Aster gawędka (Aster amellus) to bylina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie oraz w Azji. W Polsce spotyka się ją zarówno w stanie dzikim jak i w uprawie.

Roślina posiada kępiasty, rozłożysty pokrój. Osiąga do 80cm wysokości. Liście są łopatkowate (dolne) i lancetowate (górne). Kwitnie od lipca do października. Różowe lub fioletowe kwiaty zebrane są w koszyczki osadzone na szczytach pędów. Kwiatostany mają średnicę 3-5cm.

Aster gawędka - wymagania i uprawa

Aster zaleca się uprawiać w miejscu słonecznym, ciepłym. Preferuje żyzne, przepuszczalne gleby z wysoką zawartością wapnia. Nie lubi podłoży ciężkich - jest wtedy często porażany przez choroby grzybowe. Gatunek jest w pełni mrozoodporny. Najlepiej rozmnażać go przez podział (wiosną) lub zakupić w pełni uformowane sadzonki. Sadzi się go w rozstawie 30x40cm. Co kilka lat rośliny warto odmłodzić, gdyż słabiej kwitną. Młode okazy w czasie susz powinno się regularne podlewać, starsze znoszą niedobór wody. Dobrze reaguje na nawożenia azotem. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie.

Zastosowanie astra gawędki

Aster gawędka nadaje się do dekoracji ogrodów różnego typu - od wiejskich po mieszane. Warto go sadzić na rabaty oraz jako ozdobę rabat. Nadaje się na kwiat cięty.

zdjęcie: Hectonichus - Own work, CC BY-SA 3.0, Link