Logo
Logo
76
Okazje
Artykuł na: 6-9 minut

Drzewa i krzewy iglaste na działkę w ROD. Jakie wybrać?

Część rekreacyjna i ozdobna działki zyskuje w ostatnich latach coraz więcej zainteresowania, szczególnie wśród nowych, młodych działkowców. Zdarza się wiele przypadków, kiedy działkowcy decydują się urządzić całą działkę, używając tylko roślin ozdobnych – głównie iglastych, co nie zawsze się udaje. Jak zawsze, potrzebny jest umiar oraz wyważone podejście do potrzeb i możliwości. Nie można zapominać również o przepisach Regulaminu Rodzinnego Ogrodu Działkowego (ROD), który określa sposób sadzenia roślin na działce oraz wskazuje sposób ich doboru.

 

Sadzenie roślin na działce a regulamin

Przede wszystkim działkowcy muszą liczyć się z zapisami regulaminu i wskazanych tam zasadach odnośnie nasadzeń na działce. Chodzi głównie o odległość sadzenia od granic działki, dlatego zanim posadzi się cokolwiek warto sięgnąć do regulaminu, który mówi, że:

  • na działce powinniśmy sadzić jedynie karłowe gatunki i odmiany drzew i krzewów ozdobnych, w tym iglastych
  • drzewa i silne rosnące krzewy powinny być posadzone co najmniej 2 m od granicy działki
  • w odległości 2 m od granicy działki wysokość drzew i krzewów ozdobnych (w tym iglaków) NIE POWINNA osiągać więcej niż 3 m
  • dopuszcza się sadzenie drzew i krzewów ozdobnych w odległości 1 m od ogrodzenia, o ile ich docelowa wysokość nie przekroczy 2 m (np. niskie, płożące odmiany iglaków)

Więcej na temat zasad sadzenia roślin na działce: Drzewa i krzewy na działce w ROD

Dobór roślin a warunki

Najrozsądniej jest wybrać gatunki i ich odmiany, które sprawdzają się w środowisku otaczającym nasz ogród/działkę. Wybór jest dziś ogromny. Nie ma specjalnego sensu wybierać tzw. egzotycznych ciekawostek. Cóż z tego, że są atrakcyjne, jeśli np. nie przeżyją naszej zimy (pierwszej, drugiej lub kolejnej) lub potrzebują szczególnych warunków glebowych, których nie jesteśmy w stanie im zapewnić w ogrodzie. Już na stracie redukujmy ewentualne problemy do minimum.

To samo dotyczy nasłonecznienia lub jego braku. Trzeba pamiętać, że w doborze stanowiska, oprócz odpowiedniej gleby (warto sprawdzić wartość pH, czyli odczyn), kluczowe jest zapewnienie roślinie optymalnych dla niej warunków świetlnych. Nie sadzimy więc np. roślin wybitnie światłożądnych (np. sosny, świerki) w cieniu, bo skończy się to porażką. Warto także zapamiętać, że stanowiska północne/wschodnie w ogrodzie zwykle będą najdłużej w ciągu dnia zacienione, a miejsca o wystawie południowej/zachodniej będą najbardziej nasłonecznione – najlepsze dla odmian o igłach i łuskach w kolorach srebrnych czy żółtych.

Fot. Artur Koźluk/Pixabay

Gatunki i odmiany odpowiednie na działkę

W związku z ograniczoną przestrzenią działki (zwykle 300-500 m²) i wskazaniami regulaminu, lepiej od razu poszukiwać nasadzeń ozdobnych wśród gatunków i odmian o mniejszym lub karłowym wzroście lub szczepionych na pniu. Obecnie wiele popularnych gatunków (np. iglaków) posiada odmiany, które rosną wolniej lub nie osiągają dużych rozmiarów – wystarczy poszukać.

Iglaki są często wykorzystywane przez osoby zakładające ogród lub urządzające działkę, ale jest ich tak wiele, że nie trudno się zagubić, czy nawet zniechęcić. Co wybrać?

