Liliowiec ogrodowy Hemerocallis ×hybrida

liliowiec ogrodowy/iverde
Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis ×hybrida) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
129
Dekoracyjność: kwiaty
Gleba: każda ogrodowa, małe wymagania glebowe, żyzna
Kolor kwiatów: bordowe, różowe, wielobarwne, kremowe, żółte, pomarańczowe, czerwone
Kwiaty: dzwonkowate
Pokrój: wzniesiony
Zapach: kwiaty
Wysokość: 0,6 - 0,8 m
Okres kwitnienia: V, VI, VII, VIII, IX
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba wilgotna
Stanowisko: słońce, półcień
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, pod koronami drzew, pojedynczo, w grupie, małe ogrody, duże ogrody, pojemniki, rabaty
Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki Gdzie kupić?

Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis ×hybrida) to rodzaj bardzo popularnych bylin należących niegdyś do rodziny liliowatych (Liliaceae), a obecnie do żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae). Powstał on ze skrzyżowania różnych gatunków (liliowca żółtego, rdzawego, cytrynowego, mniejszego, Midendorfa, Dumortiera i Thumberga). Rośliny te oryginalnie pochodzą z Azjii wschodniej ale na stałe zagościły w ogrodach na całym świecie.

Wygląd liliowca ogrodowego

Rośliny osiągają 60-80 cm, a niektóre odmiany nawet 1 m wysokości. Liście odziomkowe są równowąskie, łukowato wygięte o długości ok. 70 cm i rozkładają się na boki. Grube, mięsiste kłącza i długie korzenie sięgają do 80 cm w głąb ziemi.

Zależnie od odmiany kwitnie od maja do września. Dzwonkowate kwiaty liliowca ogrodowego występują w kolorach żółtym, pomarańczowym, czerwonym, w odcieniach pastelowych i mogą być wielobarwne. Zebrane są po kilka sztuk na jednym pędzie. Każdy kwiat kwitnie tylko jeden dzień, jednak pąki kwiatowe rozwijają się po kolei, dzięki czemu roślina długo zdobi ogród.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Uprawa i wymagania liliowca ogrodowego

Liliowce Są bardzo łatwe w uprawie i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wymagają słonecznego lub lekko zacienionego stanowiska (w słońcu będą miały więcej kwiatów, a w półcieniu okazalsze i zdrowe liście). Dobrze rosną na glebach próchniczych i wilgotnych.

Dojrzałe rośliny, które wytworzyły już większy system korzeniowy dobrze znoszą suszę. Są mrozoodporne i długowiecznie (na jednym miejscu mogą rosnąć nawet 20-30 lat).

Liliowce rozmnaża się głównie przez podział roślin (tzw. odmładzanie) wiosną lub w sierpniu i wrześniu. Jeżeli decydujemy się na rośliny z nasion, siejemy je w sierpniu-wrześniu. Na miejsce stałe rośliny wysadza się w rozstawie 60 x 30 cm.

Pielęgnacja liliowca ogrodowego

Liliowce potrzebują umiarkowanego podlewania, szczególnie gdy są młode. Bardzo dobrze reagują też na wszelkie nawożenie – dobre będą zarówno nawozy uniwersalne, jak i długodziałające oraz organiczne.

Po przekwitnięciu pędy kwiatostanowe liliowców powinniśmy usunąć, aby wzmacniać roślinę.

Zastosowanie liliowca ogrodowego

Liliowce można sadzić nad brzegami zbiorników wodnych i na rabatach. Dobrze prezentują się zarówno w towarzystwie większych krzewów, jak i na trawnikach. Odmiany nieodporne na mróz należy okrywać.

Z powodzeniem można je uprawiać w dużych pojemnikach. Niestety nie nadają się na kwiaty do bukietów – ich kwiaty szybko zamykają się po ścięciu.

Polecane odmiany liliowca ogrodowego

  • 'Holiday Delight' – pomarańczowo-żółte, "ogniste" kwiaty
  • 'Little Paul' – żółte, duże kwiaty z różowym okręgiem w centrum
  • 'Night embers' – pełne, ciemnoróżowe kwiaty
  • 'Crimson Pirate' – mocno czerwony z żółtymi paskami przez środek płatka
  • 'Pardon me' – kwiaty duże, bordowe z żółtym wnętrzem
  • 'Frans Hals' – wyraźne żółte i ciemno pomarańczowe (z żółtym prążkiem) płatki

🟢 Odwiedź nasz sklep ogrodniczy: Sprawdź nowości i skorzystaj z promocji

Ciekawostki o liliowcu ogrodowym

Pierwszą hybrydę liliowca powstałą z dzikich gatunków, stworzył w 1893 r. George Yeld. Powstała odmiana została nazwana 'Apricot'. Nazwa rodzaju pochodzi od greckich słów hemera – dzień i kallos – piękno. W Polsce liliowce są znane pod nazwą dziennica.

Gdzie można kupić sadzonki liliowca?

Liliowce ogrodowe są zaliczane umownie do roślin cebulowych, ponieważ posiadają podziemny organ przetrwalnikowy – grube kłącze, które w w odpowiednich okresach roku można transportować bez ziemi. Rośliny w postaci samego kłącza jak i sadzonek można znaleźć w wielu sklepach stacjonarnych jak i internetowych, takich jak: sklep.cebulekwiatowe.plcebule-kwiatowe.pl czy sklep.swiatkwiatow.pl.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia tytułowe: iverde, Jan Haerer/Pixabay


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Katarzyna Jeziorska Katarzyna Jeziorska

Redaktor prowadząca portalu. Z wykształcenia ogrodniczka i specjalistka od roślin leczniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Liliowiec CREAMY TONGUES Hemerocallis

Szybkie porządki w ogrodzie? Z tymi akumulatorowymi urządzeniami STIHL pójdzie jak z płatka
Treści naszych partnerów
Porady na ten tydzień
Tydzień 18, Sentencja nr:4
Pamiętajmy o systematycznym podlewaniu i nawożeniu żywopłotów. Do nawożenia możemy stosować nawóz długo działający, stopniowo uwalniający składniki, który podsypuje się pod krzewy raz w roku (wiosną).
Przeczytaj także
Jak nawozić trawnik wiosną? Praktyczne porady Nawożenie iglaków | Czym nawozić wiosną, latem i jesienią? Wiosenne nawożenie roślin ogrodowych | Jak to zrobić dobrze? Pielęgnacja drzew, krzewów i żywopłotów. W jaki sposób, kiedy i czym przycinać?
Tydzień 18, Sentencja nr:3
Przycinamy krzewy, które kwitły na zeszłorocznych pędach, przed wypuszczeniem liści. Należą do nich: forsycja, migdałek, wierzba, dereń jadalny. Przycięcie spowoduje, że krzewy wypuszczą nowe pędy.
Przeczytaj także
Narzędzia do cięcia drzew i krzewów Przycinanie forsycji: krok po kroku i bez błędów! Przytnij forsycję dopiero po kwitnieniu. Inaczej jej zaszkodzisz i nie zakwitnie! Uprawa dereni w ogrodzie – polecane gatunki i odmiany, które warto posadzić!
Tydzień 18, Sentencja nr:1
Możemy sadzić w ogrodzie krzewy ozdobne sprzedawane w pojemnikach (ich wybór jest o tej porze roku bardzo duży). W tym celu wykopujemy dołek nieco większy niż bryła korzeniowa.
Przeczytaj także
Jak i kiedy sadzić iglaki? | Praktyczne porady Sadzenie tui na żywopłot | Sprawdź, jak to zrobić bez błędów! Sadzenie róż: jak, gdzie i kiedy? | Jak to zrobić, by pięknie kwitły? Wiosenne sadzenie drzew i krzewów | Z odkrytym korzeniem, w pojemnikach i balotowane
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Nasz sklep ogrodniczy
Tagi
Najnowsze treści