Logo
Logo

Modrzew europejski 'Kórnik'

Modrzewie to rośliny iglaste zrzucające igły na zimę. W przeciwieństwie do większości uprawianych w ogrodach roślin iglastych, mają igły miękkie i przyjemne w dotyku. Poza popularnymi gatunkami drzewiastymi, które osiągają duże rozmiary, w ogrodach można uprawiać efektowne i odmiany karłowe i szczepione na pniu, np. modrzew europejski 'Kórnik'.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Modrzew europejski (Larix decidua) 'Kórnik' to iglasty, karłowy krzew o kulistym i zwartym pokroju oraz jasnozielonych igłach opadających na zimę. Rośnie wolno, a po 10 latach uprawy korona osiąga zwykle około 1 m średnicy. Młode pędy są jasne, słomkowe, gęsto pokryte wypukłymi pączkami, z których wczesną wiosną wyrastają igły.

U modrzewi pędy są zróżnicowane na długopędy i krótkopędy. Na długopędach igły są ustawione spiralnie i oddalone od siebie, zaś na krótkopędach zebrane po kilkadziesiąt w charakterystyczne pęczki. Same igły są spłaszczone, na końcach zaostrzone, miękkie w dotyku, mają od 2 do 3 cm długości. Krótsze igły wyrastają z pęczków na krótkopędach, najdłuższe tworzą się przy wierzchołkach długopędów.

Jesienią igły modrzewi fantastycznie przebarwiają się na żółto, po czym opadają.


Kwiaty u modrzewi pojawiają się wiosną, wraz z rozwojem liści, ale przede wszystkim dopiero u starszych egzemplarzy. Kwiaty męskie są zebrane w krótkie kotki, a żeńskie występują w postaci małych, różowych szyszeczek. Szyszki dojrzewają w tym samym roku, są kuliste, złożone z 45-60 łusek. Łuski nasienne są cienkie, silnie odgięte na zewnątrz i mają podwinięte brzegi. Szyszki mogą utrzymywać się na gałązkach nawet przez kilka lat.

Rośliny oferowane w sprzedaży to formy pienne, uzyskiwane (rozmnażane) przez szczepienie na podkładce, stąd ich wysokość zależy od wysokości podkładki. Formy niskopienne doskonale sprawdzają się w ogrodach skalnych i na wrzosowiskach, natomiast drzewka o wysokim pniu najładniej prezentują się sadzone pojedynczo lub w kompozycjach z innymi roślinami iglastymi.

modrzew europejski Larix decidua Kórnik fot. G. Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Skuteczny sposób na szkodniki w ogrodzie. To nie sekret – ten 1 preparat zwalczy je wszystkie
Przeczytaj także
Skuteczny sposób na szkodniki w ogrodzie. To nie sekret – ten 1 preparat zwalczy je wszystkie

Uprawa i wymagania

Modrzew europejski 'Kórnik' preferuje gleby nieco żyźniejsze, umiarkowanie wilgotne, ale przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym. Jako roślina wybitnie światłolubna wymaga stanowisk słonecznych. Odmiana 'Kórnik' jest w pełni odporna na mróz, bardzo tolerancyjna na zanieczyszczenie oraz niską wilgotność powietrza. Nie wymaga cięcia.

Roślina czasami bywa atakowana przez mszycę ochojnika świerkowo-modrzewiowego. Na świerkach szkodnik ten powoduje tworzenie galasów, zaś na modrzewiach o jego obecności świadczy biały, woskowy puch, pod którym żerują larwy i bezskrzydłe samice. Po zauważeniu objawów obecności mszyc najskuteczniejszym sposobem zwalczania szkodnika jest opryskanie roślin preparatem o działaniu układowym.

Gdzie posadzić?

Odmiana modrzewia 'Kórnik' doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach miejskich, gdzie ze względu na brak wolnej przestrzeni i trudne warunki uprawy zastosowanie innych gatunków lub odmian byłoby utrudnione. Oryginalna, kulista forma świetnie komponuje się z roślinnością wrzosowisk, głazami alpinariów oraz elementami kamiennymi i wodą w ogrodach japońskich. Bardzo efektownie prezentują się egzemplarze uprawiane w pojemnikach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Modrzew europejski 'Kórnik'
Modrzew europejski 'Kórnik'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)
Powiązane rośliny