Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane odmiany Ciekawostki

Liliowiec ogrodowy (Hemerocallis x hybrida) to rodzaj bardzo popularnych bylin należących niegdyś do rodziny liliowatych (Liliaceae), a obecnie do żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae). Powstał on ze skrzyżowania różnych gatunków (liliowca żółtego, rdzawego, cytrynowego, mniejszego, Midendorfa, Dumortiera i Thumberga). Rośliny te oryginalnie pochodzą z Azjii wschodniej.

Rośliny osiągają 60-80 cm, a niektóre odmiany nawet 1 m wysokości. Liście odziomkowe są równowąskie, łukowato wygięte o długości ok. 70 cm i rozkładają się na boki. Grube, mięsiste kłącza i długie korzenie sięgają do 80 cm w głąb ziemi.

Zależnie od odmiany kwitnie od maja do września. Dzwonkowate kwiaty liliowca ogrodowego występują w kolorach żółtym, pomarańczowym, czerwonym, w odcieniach pastelowych i mogą być wielobarwne. Zebrane są po kilka sztuk na jednym pędzie. Każdy kwiat kwitnie tylko jeden dzień, jednak pąki kwiatowe rozwijają się po kolei, dzięki czemu roślina długo zdobi ogród.

Uprawa i wymagania

Liliowce Są bardzo łatwe w uprawie i nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wymagają słonecznego lub lekko zacienionego stanowiska (w słońcu będą miały więcej kwiatów, a w półcieniu okazalsze i zdrowe liście). Dobrze rosną na glebach próchniczych i wilgotnych.

Dojrzałe rośliny, które wytworzyły już większy system korzeniowy dobrze znoszą suszę. Są mrozoodporne i długowiecznie (na jednym miejscu mogą rosnąć nawet 20-30 lat). Po przekwitnięciu pędy kwiatostanowe liliowców powinniśmy usunąć, aby wzmacniać roślinę.

Liliowce rozmnaża się głównie przez podział roślin wiosną lub w sierpniu i wrześniu. Jeżeli decydujemy się na rośliny z nasion, siejemy je w sierpniu-wrześniu. Na miejsce stałe rośliny wysadza się w rozstawie 60 x 30 cm.

Zastosowanie

Liliowce można sadzić nad brzegami zbiorników wodnych i na rabatach. Dobrze prezentują się zarówno w towarzystwie większych krzewów, jak i na trawnikach. Odmiany nieodporne na mróz należy okrywać.

Z powodzeniem można je uprawiać w dużych pojemnikach. Niestety nie nadają się na kwiaty do bukietów – ich kwiaty szybko zamykają się po ścięciu.

Polecane odmiany

  • 'Holiday Delight' – pomarańczowo-żółte, "ogniste" kwiaty
  • 'Little Paul' – żółte, duże kwiaty z różowym okręgiem w centrum
  • 'Night embers' – pełne, ciemnoróżowe kwiaty
  • 'Crimson Pirate' – mocno czerwony z żółtymi paskami przez środek płatka
  • 'Pardon me' – kwiaty duże, bordowe z żółtym wnętrzem
  • 'Frans Hals' – wyraźne żółte i ciemno pomarańczowe (z żółtym prążkiem) płatki

Ciekawostki

Pierwszą hybrydę liliowca powstałą z dzikich gatunków, stworzył w 1893 r. George Yeld. Powstała odmiana została nazwana 'Apricot'. Nazwa rodzaju pochodzi od greckich słów hemera – dzień i kallos – piękno. W Polsce liliowce są znane pod nazwą dziennica.


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia tytułowe: iverde, Jan Haerer/Pixabay