Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
18
Okazje

Modrzew europejski 'Puli'

Modrzew europejski jest znanym i cenionym drzewem leśnym, parkowym i ogrodowym. Do małych ogrodów przydomowych szczególnie przydatne są odmiany karłowe o ograniczonym wzroście i niewielkich rozmiarach. Spośród nich warto zwrócić uwagę na „płaczącą” odmianę ‘Puli’.

 

Opis rośliny

Modrzew europejski (Larix decidua) ‘Puli’ jest rośliną o delikatnych, cienkich, zwisających pędach, zwartym pokroju i powolnym tempie wzrostu. Odmiana została wyselekcjonowana na Węgrzech w 1972 roku przez Józsa Miklósa.

Ponieważ roślina nie tworzy przewodnika, jej wysokość uzależniona jest od wysokości szczepienia. Zwykle dostępne w handlu egzemplarze mierzą od 1 do 2,2 metra wysokości. Korona takich drzewek osiąga od 0,5 do 1 metra średnicy. U form szczepionych nisko jasnobrązowe, wiotkie pędy ścielą się po ziemi, tworząc interesujący kobierzec, szczególnie efektownie wyeksponowany w ogrodach skalnych.

Soczyście zielone, miękkie i spłaszczone igły pojawiają się w pęczkach wczesną wiosną. Na długopędach igły układają się spiralnie i są oddalone od siebie. Modrzew europejski jest drzewem, które jako jedne z pierwszych rozwijają wiosną igły oraz jedynym rodzimym gatunkiem iglastym, zrzucającym je na zimę. Jesienią, przed opadnięciem, igły przebarwiają się na żółto.

Modrzew europejski 'Puli'

Fot. Gabriel Tomżyński, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin

Wymagania i uprawa

Modrzew europejski 'Puli' preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, ale przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym. Jako roślina wybitnie światłolubna wymaga stanowisk słonecznych. Drzewa są całkowicie mrozoodporne, bardzo tolerancyjna na zanieczyszczenie oraz niską wilgotność powietrza.

Modrzew doskonale znosi cięcie. W celu utrzymania regularnej, parasolowatej korony zbyt długie pędy można śmiało skracać. Dobrym sposobem na podwyższenie drzewka jest przywiązywanie jednego z najsilniejszych pędów do palika.

Czasami na modrzewiach występuje mszyca ochojnik świerkowo-modrzewiowy. Na świerkach szkodnik ten powoduje tworzenie galasów, zaś na modrzewiu objawia się białym, woskowych puchem, pod którym żerują larwy i bezskrzydłe samice. Po zauważeniu objawów żerowania mszyc najskuteczniejszym sposobem zwalczania szkodnika jest opryskanie roślin preparatem o działaniu układowym.

Gdzie posadzić?

Modrzew ‘Puli’ doskonale nadaje się do sadzenia w małych ogrodach, gdzie ze względu na brak wolnej przestrzeni zastosowanie innych gatunków lub odmian byłoby utrudnione. Oryginalna, płacząca forma świetnie komponuje się z roślinnością wrzosowisk, głazami alpinariów oraz elementami kamiennymi i wodą w ogrodach japońskich. Bardzo efektownie prezentują się wyeksponowane egzemplarze uprawiane w pojemnikach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Gabriel Tomżyński, TOMŻYŃSKI Szkółka Roślin
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje

 

Ważne tematy
Lista zakupów
ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu