7+ pomysłów na ogród preriowy

5 pomysłów na ogród preriowy fot. MAK MEDIA GAP GARDENS

Ogród preriowy jest mało wymagający w pielęgnacji, a przy tym bardzo efektowny. Na świecie od lat ten styl ogrodu propagowany jest przez projektantów. Po ostatnich latach suszy to ekologiczne i ciekawe rozwiązanie warto wziąć pod uwagę przy planowaniu i zakładaniu nowego, nawet malutkiego ogrodu. A jeśli Twój ogród już istnieje, możesz stworzyć w nim preriową rabatę, zastępując gatunki wymagające dużej ilości wody tymi, które najlepiej radzą sobie podczas upałów.

Posłuchaj
00:00
63
Spis treści
Jaki powinien być ogród preriowy? Jak założyć rabatę preriową? Czym się inspirować? Jak komponować rabaty preriowe? Jak sadzić na pagórku? Jak zapewnić tło roślinom? Jakie podłoże w ogrodzie preriowym? Jak pielęgnować ogród preriowy? Jakie rośliny wybrać na rabatę preriową?

Ogród preriowy: ogólne zasady

Ogród preriowy wcale nie musi wyglądać szaro i monotonnie. Najważniejsze jest to, by rosnące obok siebie rośliny miały podobne wymagania w stosunku do stanowiska oraz podłoża, były odporne na przesuszenie oraz kochały słońce. A potem, już według własnego gustu i zależnie od ilości miejsca, można  zestawiać ze sobą gatunki traw ozdobnych o różnych odcieniach zieleni, beżu, szarościach z kwitnącymi bylinami.

Ponieważ ogród preriowy ma przypominać północnoamerykańskie prerie, nasadzenia mogą być bardzo swobodne; kępy poszczególnych gatunków mogą się przeplatać. Całość ma wyglądać naturalnie.
 

  7+ pomysłów na ogród preriowy za żywopłotem fot. MAK MEDIA GAP GARDENS

Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Dwie prostokątne rabaty wypełniają swobodne kępy. Rośnie tu lawenda wąskolistna, juka karolińska, berberys Thunberga 'Helmonr Pilar', wrzośce i mahonia pospolita 'Winter Sun'.

Odpowiednie proporcje

W ogrodzie preriowym powinny dominować trawy ozdobne. Aby kompozycje były kolorowe i efektowne o każdej porze roku, do traw dobieramy kwitnące byliny, które lubią słońce i suszę. Skromnym dodatkiem do preriowej rabaty powinny być krzewy i drzewa. Rabatę można otoczyć formowanym żywopłotem, albo zaakcentować jej początek pojedynczym okazem. Jednak te wysokie, wieloletnie rośliny nie mogą zacieniać ani traw, ani bylin.

  7+ pomysów na ogród preriowy z trawami fot. MAK MEDIA GAP GARDENS

Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Rabata z traw ozdobnych – ostnica olbrzymia, drżączka średnia, turzyca zwisła i bambus, plejoblast pstry.

Inspiruj się naturą

Zanim wybierzesz się na zakupy do centrum ogrodniczego, najpierw pójdź na spacer i zobacz, co kwitnie na okolicznych łąkach czy na skraju lasu. Warto dopasować ogrodowe nasadzenia do okolicznego krajobrazu. W Polsce na takich stanowiskach spotkamy m.in. dziewanny, mikołajki, bylice, kocanki piaskowe, krwawnikmacierzankę, rumianek, kostrzewy, wrzosy lub żarnowce.

  7+ pomysłów na ogród preriowy - ogród wiejski fot. MAK MEDIA GAP GARDENS

Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Kompozycja w stylu wiejskim. Na pierwszym planie widać pojedyncze kępy trzcinnika ostrokwiatowego. Na tle żwiru pięknie prezentuje się kwitnąca pod domkiem lawenda i kocanki włoskie. 

Prostota w kompozycjach

Efektowny ogród preriowy nie musi, a wręcz nie powinien być przeładowany dużą ilością roślin. Dominujące trawy ozdobne delikatnie podkreślone przez kwitnące gdzieniegdzie byliny przyciągają uwagę nie tylko swoją urodą. Ich delikatny szum sprawia, że w ogrodzie preriowym można się zrelaksować i poczuć, jak na letnich wakacjach.

Dobierając gatunki warto zadbać jednak o to, by między kępami traw od wiosny do jesieni pojawiały się kwitnące okazy. Najpierw mogą to być kwiaty cebulowe, potem letnie byliny, a pod koniec sezonu kolorowe jeżówki, niebieskie mikołajki lub strzeliste, przypominające świece trytomy.

  7+ pomysłów na ogród preriowy - skalniak fot. MAK MEDIA GAP GARDENS

Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Preria na pagórku

Nierówności terenu w ogrodzie można wykorzystać do tego, żeby wzbogacić ogród preriowy w gatunki, które zwykle sadzi się w ogrodach skalnych. Na górnym poziomie można założyć preriową rabatę, a pomiędzy kamieniami posadzić niskie kwitnące rozchodniki i rojniki, skalnice, macierzanki, czyściec wełnisty, zawciąg nadmorski, ubiorek wiecznie zielonydzwonek karpacki, dębik ośmiopłatkowy, sasanki lub smagliczkę.

Tło dla roślin

Tworząc ogród preriowy pamiętaj o dobraniu odpowiedniej nawierzchni na ścieżki prowadzące między rabatami i ściółki, która podkreśla urodę roślin. Ścieżki mogą być żwirowe lub ułożone z naturalnego kamienia. Jako ściółkę najlepiej wykorzystać jasnoszary żwir. Można układać na nim pojedyncze kamienie, ale w taki sposób, by wyglądały naturalnie.  

7 pomysłów na ogród preriowy nasadzenia kępkowe fot. iVerde

Fot. iVerde

Odpowiednie przygotowanie podłoża

Zanim w miejscu przeznaczonym na ogród preriowy posadzisz lub posiejesz rośliny, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Teren trzeba porządnie oczyścić i odchwaścić, bo w przeciwnym razie chwasty będą zaburzały zaplanowane przez nas kompozycje i zabierały sadzonym przez nas roślinom potrzebne do rozwoju składniki pokarmowe oraz wodę. Zbyt ciężką, gliniastą glebę można rozluźnić dodając do niej kompostu, aby poprawić jej strukturę.

Jeżeli mamy do czynienia z bardzo suchym miejscem, warto zamontować zbiorniki na deszczówkę, która będzie służyła do podlewania roślin w czasie letnich upałów.

7 pomysłów na ogród preriowy fot. iVerde

Fot. iVerde

Pielęgnacja roślin

Pielęgnacja ogrodu preriowego polega przede wszystkim na przycięciu traw i obumarłych części bylin wczesną wiosną, regularnym odchwaszczaniu i w razie potrzeby podlewaniu roślin. Jesienią można przyciąć niektóre, mało efektownie wyglądające, przekwitłe byliny.

Większość gatunków jednak można pozostawić na zimę, bo będę ciekawie wyglądać; szczególnie okryte szronem lub śniegiem. Poza tym nasionami niektórych roślin zimą mogą żywić się ptaki. 

Polecane rośliny do preriowego ogrodu 

  rośliny do ogrodu preriowego fot. iVerde

Fot. iVerde

1 – jałowiec pospolity 'Hibernica', 2 – imperata cylindryczna 'Red Baron', 3 – miskant chiński 'Variegatus', 4 – miskant chiński 'Zebrinus', 5 – bambusy i trawy, 6 – miskant olbrzymi, 7 – drżączka średnia, 8 – miskant chiński 'Ferner Osten'

  byliny do ogrodu preriowego fot. iVerde

Fot. iVerde

1 – werbena patagońska, 2 – rogownica, 3 – czyściec wełnisty, 4 – krwawnik wiązówkowy i jeżówka purpurowa, 5 – juka karolińska, 6 – rozchodnik 'Herbstfreude'

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: MAK MEDIA/GAP GARDENS


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera i obserwuj nas w Google News.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Obserwuj
Autor
Małgorzata Wójcik Małgorzata Wójcik

Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Komentarze

Podwyższone grządki betonowe. Uprawa własnych warzyw nigdy nie była prostsza... i przyjemniejsza
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści
Polecamy