Logo
Logo
Gardeners' world lipiec - sierpień 2021
31
Do góry

Ogród z funkiami

Cieniste i półcieniste miejsca w ogrodzie doskonale nadają się do obsadzania funkiami – roślinami cenionymi przede wszystkim za dekoracyjne liście, ale też ładne kwitnące w środku lata na biało lub fioletowo. Zobacz naszą galerię ogrodów z funkiami i zainspiruj się do stworzenia własnej rabaty!

 

Funkie (Hosta) to bardzo zróżnicowana grupa roślin, licząca wiele ciekawych gatunków i odmian różniących się wielkością, barwą oraz kształtem liści. Liście funkii mogą mieć jednolity kolor – być zielone, żółtawe lub sinoniebieskie. Jednak jest też wiele oryginalnych odmian o blaszkach liściowych z dekoracyjnym marginesem, pofalowanych, zabarwionych na kolor purpurowy bądź bardzo jasnych, prawie białych.

W ogrodzie funkie najlepiej rosną w półcieniu lub cieniu. Obok funkii można posadzić wiele gatunków bylin, krzewów iglastych i liściastych. Rośliny te doskonale uzupełniają rabaty kwiatowe, nadają się do zadarniania powierzchni pod koronami drzew oraz sadzenia w dużych pojemnikach. Funkiom trzeba zapewnić żyzne, wilgotne, próchniczne podłoże o lekko kwaśnym odczynie. Aby zdrowo rosły i pięknie się prezentowały, wiosną i latem warto je zasilić nawozem. Zobacz naszą galerię 10 ogrodów z funkiami!

Warto przeczytać
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (9)
Powiązane rośliny

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 24, Sentencja nr:5
Tydzień 24, Sentencja nr:5
Prężnie usuwamy chwasty wyrywając je dokładnie z korzeniami. W drugim roku od założenia trawnika, można zastosować oprysk herbicydem aby oczyścić go z chwastów.
Tydzień 24, Sentencja nr:4
Tydzień 24, Sentencja nr:4
Kwiatom balkonowym może być bardzo gorąco, zwłaszcza gdy okna wychodzą na południowy zachód dlatego przestawmy je jeśli możemy. 
Tydzień 24, Sentencja nr:3
Tydzień 24, Sentencja nr:3
Rośliny domowe należy regularnie podlewać. Bardzo ważne jest także zasilanie roślin roztworem nawozu wieloskładnikowego.
Tydzień 24, Sentencja nr:2
Tydzień 24, Sentencja nr:2
Około miesiąc po posadzeniu do skrzynek kwiatów jednorocznych należy rozpocząć ich nawożenie (aksamitki, pelargonie, surfinie). Nie można także zapomnieć o ich systematycznym podlewaniu.
Tydzień 24, Sentencja nr:1
Tydzień 24, Sentencja nr:1
Rośliny wrażliwe na zimno można teraz wystawić na taras lub balkon (agawy, cytrusy, palmy, oleandry, itd). Rośliny trzeba chronić przed ostrym słońcem i podlewać jedynie rano lub wieczorem.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu