Żywotnik zachodni 'Sunny Smaragd' to odmiana, która zdobyła złoty medal na targach Gardenia 2019 w Poznaniu. Została wyselekcjonowana przez Sebastiaana Hoogenraada (Holandia).

Jest wzniosłym, gęstym krzewem o kształcie regularnego stożka. Rośnie szybciej niż podobna do niego odmiana 'Golden Smaragd'. Po 10 latach osiąga zaledwie 2-2,5 m wysokości, dzięki
czemu nie ma obawy, że zdominuje otoczenie i wymknie się spod kontroli.

Charakteryzuje się wyjątkową, słonecznie żółtą barwę igieł nawet w pełnym słońcu, półcieniu i zimą. Młode pędy charakteryzują się ciekawym cytrynowo – żółtym kolorem z pomarańczowymi końcówkami.

Odmiana ta posiada jeszcze kilka wyróżniających ją cech:

  • W pełnym słońcu nie ulega oparzeniom typowym dla innych kolorowych żywotników.
  • W półcieniu nie traci koloru - pięknie wybarwia się na słonecznie żółty, ciepły kolor, a młode przyrosty mają lekko pomarańczowe zabarwienie.
  • Zimą zachowuje swój kolor, znacznie cieplejszy niż inne, podobne odmiany.
  • Nie wytwarza nasion, których brązowiejące łuski mogłyby zmniejszać dekoracyjność rośliny.

Uprawa i wymagania

Roślina nie jest wymagająca, choć najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych i umiarkowanie wilgotnych o lekko kwaśnym pH. Jest odporna na mrozy.

Zastosowanie

Żywotnik zachodni 'Sunny Smaragd' polecany jest na formowane żywopłoty i do pojedynczych nasadzeń lub jako soliter. Świetnie nadaję się również do pojemników, na tarasy i balkony – nie brązowieje w donicach (co jest częstym zjawiskiem wśród żywotników).

Zdjęcie tytułowe: Hoogenraadplant