Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) odmiana SUNNY SMARAGD ('Hoogi023' PBR) to roślina należąca do rodziny cyprysowatych (Cupressaceae). 

★ Odmiana zdobyła złoty medal na targach Gardenia 2019 w Poznaniu. Została wyselekcjonowana przez Sebastiaana Hoogenraada (Holandia).

Jest wzniosłym, gęstym krzewem o kształcie regularnego stożka. Rośnie szybciej niż podobna do niego odmiana 'Golden Smaragd' ale jest niższa – po 10 latach osiąga zaledwie 2-2,5 m wysokości.

Charakteryzuje się wyjątkową, słonecznie żółtą barwę igieł nawet w pełnym słońcu, półcieniu i zimą. Młode pędy charakteryzują się ciekawym cytrynowo – żółtym kolorem z pomarańczowymi końcówkami. W pełnym słońcu nie ulega oparzeniom typowym dla innych kolorowych żywotników, a w półcieniu nie traci koloru.

Nie wytwarza nasion, których brązowiejące łuski mogłyby zmniejszać dekoracyjność rośliny.

Uprawa i wymagania

Roślina nie jest wymagająca, choć najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych o lekko kwaśnym pH. Jest odporna na mrozy.

Zastosowanie

Żywotnik zachodni 'Sunny Smaragd' polecany jest na formowane żywopłoty i do pojedynczych nasadzeń lub jako soliter. Świetnie nadaję się również do pojemników, na tarasy i balkony – nie brązowieje w donicach (co jest częstym zjawiskiem wśród żywotników).

Zdjęcia: Szkółka Hoogenraad