Liliowiec rdzawy (Hemerocalis fulva) to roślina wieloletnia należąca do rodziny żółtakowatych (Xanthorrhoeaceae). Roślina ma kępiasty, wzniesiony pokrój. Dorasta do 120cm wysokości.

Liście są długie, równowąskie. Kwiaty są okazałe, dzwonkowate, mają ceglastopomarańczową barwę. Osadzone są na szczytach pędów po kilka lub kilkanaście. Wydzielają intensywny zapach. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia. Pojedyncze kwiaty "żyją" przez jeden dzień.

Roślinę najlepiej uprawiać na stanowiskach słonecznych - wtedy najobficiej kwitnie. Znosi jednak także warunki półcieniste. Toleruje większość gleb ogrodowych. Istotne jest, aby podłoże było przepuszczalne.

Liliowiec można sadzić jesienią lub wiosną. Jest wystarczająco mrozoodporny. Dobrze wytrzymuje susze, ale woli wilgotniejsze warunki. Przy uprawie na bardziej suchym podłożu warto stosować ściółkę. Można go dokarmiać (dobre rezultaty uzyskuje się stosując nawozy organiczne). To gatunek łatwy w uprawie, żywotny, długowieczny. Liliowce rozmnaża się przez podział kłączy lub z odrostów korzeniowych.

Liliowiec rdzawy ma uniwersalne zastosowanie i nadaje się do ogrodów różnego typu. To ceniona dekoracja obrzeży oczek wodnych. Nadaje się także na rabaty. Szczególnie dobrze wygląda jako soliter sadzony na trawniku na tle drzew i krzewów. Zaleca się go sadzić grupowo. Dobrze komponuje się z trawami ozdobnymi i funkiami.

zdjęcie: AnRo0002 - Own work, CC0, commons.wikimedia.org