Logo
Logo

Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis ×hybrida)

Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis ×hybrida) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiaty
 • Gleba: każda ogrodowa, małe wymagania glebowe, żyzna
 • Kolor kwiatów: pomarańczowe, czerwone, różowe, wielobarwne, bordowe, kremowe, żółte
 • Kwiaty: dzwonkowate
 • Pokrój: wzniesiony
 • Zapach: kwiaty
 • Wysokość: 0,6 - 0,8 m
 • Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII, IX
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba wilgotna
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: rabaty, brzegi zbiorników wodnych, pod koronami drzew, pojedynczo, w grupie, małe ogrody, duże ogrody, pojemniki
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki Gdzie kupić?

  Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis ×hybrida) to rodzaj bardzo popularnych bylin należących niegdyś do rodziny liliowatych (Liliaceae), a obecnie do żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae). Powstał on ze skrzyżowania różnych gatunków (liliowca żółtego, rdzawego, cytrynowego, mniejszego, Midendorfa, Dumortiera i Thumberga). Rośliny te oryginalnie pochodzą z Azjii wschodniej ale na stałe zagościły w ogrodach na całym świecie.

  Wygląd liliowca ogrodowego

  Rośliny osiągają 60-80 cm, a niektóre odmiany nawet 1 m wysokości. Liście odziomkowe są równowąskie, łukowato wygięte o długości ok. 70 cm i rozkładają się na boki. Grube, mięsiste kłącza i długie korzenie sięgają do 80 cm w głąb ziemi.

  Zależnie od odmiany kwitnie od maja do września. Dzwonkowate kwiaty liliowca ogrodowego występują w kolorach żółtym, pomarańczowym, czerwonym, w odcieniach pastelowych i mogą być wielobarwne. Zebrane są po kilka sztuk na jednym pędzie. Każdy kwiat kwitnie tylko jeden dzień, jednak pąki kwiatowe rozwijają się po kolei, dzięki czemu roślina długo zdobi ogród.

  Uprawa i wymagania liliowca ogrodowego

  Liliowce Są bardzo łatwe w uprawie i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wymagają słonecznego lub lekko zacienionego stanowiska (w słońcu będą miały więcej kwiatów, a w półcieniu okazalsze i zdrowe liście). Dobrze rosną na glebach próchniczych i wilgotnych.

  Dojrzałe rośliny, które wytworzyły już większy system korzeniowy dobrze znoszą suszę. Są mrozoodporne i długowiecznie (na jednym miejscu mogą rosnąć nawet 20-30 lat).

  Liliowce rozmnaża się głównie przez podział roślin (tzw. odmładzanie) wiosną lub w sierpniu i wrześniu. Jeżeli decydujemy się na rośliny z nasion, siejemy je w sierpniu-wrześniu. Na miejsce stałe rośliny wysadza się w rozstawie 60 x 30 cm.

  Pielęgnacja liliowca ogrodowego

  Liliowce potrzebują umiarkowanego podlewania, szczególnie gdy są młode. Bardzo dobrze reagują też na wszelkie nawożenie – dobre będą zarówno nawozy uniwersalne, jak i długodziałające oraz organiczne.

  Po przekwitnięciu pędy kwiatostanowe liliowców powinniśmy usunąć, aby wzmacniać roślinę.

  Zastosowanie liliowca ogrodowego

  Liliowce można sadzić nad brzegami zbiorników wodnych i na rabatach. Dobrze prezentują się zarówno w towarzystwie większych krzewów, jak i na trawnikach. Odmiany nieodporne na mróz należy okrywać.

  Z powodzeniem można je uprawiać w dużych pojemnikach. Niestety nie nadają się na kwiaty do bukietów – ich kwiaty szybko zamykają się po ścięciu.

  Polecane odmiany liliowca ogrodowego

  • 'Holiday Delight' – pomarańczowo-żółte, "ogniste" kwiaty
  • 'Little Paul' – żółte, duże kwiaty z różowym okręgiem w centrum
  • 'Night embers' – pełne, ciemnoróżowe kwiaty
  • 'Crimson Pirate' – mocno czerwony z żółtymi paskami przez środek płatka
  • 'Pardon me' – kwiaty duże, bordowe z żółtym wnętrzem
  • 'Frans Hals' – wyraźne żółte i ciemno pomarańczowe (z żółtym prążkiem) płatki

  Ciekawostki o liliowcu ogrodowym

  Pierwszą hybrydę liliowca powstałą z dzikich gatunków, stworzył w 1893 r. George Yeld. Powstała odmiana została nazwana 'Apricot'. Nazwa rodzaju pochodzi od greckich słów hemera – dzień i kallos – piękno. W Polsce liliowce są znane pod nazwą dziennica.

  Gdzie można kupić sadzonki liliowca?

  Liliowce ogrodowe są zaliczane umownie do roślin cebulowych, ponieważ posiadają podziemny organ przetrwalnikowy – grube kłącze, które w w odpowiednich okresach roku można transportować bez ziemi. Rośliny w postaci samego kłącza jak i sadzonek można znaleźć w wielu sklepach stacjonarnych jak i internetowych, takich jak: sklep.cebulekwiatowe.plcebule-kwiatowe.pl czy sklep.swiatkwiatow.pl.


  Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia tytułowe: iverde, Jan Haerer/Pixabay

  Autor
  Liliowiec ogrodowy
  Liliowiec ogrodowy
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

   
  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (9)
  Powiązane rośliny

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl