Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis ×hybrida)
Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis ×hybrida) to rodzaj bardzo popularnych bylin należących niegdyś do rodziny liliowatych (Liliaceae), a obecnie do żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae). Powstał on ze skrzyżowania różnych gatunków (liliowca żółtego, rdzawego, cytrynowego, mniejszego, Midendorfa, Dumortiera i Thumberga). Rośliny te oryginalnie pochodzą z Azjii wschodniej ale na stałe zagościły w ogrodach na całym świecie.
Wygląd liliowca ogrodowego
Rośliny osiągają 60-80 cm, a niektóre odmiany nawet 1 m wysokości. Liście odziomkowe są równowąskie, łukowato wygięte o długości ok. 70 cm i rozkładają się na boki. Grube, mięsiste kłącza i długie korzenie sięgają do 80 cm w głąb ziemi.
Zależnie od odmiany kwitnie od maja do września. Dzwonkowate kwiaty liliowca ogrodowego występują w kolorach żółtym, pomarańczowym, czerwonym, w odcieniach pastelowych i mogą być wielobarwne. Zebrane są po kilka sztuk na jednym pędzie. Każdy kwiat kwitnie tylko jeden dzień, jednak pąki kwiatowe rozwijają się po kolei, dzięki czemu roślina długo zdobi ogród.
Uprawa i wymagania liliowca ogrodowego
Liliowce Są bardzo łatwe w uprawie i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wymagają słonecznego lub lekko zacienionego stanowiska (w słońcu będą miały więcej kwiatów, a w półcieniu okazalsze i zdrowe liście). Dobrze rosną na glebach próchniczych i wilgotnych.
Dojrzałe rośliny, które wytworzyły już większy system korzeniowy dobrze znoszą suszę. Są mrozoodporne i długowiecznie (na jednym miejscu mogą rosnąć nawet 20-30 lat).
Liliowce rozmnaża się głównie przez podział roślin (tzw. odmładzanie) wiosną lub w sierpniu i wrześniu. Jeżeli decydujemy się na rośliny z nasion, siejemy je w sierpniu-wrześniu. Na miejsce stałe rośliny wysadza się w rozstawie 60 x 30 cm.
Pielęgnacja liliowca ogrodowego
Liliowce potrzebują umiarkowanego podlewania, szczególnie gdy są młode. Bardzo dobrze reagują też na wszelkie nawożenie – dobre będą zarówno nawozy uniwersalne, jak i długodziałające oraz organiczne.
Po przekwitnięciu pędy kwiatostanowe liliowców powinniśmy usunąć, aby wzmacniać roślinę.
Zastosowanie liliowca ogrodowego
Liliowce można sadzić nad brzegami zbiorników wodnych i na rabatach. Dobrze prezentują się zarówno w towarzystwie większych krzewów, jak i na trawnikach. Odmiany nieodporne na mróz należy okrywać.
Z powodzeniem można je uprawiać w dużych pojemnikach. Niestety nie nadają się na kwiaty do bukietów – ich kwiaty szybko zamykają się po ścięciu.
Polecane odmiany liliowca ogrodowego
- 'Holiday Delight' – pomarańczowo-żółte, "ogniste" kwiaty
- 'Little Paul' – żółte, duże kwiaty z różowym okręgiem w centrum
- 'Night embers' – pełne, ciemnoróżowe kwiaty
- 'Crimson Pirate' – mocno czerwony z żółtymi paskami przez środek płatka
- 'Pardon me' – kwiaty duże, bordowe z żółtym wnętrzem
- 'Frans Hals' – wyraźne żółte i ciemno pomarańczowe (z żółtym prążkiem) płatki
Ciekawostki o liliowcu ogrodowym
Pierwszą hybrydę liliowca powstałą z dzikich gatunków, stworzył w 1893 r. George Yeld. Powstała odmiana została nazwana 'Apricot'. Nazwa rodzaju pochodzi od greckich słów hemera – dzień i kallos – piękno. W Polsce liliowce są znane pod nazwą dziennica.
Gdzie można kupić sadzonki liliowca?
Liliowce ogrodowe są zaliczane umownie do roślin cebulowych, ponieważ posiadają podziemny organ przetrwalnikowy – grube kłącze, które w w odpowiednich okresach roku można transportować bez ziemi. Rośliny w postaci samego kłącza jak i sadzonek można znaleźć w wielu sklepach stacjonarnych jak i internetowych, takich jak: sklep.cebulekwiatowe.pl, cebule-kwiatowe.pl czy sklep.swiatkwiatow.pl.
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia tytułowe: iverde, Jan Haerer/Pixabay
Komentarze