Logo
Logo
27
Do góry

Żywotnik olbrzymi GOLDY '4ever'

Żywotnik olbrzymi to malownicze drzewo pochodzące z Ameryki Północnej, występujące naturalnie w pasie zachodniego wybrzeża USA, od Kalifornii po Alaskę. Wśród karłowych odmian tego gatunku na uwagę zasługuje GOLDY ‘4ever’ – roślina o intensywnie żółtych gałązkach utrzymujących atrakcyjny kolor przez cały rok.

Żywotnik olbrzymi (Thuja plicata) GOLDY '4ever' został wyselekcjonowany w holenderskiej szkółce Dries Luijten B.V. Do handlu trafiła w 2006 roku. Jego polska premiera odbyła się podczas wystawy "Zieleń to Życie" – roślina została zgłoszona do Konkursu Roślin Nowości.

Jego zaletą jest wolne tempo wzrostu, regularny pokrój oraz bardzo wyrazista, złocista barwa łusek pokrywających pędy. Odmiana GOLDY tworzy prosty przewodnik, od którego odchodzą ustawione pionowo pędy boczne. Pokrój rośliny jest stożkowaty, początkowo luźny, z wiekiem zagęszcza się. Gałązki są płaskie, pokryte łuskami, młode przerosty są lekko pomarańczowe, później intensywnie żółte, wewnątrz krzewów jasnozielone, zimą przybierają odcień starego złota. Po 10 latach uprawy roślina osiąga około 2 m wysokości.

Żywotnik olbrzymi GOLDY ‘4ever' fot. G. Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Zobacz więcej ciekawych odmian żywotników

Uprawa i wymagania

Odmiana GOLDY '4ever' najlepiej rośnie w chłodnym, wilgotnym klimacie morskim, ale łatwo przystosowuje się do mniej sprzyjających warunków. Preferuje gleby żyzne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne. Jest w pełni odporna na mróz, nie wymaga zabezpieczania na zimę. Jest odporna na szkodniki i choroby. Ze względu na regularny pokrój i wolne tempo wzrostu nie wymaga formowania, ale w razie potrzeby można ją przycinać.

Gdzie posadzić?

Roślina dobrze prezentuje się w kompozycjach z innymi gatunkami i odmianami iglastymi o zielonym lub niebieskim ulistnieniu. Tworzy efektowne kompozycje z trawami i niskimi jałowcami, nadaje się do sadzenia na wrzosowiskach. Może być stosowana pojedynczo, w grupach oraz sadzona w formie żywopłotów lub szpalerów. Jest to jedna z bardziej wartościowych i ciekawych odmian polecanych zarówno do ogrodów prywatnych, jak i zieleni osiedlowej oraz parkowej.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
TEMAT NA CZASIE
Zimowe prace ogrodowe | Rok w ogrodzie z marką Fiskars
Zima to dla większości roślin okres spoczynku przed nowym sezonem, ale dla nas ogrodników to nie czas na odpoczynek, lecz doskonały moment na...
Powiązane rośliny
Powiązane artykuły
Pokaż więcej (8)
Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Polecane
Nowości
Promocje
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu