorasta do 30-40 cm wysokości. Blaszki liściowe tej urokliwej rośliny mają od 4 do 9 cm długości, są jajowate, na wierzchołkach zaostrzone, u nasady sercowate. Pstrolistka kwitnie w lipcu i sierpniu. Jej drobne, żółte kwiaty są zebrane w cylindryczne, kłosowate kwiatostany ozdobione u podstawy 4-8 białymi, dekoracyjnymi podsadkami.

Pstrolistka sercowata 'Chameleon' Fot. Grzegorz Falkowski-ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych pstrolistek

Uprawa i wymagania

Pstrolistka najlepiej rośnie na podłożach stale wilgotnych, na stanowiskach cienistych lub półcienistych. Jest odporna na mróz, ale wrażliwa na późne wiosenne przymrozki. Dlatego na wschodzie kraju młode egzemplarze warto na zimę okrywać, by zbyt wcześnie nie rozpoczynały wegetacji. Późne przymrozki wiosenne mogą uszkadzać części nadziemne.

Gdzie posadzić?

Roślina nadaje się do obsadzania i zadarniania podłoża pod koronami drzew i krzewów, ale tylko tam, gdzie gleba jest wystarczająco wilgotna. Pstrolistka może być ekspansywna, dlatego najlepiej sadzić ją w miejscach o ograniczonych możliwościach rozrastania się. Na rabatach bylinowych można ją uprawiać w donicach częściowo wkopanych w ziemię, co pozwoli utrzymać roślinę w ryzach.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Tagi
 
To Cię zainteresuje
Lista zakupów


 
Twoja strona ogrodu