Dziewanna ogrodowa (Verbascum hybridum) należy do rodziny trędnikowatych (Scrophulariaceae). To roślina dwuletnia. W pierwszym roku uprawy wytwarza płaską rozetę liści, w drugim kwiaty i owoce. Grzbieciste, pięciopłatkowe, najczęściej żółte kwiaty obtaczają długi, prosty pęd kwiatostanowy. Owocem jest torebka.

Wymagania i uprawa

Dziewanna ogrodowa preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe. Toleruje różne typy gleb, w tym piaszczyste, suche i mało zasobne. W podłożu zbyt żyznym lub podmokłym słabo kwitnie. Rozety liści po pierwszym roku uprawy nie wymagają okrycia. Roślinę można rozmnażać z nasion (wysiew maj-czerwiec), jednak efektywniejszy jest zakup sadzonek. Na miejsce stałe wysadza się je we wrześniu. Roślina nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Podlewa się ją jedynie w skrajnych przypadkach, nawożenie natomiast jest zbędne.

Zastosowanie

Dziewannę ogrodową można wykorzystać w ogrodach wiejskich, skalnych i żwirowych. Nadaje się do dekoracji wysokich rabat, można ją również uprawiać pojedynczo (na tle drzew, ogrodzenia, ściany).

zdjęcia:
Hans Braxmeier oraz kroko - Pixabay