Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2021

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
29
Do góry

Liliowiec 'Chopin'

Liliowce są z jednymi z najwartościowszych bylin ogrodowych. Charakteryzują się obfitym kwitnieniem, tworzą ładne liście zebrane w atrakcyjne kępy, są długowieczne i łatwe w uprawie. Do tego ich pąki i kwiaty mogą stanowić ciekawy dodatek do sałatek lub dekoracji ciast.

Wśród tysięcy odmian liliowców na szczególną uwagę zasługuje odmiana 'Chopin' uzyskana w 1980 r. przez polskiego hodowcę liliowców i powojników, zakonnika jezuitę Stefana Franczaka. Nazwa odmiany upamiętnia najsłynniejszego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Podobnie jak muzyka pianisty liliowiec 'Chopin' zachwyca pięknem okazałych kwiatów. Odmianę tę można podziwiać m.in. na reprezentacyjnej rabacie w Arboretum w Wojsławicach, gdzie znajduje się Kolekcja Narodowa Rodzaju Liliowiec.

Liliowiec (Hemerocallis) 'Chopin' jest byliną o krótkich kłączach i bulwkowato zgrubiałych korzeniach. Roślina tworzy kępy zielonych, równowąskich, łukowato wygiętych liści i dorasta do 0,5 m wysokości. Na pojawiających się w czerwcu nagich i sztywnych łodygach (do 80 cm) tworzą się okazałe pąki kwiatowe, z których na początku lipca rozwijają się złociste kwiaty z żółtozieloną gardzielą.

Kwiaty tej odmiany liliowca są pojedyncze, lejkowate, zbudowane z 6 szerokich działek ułożonych w 2 okółkach, otaczających żółty słupek i żółte pręciki. Wewnętrzne płatki są szersze i mają lekko pofalowane brzegi. Kwiaty żyją zaledwie jeden dzień, ale ze względu na dużą liczbę pąków i sukcesywne ich otwieranie się kwitnienie trwa około 3 tygodni. Po zakończeniu kwitnienia rośliny pozostają ozdobne z liści aż do późnej jesieni.

liliowiec Chopin Fot. G. Falkowski-ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych liliowców

Uprawa i wymagania

Liliowiec 'Chopin' jest byliną łatwą w uprawie. Mimo, że lubi podłoża żyzne i przepuszczalne, to całkiem dobrze rośnie na większości przeciętnych gleb ogrodowych, na stanowiskach słonecznych (polecane) i półcienistych. Bez szkody znosi krótkotrwałe okresy suszy, jest w pełni mrozoodporny.

Liliowce są bardzo żywotne, nie są praktycznie atakowane przez szkodniki ani porażane przez patogeny. Dzięki zdrowemu ulistnieniu zdobią ogród przez cały sezon wegetacyjny. Zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do usuwania na wiosnę zeszłorocznych, zaschniętych liści oraz jedno lub dwukrotnego zasilenia roślin nawozem wieloskładnikowym.

Gdzie posadzić?

Liliowce są roślinami długowiecznymi, mogą rosnąć w jednym miejsku przez kilkanaście lat, nie tracąc wigoru oraz swoich walorów ozdobnych. Te byliny najpiękniej prezentują się sadzone w pobliżu zbiorników wodnych, nad brzegami oczek lub strumyków, mogą być też wykorzystywane do sadzenia wzdłuż ogrodowych ścieżek. Doskonale nadają się do sadzenia na rabatach bylinowych, w dużych grupach na trawnikach lub w ogrodach naturalistycznych, a także w pojemnikach.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (8)
Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Już jest! Nowe, wiosenne wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska marzec - kwiecień 2021
Zamów z darmową dostawą do domu!