Modrzew europejski
Najbardziej popularny jest krajowy modrzew europejski (Larix decidua). To wysokie drzewo, które w sprzyjających warunkach osiąga 40 m wysokości. Rośnie dość szybko, formując regularną stożkową i luźną koronę. Igły są sezonowe i bardzo ładnie przebarwiają się jesienią na żółty kolor. Dobrze rośnie w pełnym słońcu, na żyznej i przepuszczalnej glebie. Lubi cięcie i doskonale daje się formować na żywopłoty.
W małych ogrodach warto sadzić mniejsze, szczepione i wolniej rosnące odmiany tego drzewa. Polecamy np.:
- 'Repens' – to odmiana o zwisających do ziemi pędach, szczepiona zazwyczaj na wysokości 1–1,5 m. Może być sadzona również w pojemnikach
- 'Kórnik' – także szczepiona odmiana, o kulistej koronie.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Modrzew japoński
Modrzew japoński (Larix kaempferi) to drugi polecany gatunek do mniejszych ogrodów. Jako czysty gatunek też jest bardzo dużym drzewem, ale w ogrodach możemy właściwie znaleźć wyłącznie jego miniaturowe, ciekawe odmiany. Modrzew japoński różni się od europejskiego szyszkami, które posiadają odgięte na zewnątrz łuski (przez co przypominają kwiaty róży) oraz pędy, które są czerwonobrązowego koloru.
Polecanymi odmianami do małych ogrodów są:
- 'Diana' – to odmiana modrzewia japońskiego o charakterystycznie poskręcanych pędach. Rośnie wolno i osiąga 2–3 m wysokości. Pięknie prezentuje się zimą ze względu na swój oryginalny pokrój.
- 'Little Bogle' – szczepiona na pniu odmiana o bardzo ciekawie powykręcanych pędach i małym przyroście na wysokość. Rozrasta się na boki tworząc nieregularną kulę.
Odmiana modrzewia japońskiego 'Diana' jest niska oraz posiada bardzo efektownie, lekko powykręcane gałązki. |
Modrzew europejski 'Repens' posiada płaczący pokrój. To odmiana nadająca się do sadzenia przy ogrodzeniach, ponieważ w sezonie ładnie je osłania. |
Tekst i zdjęcia w tekście: Małgorzata Szymańka, zdjęcia tytułowe: Unsplash, Hans Braxmeier/Pixabay