Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Modrzewie do małych ogrodów: polecane odmiany

Pytanie czytelnika: Z roślin iglastych bardzo podoba mi się modrzew, ze względu na miękkie i delikatne igły, które zmieniają jesienią kolor na żółty i opadają przed zimą. Proszę o podpowiedź, które modrzewie warto wybrać do małego ogrodu?

Spis treści
Modrzew europejski – opis i odmiany Modrzew japoński – opis i odmiany

Modrzew europejski

Najbardziej popularny jest krajowy modrzew europejski (Larix decidua). To wysokie drzewo, które w sprzyjających warunkach osiąga 40 m wysokości. Rośnie dość szybko, formując regularną stożkową i luźną koronę. Igły są sezonowe i bardzo ładnie przebarwiają się jesienią na żółty kolor. Dobrze rośnie w pełnym słońcu, na żyznej i przepuszczalnej glebie. Lubi cięcie i doskonale daje się formować na żywopłoty.

W małych ogrodach warto sadzić mniejsze, szczepione i wolniej rosnące odmiany tego drzewa. Polecamy np.:

  • 'Repens' – to odmiana o zwisających do ziemi pędach, szczepiona zazwyczaj na wysokości 1–1,5 m. Może być sadzona również w pojemnikach
  • 'Kórnik' – także szczepiona odmiana, o kulistej koronie.

Skuteczny sposób na szkodniki w ogrodzie. To nie sekret – ten 1 preparat zwalczy je wszystkie
Przeczytaj także
Skuteczny sposób na szkodniki w ogrodzie. To nie sekret – ten 1 preparat zwalczy je wszystkie

Modrzew japoński

Modrzew japoński (Larix kaempferi) to drugi polecany gatunek do mniejszych ogrodów. Jako czysty gatunek też jest bardzo dużym drzewem, ale w ogrodach możemy właściwie znaleźć wyłącznie jego miniaturowe, ciekawe odmiany. Modrzew japoński różni się od europejskiego szyszkami, które posiadają odgięte na zewnątrz łuski (przez co przypominają kwiaty róży) oraz pędy, które są czerwonobrązowego koloru.

Polecanymi odmianami do małych ogrodów są:

  • 'Diana' – to odmiana modrzewia japońskiego o charakterystycznie poskręcanych pędach. Rośnie wolno i osiąga 2–3 m wysokości. Pięknie prezentuje się zimą ze względu na swój oryginalny pokrój.
  • 'Little Bogle' – szczepiona na pniu odmiana o bardzo ciekawie powykręcanych pędach i małym przyroście na wysokość. Rozrasta się na boki tworząc nieregularną kulę.

Modrzew japoński 'Diana' (fot. Małgorzata Szymańska)

Odmiana modrzewia japońskiego 'Diana' jest niska oraz posiada bardzo efektownie, lekko powykręcane gałązki.

Modrzew europejski 'Repens' (fot. Małgorzata Szymańska)

Modrzew europejski 'Repens' posiada płaczący pokrój. To odmiana nadająca się do sadzenia przy ogrodzeniach, ponieważ w sezonie ładnie je osłania.

Tekst i zdjęcia w tekście: Małgorzata Szymańka, zdjęcia tytułowe: Unsplash, Hans Braxmeier/Pixabay

Autor
Modrzewie do małych ogrodów: polecane odmiany
Modrzewie do małych ogrodów: polecane odmiany
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (6)
Powiązane rośliny