Żywotniki (tzw. tuje) – zwykle sadzi się żywotniki zachodnie (Thuja occidentalis) oraz żywotniki olbrzymie (Thuja plicata) oraz ich liczne odmiany. Trzeba liczyć się przede wszystkim z tym, że większość popularnych odmian żywopłotowych żywotników (np. 'Szmaragd', 'Brabant') osiąga co najmniej kilka metrów wysokości i wcześniej czy później rośliny te trzeba będzie stale przycinać. Na działkę warto więc wybrać nieco wolniej rosnące, niższe kuliste lub owalne odmiany (np. 'Woodwardii', 'Hoser').

Cyprysiki (Chamaecyparis) – szczególnie popularny w ogrodach cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) jest wykorzystywany do tworzenia żywopłotów lub do kompozycji z krzewów. Trzeba jednak pamiętać, że z czasem osiąga wysokość nawet kilkunastu metrów. Ma wiele odmian różniących się pokrojem oraz barwą łusek – znajdziemy srebrne, zielone, złociste lub żółte. Kupując cyprysiki na działkę najlepiej wybierać więc odmiany, które posiadają w nazwie określenie "globosa" lub "compacta". Dobrym wyborem będą też odmiany – 'Blue Surprise', 'Ellwood's Pillar' lub 'Ellwood's Gold'. Odpornym na mróz cyprysikiem o majestatycznym pokroju jest cyprysik nutkajski (Ch. nootkatensis), który jednak dorasta do sporych rozmiarów. Dlatego na działkę odpowiednią odmianą będzie 'Compacta', która osiąga ok. 2 m.

Jałowce (Juniperus) – najbardziej popularne są odmiany płożące, okrywowe, które ścieląc się po ziemi tworzą zimozielone kobierce (np. 'Blue Chip', 'Blue Carpet', 'Wiltoni', 'Repanda'). Mamy też gatunki i odmiany krzaczaste, rozłożyste, jak np. jałowiec chiński (J.chinensis) 'Expansa Variegata' lub o pokroju wzniesionym – np. 'Spartan' lub 'Stricta'. Polecane są też odmiany jałowca łuskowatego (J. squamata), skalnego (J. scopulorum), a także pospolitego (J. communis), wśród których znajdziemy odmiany o różnych barwach igieł oraz pokrojach – od wzniesionych, kolumnowych do nisko rosnących.

Cisy (Taxus) – należą do wolno rosnących krzewów, które dobrze znoszą cięcie i formowanie oraz częściowe zacienienie. Na żywopłoty polecany jest cis pośredni (T. media) 'Hicksi' lub 'Hilli'. W nasłonecznionych miejscach można sadzić odmiany cisa pospolitego (T. baccata) o żółtych lub złocistych igłach – 'Fastigiata Aureomarginata' lub 'Dovastonii Aurea'.

Drzewa i krzewy iglaste na działkę w ROD kolaż

1 – jałowiec pospolity, 2 jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet', 3 – cyprysik Lawsona 'Mini Globus', 4 – świerk biały 'Conica', 5 – cyprysik 'Filifera Aurea', 6 – cis pospolity, 7 – żywotnik zachodni 'Smaragd', 8 – cis pośredni 'Hicksii', 9 – jałowiec skalny 'Blue Arrow', 10 – żywotnik zachodni 'Danica', 11 – jodła koreańska. Fot. iVerde

Sosny (Pinus) – większość gatunków to drzewa, zdecydowanie za duże na działkę w ROD. Dlatego działkowcy powinni szukać odmian karłowych lub gatunków wolno rosnących, takich jak sosna górska (Pinus mugo) 'Pumilio', 'Mops', 'Benjamin' lub 'Carsten', sosna bośniacka (P. heldreichii) 'Compact Gem', 'Smidtii' lub 'Malinki', czy sosna czarna (P. nigra) 'Spielberg'.

