Liliowiec 'El Desperado'

Liliowce to niezwykle bogata grupa bylin. Ich ogólna liczba odmian to kilkadziesiąt tysięcy! W Polsce zaczynają też robić karierę. Odmiana ‘El Desperado’ jest klasyczna w swojej formie a przez to bardzo elegancka!

Posłuchaj
00:00
11
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Opis rośliny

Liliowiec (Hemerocallis) 'El Desperado' został wyhodowany w 1991r. Powstał jako krzyżówka odmian ‘El Bandito’ i ‘Blackberry Candy’. Zalicza się do odmian późno kwitnących, pojedynczych.

Rośliny dorastają do ok. 70 cm wysokości. Mają typowe, długie i wąskie, odziomkowe liście, tworzące charakterystyczne kępy. Na zimę liście zamierają.

Kwiaty osadzone na długich, bezlistnych pędach i przypominają lilie. Odmiana ‘El Desperado’ kwitnie późno – sierpień-wrzesień. Co prawda kwiaty kwitną tylko jeden dzień, ale jest ich zwykle kilkanaście i rozwijają się sukcesywnie na roślinie, więc kwitnienie trwa długo.

Kolor kwiatów tej odmiany liliowca jest żółty z winno-czerwonym oczkiem, zielonym środkiem i częściowym winno-czerwonym obrzeżeniem.

Liliowiec El Desperado fot. Grzegorz Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

W Azji pąki kwiatowe liliowców są spożywane w postaci dodatków do surówek! Warto spróbować, mają wytrawny lekko korzenny smak.

Wymagania i uprawa

Liliowce do uprawy wymagają miejsc słonecznych lub lekko ocienionych. Mają przeciętne wymagania glebowe i wilgotnościowe, chociaż preferują gleby żyzne i stale umiarkowanie wilgotne. Rośliny wcześnie rozpoczynają wiosenną wegetacje, dlatego zaraz po zejściu śniegu powinno się usuwać stare pędy kwiatostanowe i liście.

Liliowiec ‘El Desperado’ charakteryzuje się dobrą mrozoodpornością i może być uprawiany na terenie całego kraju. Jest rośliną bardzo rzadko atakowaną przez choroby i szkodniki. Czasami rośliny mogą być uszkadzane przez szkodniki glebowe – głównie pędraki chrabąszcza majowego.

Gdzie posadzić?

Odmiana ‘El Desperado’ jest świetną rośliną rabatową i powinna być sadzona w większych grupach. Dla podkreślenia jej barwy najlepiej łączyć ją z odmianami o ciemnym zabarwieniu kwiatów np. ‘Chicago Apache’, ‘Bela Lugosi’ czy ‘Obsidian’. Oczywiście liliowce można sadzić w kompozycjach mieszanych z bylinami o wcześniejszym kwitnieniu np. irysami czy peoniami. Wypełnieniem tego rodzaju kompozycji mogą być liczne gatunki okrywowe np. żurawki czy tiarelle. Liliowce to ważne rośliny wszelkich ogrodów naturalistycznych.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Liliowiec CREAMY TONGUES Hemerocallis

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści