Logo
Logo

Żywotnik zachodni 'Danica'

Żywotnik zachodni 'Danica' to obecnie jedna z najbardziej cenionych, kulistych odmian żywotnika o wolnym tempie wzrostu, łatwo dostępna w większości polskich szkółek i centrów ogrodniczych. Swoją popularność zawdzięcza kompaktowym rozmiarom oraz małym wymaganiom uprawowym. Wprawdzie nie jest to nowa odmiana, bo została w wyselekcjonowana spośród siewek żywotnika zachodniego w duńskiej szkółce Arne Jensena w 1948 roku, ale zainteresowane nią wyraźnie wzrosło w ostatnich latach.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Danica' jest odmianą, która nie tworzy przewodnika. Dzięki temu wszystkie jej gałęzie rosną równorzędnie, a krzew w sposób naturalny przyjmują formę kuli. Po 10 latach uprawy roślina osiąga około 0,4 m średnicy. Z wiekiem robi się lekko spłaszczona. Gałązki krzewu są ułożone muszelkowato, zachodzą na siebie, są pokryte zielonymi łuskami pełniącymi funkcje asymilacyjne.

Młode przyrosty rośliny są soczyście zielone, starsze gałązki uzyskują barwę ciemnozieloną, a na zimę wierzchołki pędów przybierają miedziane zabarwienie.

żywotnik zachodni Danica fot. G. Falkowski ZSzP

Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych żywotników

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Danica' najlepiej rośnie na glebach żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych, na stanowiskach słonecznych lub tylko nieznacznie ocienionych. Krzew tworzy dosyć płytki, ale rozległy system korzeniowy. Dlatego żywotniki lubią ściółkowanie podłoża przekompostowaną korą sosnową, która pozwala dłużej utrzymać wilgoć w glebie.

Krzewy można sadzić także na glebach słabszych, ale wówczas wymagają podlewania w czasie suszy i jedno lub dwukrotnego nawożenia w maju i czerwcu. Poza tym rośliny nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych w okresie wegetacyjnym. Zimą, po intensywnych opadach śniegu, warto zgarniać jego nadmiar z powierzchni krzewów. Ciężki mokry śnieg może bowiem powodować, że rośliny ulegną deformacji.

Gdzie posadzić?

'Danica' to odmiana zdrowa, łatwa w uprawie i odporna na mróz. Nadaje się do stosowania zarówno w ogrodach przydomowych, jak i na terenach zieleni osiedlowej oraz parkowej. Dzięki regularnej, kulistej formie doskonale nadaje się do sadzenia w ogrodach francuskich i barokowych, gdzie z powodzeniem może zastąpić bukszpan, dziesiątkowany w ostatnich latach przez gąsienice ćmy bukszpanowej.

Ta odmiana żywotnika efektownie prezentuje się sadzona w grupach i pasach, na przykład po obu stronach podjazdu do garażu, wzdłuż ścieżek lub alejek parkowych. Doskonale nadaje się do sadzenia przy kościołach i na cmentarzach, w kompozycjach z innymi roślinami iglastymi. Może być też uprawiana w donicach na balkonach i tarasach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Żywotnik zachodni 'Danica'
Żywotnik zachodni 'Danica'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (14)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (1)