Logo
Logo
39
Do góry

7+ pomysłów na ogród preriowy

Ogród preriowy jest mało wymagający w pielęgnacji, a przy tym bardzo efektowny. Na świecie od lat ten styl ogrodu propagowany jest przez projektantów. Po ostatnich latach suszy to ekologiczne i ciekawe rozwiązanie warto wziąć pod uwagę przy planowaniu i zakładaniu nowego, nawet malutkiego ogrodu. A jeśli Twój ogród już istnieje, możesz stworzyć w nim preriową rabatę, zastępując gatunki wymagające dużej ilości wody tymi, które najlepiej radzą sobie podczas upałów.

Przeczytaj także
Automatyczna konewka solarna. Sprawdzamy, jak działa
Przeczytaj także
Automatyczna konewka solarna. Sprawdzamy, jak działa
Automatyczna konewka solarna AquaBloom marki Gardena to pomysłowe, automatyczne rozwiązanie do podlewania roślin doniczkowych na balkonie i tarasie....

Ogród preriowy wcale nie musi wyglądać szaro i monotonnie. Najważniejsze jest to, by rosnące obok siebie rośliny miały podobne wymagania w stosunku do stanowiska oraz podłoża, były odporne na przesuszenie oraz kochały słońce. A potem, już według własnego gustu i zależnie od ilości miejsca, można  zestawiać ze sobą gatunki traw ozdobnych o różnych odcieniach zieleni, beżu, szarościach z kwitnącymi bylinami.

Ponieważ ogród preriowy ma przypominać północnoamerykańskie prerie, nasadzenia mogą być bardzo swobodne; kępy poszczególnych gatunków mogą się przeplatać. Całość ma wyglądać naturalnie.
 

 7+ pomysłów na ogród preriowy za żywopłotem fot. MAK MEDIA GAP GARDENS

Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Dwie prostokątne rabaty wypełniają swobodne kępy. Rośnie tu lawenda wąskolistna, juka karolińska, berberys Thunberga 'Helmonr Pilar', wrzośce i mahonia pospolita 'Winter Sun'.

Odpowiednie proporcje

W ogrodzie preriowym powinny dominować trawy ozdobne. Aby kompozycje były kolorowe i efektowne o każdej porze roku, do traw dobieramy kwitnące byliny, które lubią słońce i suszę. Skromnym dodatkiem do preriowej rabaty powinny być krzewy i drzewa. Rabatę można otoczyć formowanym żywopłotem, albo zaakcentować jej początek pojedynczym okazem. Jednak te wysokie, wieloletnie rośliny nie mogą zacieniać ani traw, ani bylin.

 7+ pomysów na ogród preriowy z trawami fot. MAK MEDIA GAP GARDENS

Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Rabata z traw ozdobnych – ostnica olbrzymia, drżączka średnia, turzyca zwisła i bambus, plejoblast pstry.

Inspiruj się naturą

Zanim wybierzesz się na zakupy do centrum ogrodniczego, najpierw pójdź na spacer i zobacz, co kwitnie na okolicznych łąkach czy na skraju lasu. Warto dopasować ogrodowe nasadzenia do okolicznego krajobrazu. W Polsce na takich stanowiskach spotkamy m.in. dziewanny, mikołajki, bylice, kocanki piaskowe, krwawnikmacierzankę, rumianek, kostrzewy, wrzosy lub żarnowce.

 7+ pomysłów na ogród preriowy - ogród wiejski fot. MAK MEDIA GAP GARDENS

Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Kompozycja w stylu wiejskim. Na pierwszym planie widać pojedyncze kępy trzcinnika ostrokwiatowego. Na tle żwiru pięknie prezentuje się kwitnąca pod domkiem lawenda i kocanki włoskie. 

Prostota w kompozycjach

Efektowny ogród preriowy nie musi być przeładowany dużą ilością roślin. Dominujące trawy ozdobne delikatnie podkreślone przez kwitnące gdzieniegdzie byliny przyciągają uwagę nie tylko swoją urodą. Ich delikatny szum sprawia, że w ogrodzie preriowym można się zrelaksować i poczuć, jak na letnich wakacjach.

Dobierając gatunki warto zadbać jednak o to, by między kępami traw od wiosny do jesieni pojawiały się kwitnące okazy. Najpierw mogą to być kwiaty cebulowe, potem letnie byliny, a pod koniec sezonu kolorowe jeżówki, niebieskie mikołajki lub strzeliste, przypominające świece trytomy.

 7+ pomysłów na ogród preriowy - skalniak fot. MAK MEDIA GAP GARDENS

Fot. MAK MEDIA/GAP GARDENS

Preria na pagórku

Nierówności terenu w ogrodzie można wykorzystać do tego, żeby wzbogacić ogród preriowy w gatunki, które zwykle sadzi się w ogrodach skalnych. Na górnym poziomie można założyć preriową rabatę, a pomiędzy kamieniami posadzić niskie kwitnące rozchodniki i rojniki, skalnice, macierzanki, czyściec wełnisty, zawciąg nadmorski, ubiorek wiecznie zielonydzwonek karpacki, dębik ośmiopłatkowy, sasanki lub smagliczkę.

