Aster krzaczasty (Symphyotrichum dumosum, dawniej Aster dumosus) to niewysoka bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae). Roślina pochodzi z Ameryki Północnej, ale jest też uprawiana w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna.

Roślina dorasta do ok. 40-80 cm wys. i tworzy wzniesione, sztywne, gładkie, rozgałęziające się w górnej części pędy, pokryte wąsko lancetowatymi, zielonymi, podłużnymi liśćmi, szerszymi u dołu pędu, a mniejszymi, niemal igiełkowatymi u góry. Roślina rozwija pod ziemią rozrastające się rozłogi, z których wiosną wyrastają pędy, tworzące ponad ziemią gęste, szerokie kępy.

Aster krzaczasty zakwita późnym latem i kwitnie aż do przymrozków (VIII-X), rozwijając duże, barwne, koszyczkowe, miododajne kwiaty z żółtym środkiem, osadzone pojedynczo na szczytach pędów. Po przekwitnieniu kwiaty zawiązują nasiona zebrane w gęste, puszyste, koszyczkowe owocostany.

Wymagania i uprawa

Aster krzaczasty to roślina łatwa w uprawie i mało wymagająca. Najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach i umiarkowanie wilgotnych, średnio żyznych, przepuszczalnych glebach, ale poradzi sobie też na każdej typowej glebie ogrodowej. Nie lubi jedynie nadmiaru wilgoci i zacienienia, gdyż wtedy łatwo zapada na choroby grzybowe (min. mączniaka prawdziwego) i słabo kwitnie.

Rośliny są dostatecznie mrozoodporne i nie wymagają zimowego okrycia. Wiosną warto natomiast przyciąć tuż nad zimią ich ubiegłoroczne, zeschnięte pędy, oczyszczając roślinę i dając miejsce na nowe przyrosty.

Ze względu na tworzenie rozłogów, aster krzaczasty doskonale rozmnaża się przez podział (najlepiej wiosną). Na odpowiednych stanowiskach może być nawet dość ekspansywny.

Zastosowanie

Aster krzaczasty to wspaniała, późnoletnia bylina, doskonale nadająca się do jesiennych kompozycji rabatowych. Dobrze wygląda w zestawieniu z innymi astrami, dzielżanami, późnymi liliowcami, szałwiami o ozdobnych liściach, rudbekiami, nawłociami, krwawnikami, kłosowcami, złocieniami, rozchodnikami okazałymi oraz trawami ozdobnymi.

Aster krzaczasty nadaje się też do uprawy na sklaniakch, murkach i w ogródkach żwirowych. Dobrze wygląda także w jednogatunkowych, wieloodmianowych grupach i może być uprawiany w dużych pojemnikach. Ładnie prezentuje się w kępach wzdłuż ścieżek i ogrodzeń. Jego kwiaty nadają się też do cięcia.

Wybrane odmiany

Aster krzaczasty posiada bardzo wiele atrakcyjnych odmian, różniących się głównie wysokością i barwą kwiatów. Do ciekawszych należą:

  • 'Starlight' - kwiaty fioletowo-różowe, wys. ok. 30-40 cm
  • 'Kristina' - kwiaty białe, wys. ok. 50 cm
  • 'Jenny' - kwiaty amarantowo-różowe, wys. ok. 50 cm
  • 'Lady in Blue' - kwiaty niebieskofioletowe, wys. ok. 30 cm
  • 'Kassel' - kwiaty różowe, wys. ok. 40 cm
  • 'Silberblaukissen' - kwiaty jasnoniebieskie, wys. ok. 40 cm
  • 'Island Samoa' - kwiaty fioletowe, wys. ok. 40 cm


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: H. Zell/CC BY-SA 3.0/Link