Logo
Logo

Najlepsze rośliny iglaste (drzewa i krzewy), które warto mieć w małym i dużym ogrodzie

Różnorodność gatunków i odmian roślin iglastych (zwanych potocznie iglakami) pod względem osiąganej wielkości, kształtu, wymagań oraz barwy igieł pozwala stosować je w najrozmaitszych kompozycjach. Zarówno właściciel małego, jak i dużego ogrodu znajdzie dla siebie odpowiednią roślinę. Zobacz, jakie są najlepsze iglaki do ogrodu!

Spis treści
Jakie drzewa iglaste nadają się do dużych ogrodów? Które wąskokolumnowe krzewy iglaste warto posadzić? Które rośliny iglaste nadają się do małych ogrodów?

Jakie rośliny iglaste warto mieć w ogrodzie?

Większość gatunków roślin iglastych nie gubi igieł na zimę. Właśnie dlatego chętnie sięgamy po nie zakładając żywopłoty chroniące ogród przed wiatrem oraz dzielące przestrzeń ogrodu na

osobne wnętrza. Iglaki są też świetnym tłem dla drzew i krzewów liściastych oraz kwitnących bylin. Jednak, nie wszystkie są łatwe w uprawie i bezobsługowe. Aby wyglądały atrakcyjnie, podobnie jak roślinom liściastym, trzeba im zapewnić odpowiednie stanowisko i podłoże.

najlepsze iglaki do ogrodu

Fot. iVerde,  Christel/Pixabay

1 – jodła olbrzymia, 2 – jodła jednobarwna, 3 – świerk serbski, 4 – sosna pospolita, 5 – świerk Brewera

Drzewa iglaste do dużych ogrodów

Drzewa iglaste osiągają zwykle dużą wysokość i szerokość. W naszym klimacie jednym z bardziej pospolitych gatunków na niżu jest sosna pospolita (Pinus silvestris). Warto wiedzieć, że najładniejszy pokrój drzewo to tworzy posadzone na słonecznym stanowisku. Pod sosnami można posadzić pięknie kwitnące różaneczniki i azalie, założyć rabaty w stylu naturalistycznym oraz uprawiać takie byliny jak funkie, naparstnice czy paprocie.

W regionach górskich lepiej radzą sobie jodły (Abies) i świerki (Picea). Wśród gatunków dostępnych w sprzedaży w szkółkach i centrach ogrodniczych warto zwrócić uwagę na jodłę olbrzymią (Abies grandis) o ciemnozielonych, błyszczących igłach, która ze względu na osiągane rozmiary najlepiej nadaje się do dużych ogrodów. Niebieskozielonymi, długimi igłami wyróżnia się osiągająca 20  m wysokości jodła jednobarwna (Abies concolor), która szybko rośnie, ma niewielkie wymagania pod względem podłoża i może rosnąć m warunkach miejskich.

Ciekawym gatunkiem polecanym do sadzenia w wąskich ogrodach jest świerk serbski (Picea omorika). To drzewo osiągające 20 m wysokości, ale tworzące wąską, ugałęzioną do samego dołu koroną. Mniej silnym wzrostem charakteryzuje się świerk Brewera (Picea Breweriana) o szerokostożkowatym pokroju i malowniczo przewisających pędach.

najlepsze iglaki do ogrodu

Fot. iVerde

1 – jałowiec pospolity 'Compressa', 2 – żywotnik zachodni 'Sunkist', 3 – żywotnik zachodni 'Smaragd', 4 – cis pospolity 'Fastigiata Aurea', 5 – jałowiec skalny 'Blue Arrow', 6 – cyprysik nutkajski 'Pendula', 7 – świerk biały 'Conica', 8 – jałowiec pospolity 'Hibernica'

Krzewy iglaste o wąskim pokroju

W małych ogrodach świetnie sprawdzają się krzewy iglaste o wąskim lub typowo kolumnowym pokroju. Można je wykorzystywać do sadzenia pojedynczo na rabatach, do tworzenia żywopłotów lub komponować w grupach z innymi roślinami.

W słonecznych, suchych miejscach najlepiej radzą sobie jałowce (Juniperus), np. jałowiec pospolity 'Arnold', 'Compressa', 'Hibernica', 'Meyer', 'Suecica' i 'Suecica Aurea', jałowiec skalny 'Blue Arrow' czy 'Skyrocket'. Rośliną przyciągającą wzrok oryginalnym, płaczącym pokrojem jest cyprysik nutkajski (Chamaecyparis nootkatensis) 'Pendula'. Regularnym, stożkowatym pokrojem charakteryzuje się popularna odmiana świerka białego (Picea glauca) 'Conica'.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Na żyznym podłożu można posadzić żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Aurescens' i 'Sunkist' o złocistym ubarwieniu, szybko rosnącą odmianę 'Brabant' czy 'Fastigiata', albo popularną żywozieloną odmianę 'Smaragd'.

Na stanowisku zacienionym sprawdzi się cis pospolity (Taxus baccata) 'Fastigiata', 'Fastigiata Aurea' o żółtych igłach oraz wolno rosnący, ciemnozielony cis 'Fastigiata Robusta'.

Do tworzenia żywopłotów w cieniu przydają się cisy i szybciej od nich rosnące, ale równie efektowne choina kanadyjskie (Tsuga canadensis).

najlepsze iglaki do ogrodu

Fot. iVerde

1 – jodła koreańska, 2 – jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet', 3 – cyprysik groszkowy 'Filifera Aurea', 4 – sosna pospolita 'Watereri', 5 – żywotnik zachodni 'Danica', 6 – sosna górska 'Zundert'

Rośliny iglaste do małych ogrodów

Na małej przestrzeni można sadzić nie tylko kolumnowe odmiany roślin iglastych, ale również odmiany karłowe, kuliste lub okrywowe. Niedużym, wolno rosnącym i bardzo efektownym drzewem o regularnym kształcie jest jodła koreańska (Abies koreana), która ma ciemnozielone, błyszczące igły i rodzi ładne, niebieskofioletowe szyszki. Roślina ta preferuje żyzne podłoże. Na przepuszczalnym, piaszczystym podłożu w małym ogrodzie sprawdzi się sosna pospolita (Pinus sylvestris) 'Watereri', która osiąga nie więcej niż 5 m wysokości.

W miejscach reprezentacyjnych można też posadzić cyprysik groszkowy (Chamaecyparis pisifera) 'Filifera Aurea' o złocistym ubarwieniu i sznurkowatych, przewisających pędach. Odmiana ta osiąga 2 m wysokości i ciekawie wygląda wśród wrzosów i wrzośców oraz innych niskich roślin preferujących kwaśny odczyn gleby.

Na małych rabatach sprawdzają się również kuliste, karłowe odmiany żywotników, np. złocista odmiana 'Amber Glow', zielona 'Danica', wolno rosnąca 'Waterfield', 'Globosa', 'Globosa Compacta', 'Golden Globe' czy 'Meckii'.

najlepsze iglaki do ogrodu

Fot. iVerde

1, 2, 3 – żywopłoty z roślin iglastych można formować nadając im różne kształty i wysokości, 4 – cis pospolity, 5 – choina kanadyjska

 Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: astrophytum/Depositphotos, Flower Council

Autor
Najlepsze rośliny iglaste (drzewa i krzewy), które warto mieć w małym i dużym ogrodzie
Najlepsze rośliny iglaste (drzewa i krzewy), które warto mieć w małym i dużym ogrodzie
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (10)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl