Logo
Logo

Sasanka zwyczajna ()

Sasanka zwyczajna () | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: cała roślina, kwiaty, ulistnienie
 • Gleba: przepuszczalna, lekka, piaszczysta, bogata w wapń
 • Kolor kwiatów: fioletowe, liliowe
 • Kwiaty: pojedyncze
 • Odczyn gleby: lekko zasadowa
 • Wysokość: ok. 25 cm
 • Okres kwitnienia: III, IV
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie sucha
 • Stanowisko: słońce
 • Zastosowanie: skalniaki, rabaty, murki, skarpy, nasadzenia naturalistyczne, w grupie
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany

  Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris) to bylina z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae), występująca na stanowiskach naturalnych w całej Europie. W Polsce jest bardzo rzadka – przez niektórych została uznana nawet za wymarłą! W ogrodach jest jednak bardzo popularna.

  Wygląd sasanki zwyczajnej

  Sasanka zwyczajna to niewielka roślina o kępiastym pokroju. Jej rozwój rozpoczyna się wczesną wiosną, kiedy tylko pogoda staje się sprzyjająca. Początkowo z ziemi wychodzą młode, srebrzyście owłosione pędy, zwieńczone silnie owłosionym pąkiem kwiatowym, a zaraz po nich rozwijają się pierzaste, zielono-szare, filcowo owłosione liście, tworzące niewielką kępę.

  W zależności od rejonu Polski sasanka zwyczajna kwitnie w marcu lub kwietniu. Początkowo mają dzwonkowaty kształt, jednak w krótkim czasie ich duże, barwne, z zewnątrz jedwabiście owłosione płatki (zwykle jest ich 6-7) rozkładają się talerzowato na boki, ukazując wypełniony mnóstwem żółtych pręcików środek. Kiedy przekwitają, przekształcają się w duże, pierzaste, puszyste owocostany i nadal pozostają bardzo dekoracyjne.

  Latem roślina traci owłosienie, a jej liście stają się gładkie i błyszczące. Tworzą też znacznie bardziej okazałą kępę niż w czasie kwitnienia. Sasanka zasusza je jesienią, spędzając zimę pod ziemią, w postaci rozgałęzionego, grubego kłącza.

  Wymagania i uprawa sasanki zwyczajnej

  Sasanka zwyczajna to roślina wytrzymała, zdrowa i łatwa w uprawie, ale tylko wtedy, gdy ma zapewnione odpowiednie warunki. Potrzebuje przepuszczalnej, lekkiej, piaszczystej, najlepiej wapiennej gleby o zasadowym odczynie pH oraz jasnego, słonecznego lub lekko półcienistego stanowiska.

  Nie toleruje zalania i cienia, ale dobrze znosi suszę. Jest też dostatecznie mrozoodporna, dlatego nie wymaga zimowego okrycia. Doskonale rozmnaża się także przez wysiew nasion (siew w VI na rozsadnik, potomstwo może nie zachować cech rośliny matecznej) lub podział starszych egzemplarzy.

  Podział roślin stosuje się jednak nie tylko w celu ich rozmnożenia, ale też odmłodzenia, gdyż sasanka jest krótkowieczną byliną. Po kilku latach traci ładny pokrój i atrakcyjny wygląd oraz słabiej kwitnie, dlatego co 4-5 lat należy ją wykopać, podzielić i posadzić na nowym stanowisku.

  Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów
  Przeczytaj także
  Leroy Merlin w naszym zielonym ogródku. Tak nas urządził. Test i recenzja produktów

  Zastosowanie sasanki zwyczajnej

  Sasanka zwyczajna to urokliwa roślina, będąca doskonałą ozdobą każdej wiosennej rabaty. Ze względu na swoje niewielkie wymagania siedliskowe, znakomicie sprawdzi się też w ogrodach skalnych i żwirowych.

  Inne odmiany sasanki zwyczajnej

  W ogrodach znacznie bardziej popularne od czystego gatunku są jego odmiany mieszańcowe, określane jako sasanka ogrodowa (Pulsatilla x hybrida). Niektóre z nich mogą powtarzać kwitnienie. Do ciekawszych odmian należą:

  • 'Rubra' – dorasta do ok. 40-50 cm., kwiaty intensywnie czerwone, odmiana może powtarzać kwitnienie (IX-X)
  • 'Alba' – ok. 20-40 cm., kwiaty duże, czysto białe
  • 'Pink Shades' – wysokość ok. 20-50 cm., kwiaty duże, różowe


  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: iVerde

  Autor
  Sasanka zwyczajna
  Sasanka zwyczajna
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (1)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość Lower

  05-05-2021 19:16

  Kocham sasanki

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl