Dzwonek karpacki (Campanula carpatica) odmiana 'Karl Foerster' to roślina z rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). Gatunek występuje naturalnie wyłącznie w Karpatach, ale poza granicami Polski (jest endemitem karpackim). W Polsce jest natomiast często uprawiana jako roślina ozdobna.
Roślina tworzy liczne delikatne i rozgałęzione pędy, które mają tendencję do pokładania się. Wytwarza rozłogi.
Dzwonek karpacki 'Karl Foerster' kwitnie w drugim roku uprawy. Odmiana wyróżnia się wśród dzwonków karpackich bardzo obfitym kwitnieniem. Wytwarza charakterystyczne, średniej wielkości, niebieskie z białawym środkiem, dzwonkowate kwiaty zebrane w niskie (do 30 cm), wzniesione grona.
Wymagania i uprawa
Wymaga próchniczno-gliniastej gleby i słonecznego lub półcienistego stanowiska. Jest mrozoodporny. Lubi gleby umiarkowanie wilgotne i dobrze reaguje na nawożenie mineralne i organiczne.
Roślinę można przyciąć przy ziemi po kwitnieniu, by uzyskać powtórne kwitnienie w ciągu roku.
Dzwonek karpacki 'Karl Foerster' można rozmnażać przez wysiew nasion na rozsadnik w czerwcu lub lipcu lub przez podział bryły korzeniowej (wczesną wiosną lub późną jesienią).
Zastosowanie
Nadaje się szczególnie na rabaty i do ogrodów skalnych. To mało wymagająca roślina, którą chętnie sadzi się wzdłuż ścieżek i na obrzeżach rabat.
Zdjęcia: AdobeStock, arch. ZO