Logo
Logo

Co lubią astry i jak o nie dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Astry nie bez przyczyny kojarzą się z jesienią, gdyż to właśnie o tej porze roku rozwijają swoje piękne kwiaty i zdobią nasze rabaty aż do pierwszych przymrozków. Aby jednak każdego roku obficie kwitły, należy wiedzieć jak o nie zadbać. Sprawdź, co lubią astry i spraw, żeby zdrowo rosły.

Spis treści
Jakie warunki lubią astry? Miejsce Ziemia Jak dbać o astry? Sadzenie Nawożenie Przycinanie Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Jakie warunki lubią astry?

Astry uprawiane w ogrodach to głównie gatunki bylinowe. Do grona najpopularniejszych należy aster nowoangielski (amerykański), nowobelgijski i krzaczasty, ale czasami można też spotkać astry alpejskie i astry gawędka. Trzy pierwsze gatunki pochodzą z Ameryki Północnej, aster gawędka z Europy i Azji, natomiast aster alpejski z górzystych terenów Ameryki Północnej, Azji i Europy (min. Alpy, Tatry).

Poszczególne gatunki różnią się między sobą wyglądem i wysokością, a także wymaganiami, o czym należy pamiętać, podejmując się ich uprawy.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Flower exploration 🌱 (@features_of_flowers)

 

Miejsce

Wszystkie astry kochają słońce, dlatego w ogrodzie najlepiej będą się czuły na stanowiskach ciepłych i słonecznych lub tylko lekko półcienistych. Wszystkie są też w pełni mrozoodporne i mogą być uprawiane na terenie całego kraju. Jedynie niektóre odmiany astra gawędki mogą być nieco delikatniejsze, dlatego najlepiej uprawiać je w miejscach ciepłych i zacisznych.

Ziemia

Większość astrów bylinowych preferuje żyzne, próchnicze, lekko wilgotne podłoże, najlepiej o obojętnym lub zasadowym odczynie pH. Bardziej wymagający jest pod tym względem aster alpejski, który musi mieć zapewnione podłoże bardzo przepuszczalne, z dodatkiem piasku lub żwiru, bogate w wapń, umiarkowanie wilgotne, a nawet suche i koniecznie zasadowe.

Wszystkie astry dość dobrze znoszą suszę, jednak znacznie lepiej się rozwijają i obficiej kwitną na stanowisku lekko wilgotnym. Wyjątkiem są jednie astry alpejskie i gawędka, dla którego znacznie większym zagrożeniem jest nadmierna wilgotność niż susza (wolą bardziej suche podłoże).

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Jak dbać o astry?

Astry nie są kłopotliwe w uprawie i nie wymagają żadnych szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, z wyjątkiem regularnego podlewania w okresach suszy i odchwaszczania podłoża. Wysokim astrom (głównie nowoangielskim i nowobelgijskim), warto też zapewnić w porze kwitnienia podpory, gdyż ich pędy pod ciężarem kwiatostanów mogą się pokładać na ziemi lub nieładnie rozkładać na boki. Rośliny z wiekiem tracą też ładny pokrój, dlatego co 3-5 lat warto je odmładzać przez podział karpy.

Sadzenie

Pora sadzenia astrów zależy od gatunku i jej pory kwitnienia. Astry wiosenne (np. alpejski), powinny być sadzone pod koniec lata i wczesną jesienią, natomiast astry jesienne wczesną wiosną (III-IV) lub ewentualnie jesienią, jeśli zostały zakupione w doniczkach.

Nawożenie

Większość astrów lubi żyzne podłoże, dlatego w sezonie wegetacyjnym dobrze jest zasilać je jednym z wieloskładnikowych nawozów do roślin kwitnących. Lepiej natomiast unikać nawozów z przewagą azotu, gdyż będą one powodowały intensywny wzrost pędów i liści, kosztem kwiatów. Rośliny warto też od czasu do czasu wyściółkować kompostem, który wzbogaci glebę w cenną materię organiczną.

Przycinanie

Ciecie astrów polega głównie na usunięciu przekwitłych kwiatostanów. W przypadku astrów jesiennych (nowoangielskich, nowobelgijskich i krzaczastych), po kwitnieniu ścina się im wszystkie pędy kilka centymetrów nad ziemią, dzięki czemu nie będą szpecić ogrodu i nie staną się źródłem rozwoju chorób grzybowych. Zabieg pobudza też rośliny do wydania większej ilości pędów i kwiatów w przyszłym sezonie.

Ochrona przez chorobami i szkodnikami

Astry bylinowe, szczególnie gatunki jesienne, to rośliny podatne na mączniaka prawdziwego, który jest głównym problemem w ich uprawie. Aby ograniczyć ryzyko rozwoju choroby, należy zapewnić roślinom optymalne warunki uprawowe, unikać ich nadmiernego zagęszczenia i moczenia liści podczas podlewania oraz pozyskiwać zdrowe sadzonki z pewnego źródła.

Na astrach mogą pojawiać cię też inne choroby jak np. rdze czy plamistości liści, a także szkodniki, w tym głównie mszyce i przędziorki, dlatego w razie wystąpienia choroby należy zastosować jeden z aktualnie polecanych środków ochrony roślin.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: manfredrichter i Nennieinszweidrei / Pixabay

Autor
Co lubią astry i jak o nie dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Co lubią astry i jak o nie dbać? Wszystko, co musisz wiedzieć!
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl