Dziewanna ogrodowa (Verbascum x hybridum) należy do rodziny trędnikowatych (Scrophulariaceae). Dziewanny występują głównie na obszarach klimatu umiarkowanego Europy, Azji, w północno-wschodniej Afryce, głównie na terenach Turcji. Dziewanna ogrodowa jest gatunkiem uprawnym, mieszańcowym spotykanym jedynie w ogrodach.

Jest to roślina dwuletnia. Jej liście są ułożone skrętolegle, nie mają przylistków. Często są owłosione. Blaszka liściowa jest falista i całobrzega.

Kwiaty są zebrane w grona (rzadziej kłosy) na długim, prostym pędzie kwiatostanowym. Są grzbieciste, pięciopłatkowe. Roślina jest najczęściej kojarzona z żółtym kolorem kwiatów. Owocem dziewanny jest torebka.

Wszystkie dziewanny to rośliny przyjazne dla zapylaczy.

Wymagania i uprawa

Dziewanna ogrodowa preferuje stanowiska słoneczne, ciepłe. Toleruje różne typy gleb, w tym piaszczyste, suche i mało zasobne(!) – w podłożu zbyt żyznym lub podmokłym słabo kwitnie.

Roślina nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Podlewa się ją jedynie w skrajnych przypadkach, nawożenie natomiast jest zbędne. Nie wymagają okrycia na zimę.

Roślinę można rozmnażać z nasion, wtedy wysiewamy ją maj-czerwiec. Na miejsce stałe wysadza się je we wrześniu.

Zastosowanie

Dziewannę ogrodową można wykorzystać w ogrodach wiejskich, skalnych i żwirowych. Nadaje się do dekoracji wysokich rabat, można ją również uprawiać pojedynczo (na tle drzew, ogrodzenia, ściany). Coraz częściej dziewannę wykorzystuje się jako kwiat cięty do wazonu choć nie jest specjalnie trwała.

Dziewanny to rośliny mające właściwości lecznicze – są spotykane w medycynie ludowej i wykorzystywane w kosmetykach.

Ciekawe odmiany

  • 'Cotswold Beauty' (zdj. 1)
  • 'Marlin' (zdj. 2)
  • 'White Pixie' (zdj. 3)
  • 'Mullein' (zdj. 4) – bardzo duże, żółte kwiaty; mocno owłosiona
  • 'Corinne Tremaine' – kwiaty jasno-brązowe lub morelowe z fioletowym środkiem
  • 'Snow Maiden' – duże, białe kwiaty


Zdjęcia: iVerde, PommeGrenade/Pixabay