Tło dla roślin

Tworząc ogród preriowy pamiętaj o dobraniu odpowiedniej nawierzchni na ścieżki prowadzące między rabatami i ściółki, która podkreśla urodę roślin. Ścieżki mogą być żwirowe lub ułożone z naturalnego kamienia. Jako ściółkę najlepiej wykorzystać jasnoszary żwir. Można układać na nim pojedyncze kamienie, ale w taki sposób, by wyglądały naturalnie.  

7 pomysłów na ogród preriowy nasadzenia kępkowe fot. iVerde

Fot. iVerde

Odpowiednie przygotowanie podłoża

Zanim w miejscu przeznaczonym na ogród preriowy posadzisz lub posiejesz rośliny, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu podłoża. Teren trzeba porządnie oczyścić i odchwaścić, bo w przeciwnym razie chwasty będą zaburzały zaplanowane przez nas kompozycje i zabierały sadzonym przez nas roślinom potrzebne do rozwoju składniki pokarmowe oraz wodę. Zbyt ciężką, gliniastą glebę można rozluźnić dodając do niej kompostu, aby poprawić jej strukturę.

Jeżeli mamy do czynienia z bardzo suchym miejscem, warto zamontować zbiorniki na deszczówkę, która będzie służyła do podlewania roślin w czasie letnich upałów.

7 pomysłów na ogród preriowy fot. iVerde

Fot. iVerde

Pielęgnacja roślin

Pielęgnacja ogrodu preriowego polega przede wszystkim na przycięciu traw i obumarłych części bylin wczesną wiosną, regularnym odchwaszczaniu i w razie potrzeby podlewaniu roślin. Jesienią można przyciąć niektóre, mało efektownie wyglądające, przekwitłe byliny. Większość gatunków jednak można pozostawić na zimę, bo będę ciekawie wyglądać; szczególnie okryte szronem lub śniegiem. Poza tym nasionami niektórych roślin zimą mogą żywić się ptaki. 

Polecane rośliny do preriowego ogrodu 

 rośliny do ogrodu preriowego fot. iVerde

Fot. iVerde

1 – jałowiec pospolity 'Hibernica', 2 – imperata cylindryczna 'Red Baron', 3 – miskant chiński 'Variegatus', 4 – miskant chiński 'Zebrinus', 5 – bambusy i trawy, 6 – miskant olbrzymi, 7 – drżączka średnia, 8 – miskant chiński 'Ferner Osten'

 byliny do ogrodu preriowego fot. iVerde

Fot. iVerde

1 – werbena patagońska, 2 – rogownica, 3 – czyściec wełnisty, 4 – krwawnik wiązówkowy i jeżówka purpurowa, 5 – juka karolińska, 6 – rozchodnik 'Herbstfreude'

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: MAK MEDIA/GAP GARDENS


Warto przeczytać

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Katalog roślin
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

DZIAŁKA ROD
Na czasie
DZIAŁKA ROD
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 22, Sentencja nr:5
Tydzień 22, Sentencja nr:5
Kupując kwiaty na balkon wybieramy rośliny dobrze rozkrzewione, z silnymi sztywnymi pędami i co najmniej kilkoma pąkami kwiatowymi. Rośliny sadzimy w odległości 20-30 cm od siebie i obficie podlewamy.
Tydzień 22, Sentencja nr:4
Tydzień 22, Sentencja nr:4
W maju siejemy marchew, pietruszkę, buraki (na zbiór jesienny) oraz inne warzywa. Gdy pojawią się siewki – przerywamy je. Zagony należy odchwaszczać i podlewać (w przypadku braku opadów).
Tydzień 22, Sentencja nr:3
Tydzień 22, Sentencja nr:3
Najbardziej intensywny wzrost trawy ma miejsce od połowy maja do końca czerwca, dlatego w tym czasie najlepiej kosić ją co 3-4 dni lub raz w tygodniu (ale dopuszczalna jest nawet 2-3 tygodniowa przerwa w strzyżeniu).
Tydzień 22, Sentencja nr:2
Tydzień 22, Sentencja nr:2
Pod nowymi nasadzeniami drzew i krzewów należy rozłożyć warstwę ściółki o grubości 5–10 cm. W tym celu można zastosować zmieloną korę drzew iglastych, torf lub kompost. Należy pamiętać o pozostawieniu wokół nasady roślin fragmentu nie wyściółkowanej ziemi (o promieniu 2,5-5 cm), ponieważ wilgotna ściółka może przyczynić się do gnicia roślin.
Tydzień 22, Sentencja nr:1
Tydzień 22, Sentencja nr:1
Jeśli nasz trawnik ma blady, żółtawy kolor może oznaczać to braki w nawożeniu. W takim przypadku zastosujmy nawóz wieloskładnikowy oraz przeciw żółknięciu. Nadmiar nawozu także jest szkodliwy, objawem tego jest pasowe zasychanie trawy. W przypadku przenawożenia murawę trzeba obficie podlać, a nawożenie ograniczyć na około miesiąc.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51646
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => jak-dobrze-ulozyc-bukiet
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51140
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => miejskie-tropiki-mieszkanie-w-trendzie-urban-jungle
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu