Mikołajek alpejski to bylina osiągająca wysokość do 80cm, należąca do rodziny selerowatych (Apiaceae). Tworzy kępy o pokroju wzniesionym z łodygami, na których znajdują się kolczaste liście oraz kwiaty.

Kwitnie od lipca do sierpnia, ale uschnięte kwiaty jeszcze długo utrzymują się na roślinie. Roślina jest dekoracyjna również ze względu na niespotykane niebiesko-fioletowe zabarwienie. W środowisku naturalnym mikołajek alpejski jak sama nazwa wskazuje występuje w Alpach oraz na Bałkanach.

Roślina preferuje stanowiska słoneczne i przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste gleby zasobne w składniki pokarmowe. Odczyn gleby powinien być zasadowy lub lekko zasadowy. Roślina lubi regularne podlewanie (wytrzymuje też suche warunki), ale nie znosi zastoin wody. Rozmnaża się ją z nasion.

W kolejnych latach uprawy pędy powinno się przycinać wczesną wiosną. Mikołajek alpejski jest mrozoodporny i z reguły nie wymaga okrywania na zimę. Jest rozmnażany przez wysiew nasion lub ukorzenianie sadzonek korzeniowych. Kwiaty są chętnie odwiedzane przez pszczoły i inne owady.

Bylinę można wykorzystać do tworzenia ciekawych kompozycji na rabatach i skalniakach. Jednak to przede wszystkim jedna z najcenniejszych i najbardziej ozdobnych roślin na suche bukiety. Kwiaty mikołajka ścina się i suszy w fazie pełnego kwitnienia.