Liliowiec rdzawy (Hemerocalis fulva) to roślina wieloletnia należąca do rodziny złotogłowowatych (Asphodelaceae). Gatunek pochodzi z Azji, a obecnie jest uprawiany niemal na całym świecie.
Bylina ta ma kępiasty, wzniesiony pokrój. Jest duża i dorasta do 120 cm wysokości. Liście są liczne, bardzo długie i równowąskie.
Liliowiec rdzawy kwitnie od czerwca do sierpnia. Pojedyncze kwiaty "żyją" przez jeden dzień. Kwiaty są okazałe, dzwonkowate, mają ceglasto-pomarańczową barwę (niektóre podgatunki są żółte). Osadzone są na szczytach pędów po kilka lub kilkanaście. Wydzielają intensywny zapach.
Organem podziemnym są mocne i grube kłącza.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Wymagania i uprawa
Liliowiec rdzawy to gatunek łatwy w uprawie, żywotny, długowieczny. Najlepiej uprawiać go na stanowiskach słonecznych znosi jednak także warunki półcieniste. Toleruje większość gleb ogrodowych. Istotne jest, aby podłoże było przepuszczalne. Dobrze wytrzymuje susze, ale woli wilgotniejsze warunki. Jest wystarczająco mrozoodporny.
Młode rośliny trzeba systematycznie podlewać. Przy uprawie na bardziej suchym podłożu warto stosować ściółkę. Liliowca nawozi się tak samo jak inne ogrodowe byliny (dobre rezultaty uzyskuje się stosując nawozy organiczne).
Liliowce rozmnaża się przez podział kłączy lub z odrostów korzeniowych.
Zastosowanie
Liliowiec rdzawy ma uniwersalne zastosowanie i nadaje się do ogrodów różnego typu. To ceniona dekoracja obrzeży oczek wodnych. Nadaje się także na rabaty. Szczególnie dobrze wygląda jako soliter sadzony na trawniku na tle drzew i krzewów. Zaleca się go sadzić grupowo. Dobrze komponuje się z trawami ozdobnymi i funkiami.
Odmiany
- 'Flore Pleno' – kwiaty pełne
- 'Kwanso' – wyraźne czerwone plamy na płatkach
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcia: Georges Jansoone/Public Domain/Link, AnRo0002/CC0/Commons Wikimedia