Świerki (Picea) – tutaj podobnie, jak w przypadku sosen, mamy do czynienia z wysokimi drzewami. Jednak w szkółkach można znaleźć wiele atrakcyjnych karłowych lub wolno rosnących odmian. Przy wyborze nasadzeń na działkę, warto zwrócić uwagę na odmiany świerka pospolitego (P. abies) – np. 'Inversa' (płaczący pokrój), 'Nidiformis' (zaokrąglony), 'Ohlendorfi', 'Procumbens' (płożący). Bardzo popularny i nadający się na działki jest świerk biały (P. glauca) 'Conica' o regularnym stożkowym pokroju, krótkich, zielonych igłach i powolnym wzroście. Formy stożka mają również odmiany 'Daisy white' i 'Blue Wonder'. Niezwykle popularne i atrakcyjne (srebrzysto-niebieskie igły) są także wolno rosnące lub zaokrąglone odmiany świerka kłującego (P. pungens). Godne polecenia są 'Lucky Strike', 'Białobok', 'Glauca Globosa' czy 'Brynek'.

Jodły (Abies) – to także wysokie drzewa. W szkółkach można jednak znaleźć też karłowe odmiany. Ciekawym wyborem może być jodła pospolita (A. alba) 'Pyramidalis' o wąskim, stożkowym pokroju i wolnym wzroście. Wart zwrócić też uwagę na jodłę koreańska (A. koreana) i jej odmiany 'Blauer Pfiff' lub 'Blauer Eskimo'. Efektowne odmiany ma również jodła kalifornijska (A. concolor) – 'Aacher`a Dwarf', 'Compacta' oraz kaukaska (A. nordmanniana) – 'Pendula', 'Golden Spreader'.

1 – sosna górska 'Mops', 2 – sosna bośniacka 'Compact Gem', 3 – modrzew japoński 'Kórnik', 4 – sosna wejmutka 'Blue Shage'. Fot. iVerde

Dla kolekcjonerów

Godne polecenia spośród iglaków są rzadziej uprawiane modrzewie (Larix) i ich odmiany. Na działce sprawdzą się szczepione na pniu lub karłowe odmiany modrzewia europejskiego (L. decidua) oraz japońskiego (L. kaempferi), takie jak 'Repandens' oraz 'Stiff Weeper' (płaczące), 'Kórnik' (kulisty), 'Horstmann Recurved' (poskręcane pędy).

Nie można zapominać też o niezwykle ciekawych i atrakcyjnych miłorzębach dwuklapowych (Ginkgo biloba), należących ze względów botanicznych do tej samej grupy (nagonasienne), co iglaki. Znajdziemy tu atrakcyjne, godne polecenia, wolno rosnące lub szczepione na pniu odmiany – 'Mariken', 'Pendula', 'Horizontalis'.

Tekst: Radosław Pisarczyk, zdjęcie tytułowe: monarda/Fotolia

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (16)
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Odpowiednio dbaj o rośliny domowe – skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania ich liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin.
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Tydzień 4, Sentencja nr:5
Pod koniec stycznia wykonuje się bielenie pni drzew, gdy temperatura wzrośnie powyżej zera. Bielenie zapobiegnie pękaniu kory na skutek zmian temperatury oraz silnego nasłonecznienia, które są częste w późniejszych, zimowych miesiącach.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie i nie nawoźmy. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy. Jeśli jest możliwość, przenieśmy je w jak najwidniejsze miejsce.
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Tydzień 4, Sentencja nr:3
Jeśli na Święta Bożego Narodzenia mieliśmy w domu choinkę w formie żywego drzewka z korzeniami, możemy zacząć proces przesadzania go do ogrodu. Nie można tego robić od razu, ale pomału, by roślina przystosowała się do nowych, surowych warunków.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca. Pamiętajmy, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne, dlatego formuje się je od czerwca do września.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Już jest! Nowe wydanie Gardeners` World
Gardeners' World Edycja Polska styczeń - luty 2022
Zamów z darmową dostawą do domu!