Aster alpejski (Aster alpinus) to bylina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie, Azji oraz w Ameryce Północnej.

W Polsce jest gatunkiem rzadkim - można go spotkać w Tatrach i Pieninach. To roślina wieloletnia o wzniesionym, kępiastym pokroju, osiągająca do 40cm wysokości. Posiada silnie owłosione lancetowate lub łopatkowate liście. Kwiaty są zebrane w okazałe koszyczki na szczytach pędów. Mają fioletowo-żółtą barwę. Aster alpejski kwitnie wiosną - od maja do czerwca.

Aster alpejski - wymagania i uprawa

Roślinę powinno się uprawiać na stanowiskach słonecznych - wtedy najobficiej kwitnie. Preferuje podłoża żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne o odczynie alkalicznym. Gatunek jest wystarczająco mrozoodporny, młode okazy zaleca się jednak na wszelki wypadek okrywać. Problemem w uprawie mogą być bezśnieżne zimy. Nasiona należy wysiać do inspektu od kwietnia do lipca. Sadzonki wysadza się na miejsce stałe pod koniec lata. W początkowym okresie uprawy wymaga podlewania. Starsze okazy wytrzymują krótkotrwałe susze. Aster warto dokarmiać nawozami organicznymi.

Zastosowanie astra alpejskiego

Aster warto wykorzystywać to tworzenia rabat w słonecznych, suchych miejscach. Dobrze dekoruje także skalniaki. Dobrze pasuje do nasadzeń naturalistycznych. Nadaje się na kwiat cięty.

zdjęcie: www.pixabay.com, CC0 Creative Commons