Liliowiec 'Crimson Pirate'

Liliowce są z pewnością jednymi z najcenniejszych bylin ogrodowych. Charakteryzują się długowiecznością, obfitym kwitnieniem, dużą trwałością ulistnienia, a do tego są bardzo łatwe w uprawie. Wśród licznych odmian liliowców na szczególną uwagę zasługuje wyhodowany w 1951 r. przez H.E. Sassa liliowiec ‘Crimson Pirate’.

Posłuchaj
00:00
19
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Liliowiec (Hemerocallis) 'Crimson Pirate' jest byliną o krótkich kłączach i bulwkowato zgrubiałych korzeniach. Wczesną wiosną z ziemi wyłaniają się równowąskie, jasnozielone liście tworzące gęste kępy o wysokości około 0,5 metra. Już wówczas rośliny ze względu na zwarty pokrój i soczystą zieleń łukowato wygiętych liści są bardzo dekoracyjne.

Od czerwca do sierpnia spośród liści wyrastają kwiatostany. Na długich, sztywnych, wysoko wyniesionych szypułkach (około 70 cm) tworzą się okazałe pąki kwiatowe, z których następnie rozwijają się czerwone kwiaty typu pajęczego. Tego typu kwiaty mają długie i wąskie płatki o stosunku długości do szerokości jak 5:1 lub większym.

Trzy wewnętrzne płatki są trochę szersze i mają lekko pofalowane brzegi, natomiast trzy płatki zewnętrzne są węższe i mają bardziej proste brzegi. Podstawy płatków są żółte i tworzą w środku niewielkie, jasne oczko. Nitki pręcików są czerwone, a słupek żółto-pomarańczowy.

Pojedynczy kwiat żyje najczęściej zaledwie 1 dzień, stąd Anglicy nazwali liliowce jednodniowymi liliami. Jednak ze względu na dużą liczbę kwiatostanów i pąków kwiatowych kwitnienie jest obfite i trwa kilka tygodni. Po zakończeniu kwitnienia rośliny pozostają ozdobne z liści aż do późnej jesieni.

Liliowiec Crimson Pirate fot. Grzegorz Falkowski

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Hemerocallis ‘Crimson Pirate’ jest byliną niewymagająca i łatwą w uprawie. Mimo, że lubi podłoża żyzne i przepuszczalne, to równie dobrze rośnie na większości gleb ogrodowych, na stanowiskach zarówno słonecznych (polecane) jak i półcienistych. Bez szkody znosi krótkotrwałe okresy suszy i jest w pełni mrozoodporny.

Liliowce są bardzo żywotne, nie są praktycznie atakowane przez szkodniki ani porażane przez patogeny, dzięki czemu piękne pióropusze liści stanowią ozdobą ogrodu przez cały sezon wegetacyjny.

Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się jedynie do usunięcia na wiosnę zeszłorocznych, zaschniętych liści oraz do 1-2 krotnego zasilenia nawozem wieloskładnikowym.

Gdzie posadzić?

Hemerocallis jest byliną długowieczną, co oznacza, że może rosnąć w jednym miejsku kilka, a nawet kilkanaście lat nie tracąc swoich walorów ozdobnych. Liliowce najpiękniej prezentują się w pobliżu zbiorników wodnych, nad brzegami oczek lub strumyków.

Doskonale nadają się do sadzenia na rabatach bylinowych, w grupach na trawnikach lub w ogrodach naturalistycznych, a także w pojemnikach. Ze względu na małe wymagania uprawowe i duże walory dekoracyjne świetnie nadaję się do sadzenia w terenach zurbanizowanych oraz na cmentarzach.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie główne: Grzegorz Falkowski

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści