Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie funkii?
Funkie (Hosta) to byliny należące do jednych z najpopularniejszych roślin ogrodowych. Na rynku znajduje się wiele rozmaitych odmian różniących się między sobą wyglądem oraz wymaganiami w stosunku do nasłonecznienia. Dlatego można je sadzić w miejscach zacienionych i nasłonecznionych. Funkie sadzi się zarówno w ogrodach, jak i w pojemnikach na balkonach i tarasach.
Kojarzą się głównie z rabatami bylinowymi, ogrodami naturalistycznymi i założonymi w stylu leśnym. Z powodzeniem można je jednak również sadzić także przy nowoczesnej architekturze – ładnie wyglądają zarówno na tle elewacji betonowej, jak i drewnianej.
Funkie wśród bylin
Na rabatach funkie mogą grać główną rolę i dominować, albo być jedynie dodatkiem. Z pewnością urodę liści funkii podkreślają inne rośliny. Można do nich dobierać inne byliny na zasadzie kontrastu (np. zielone funkie z kwitnącymi na żółto przywrotnikami lub języczkami, złociste funkie z bordowymi żurawkami, albo kwitnącymi na różowo jasnotami czy bodziszkami).
Na stanowiskach zacienionych oryginalne zestawienia można stworzyć łącząc funkie z rodgersją kasztanowcolistną (Rodgersja aeuscuifolia) lub tawułką Arendsa (Astilbe arendsii), a na słonecznych z trawami ozdobnymi o kępkowym pokroju.
Fot. Irina/Fotolia, iVerde, bewildlife/Pixabay Funkie w towarzystwie: 1 – jasnoty plamistej, 2 – rodgersji kasztanowcolistnej, 3 – paproci, 4 – żurawki, 5 – przywrotników i powojników. |
Zwykle funkie sadzi się jednak obok roślin o delikatnej strukturze, które wydobywają kształt i kolor ich liści. Dobrym towarzystwem będzie dla nich przywrotnik miękki (Alchemilla mollis), jasnota plamista (Lamium maculatum), kocimiętka (Nepeta), paprocie lub tawułka (Astilbe).
Funkie w towarzystwie krzewów
W dużych ogrodach, gdzie dominują kompozycje z krzewów funkie pełnią rolę tzw. "wypełniacza". Dzięki temu, że tworzą rozłożyste kępy, można nimi zasłonić mało efektowne dolne partie krzewów, takich jak różaneczniki i azalie. Odmiany funkii, których liście jesienią przebarwiają się, np. stają się złociste, doskonale wyglądają na tle roślin przebarwiających się na czerwono i pomarańczowo oraz szarosinych krzewów iglastych.
Funkie w pojemnikach
Funkie warto wykorzystywać także do kompozycji na tarasach i balkonach. I choć wiosną dość późno się rozwijają (zwykle dopiero w drugiej połowie maja) warto zestawiać je z roślinami sezonowymi radzącymi sobie w podobnych warunkach. Głownie wykorzystuje się je w miejscach zacienionych i zestawia z niecierpkami, bluszczem, hortensjami oraz czerwonolistnymi klonami palmowymi czy egzotycznie wyglądającymi bambusami.
Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcie tytułowe: fayka / AdobeStock, Hans Linde, Hans Braxmeier, JacLou DL, minka2507, akvalsk/Pixabay