Aster gawędka (Aster amellus) to bylina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie oraz w Azji. W Polsce spotyka się ją zarówno w stanie dzikim jak i w uprawie.

Roślina posiada kępiasty, rozłożysty pokrój. Osiąga do 80 cm wysokości. Liście są łopatkowate (dolne) i lancetowate (górne). Różowe lub fioletowe kwiaty zebrane są w koszyczki osadzone na szczytach pędów. Kwiatostany mają średnicę 3-5 cm. Kwitnie od lipca do października. 

Wymagania i uprawa

Aster zaleca się uprawiać w miejscu słonecznym, ciepłym. Preferuje żyzne, przepuszczalne gleby z wysoką zawartością wapnia. Nie lubi podłoży ciężkich – jest wtedy często porażany przez choroby grzybowe. Gatunek jest w pełni mrozoodporny. 

Młode okazy w czasie susz powinno się regularne podlewać, starsze znoszą niedobór wody. Dobrze reaguje na nawożenie azotem. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest odchwaszczanie.

Sadzi się go w rozstawie 30x40 cm. Co kilka lat rośliny warto odmłodzić, gdyż słabiej kwitną. Najlepiej rozmnażać go przez podział (wiosną) lub zakupić w pełni uformowane sadzonki.

Zastosowanie

Aster gawędka nadaje się do dekoracji ogrodów różnego typu – od wiejskich po mieszane. Warto go sadzić na rabaty oraz jako ozdobę rabat. Nadaje się na kwiat cięty.

Zdjęcia: Hectonichus/CC BY-SA 3.0/Link