Logo
Logo

Tuja szmaragdowa – królowa ogrodów i najpopularniejsza roślina w Polsce!

Kiedy myślimy o wyborze żywotnika do ogrodu, wiele osób wybiera tuję Szmaragd. Ta odmiana wygląda pięknie zarówno solo (w gruncie lub donicy) jak i w idealnym żywopłocie. Ale dlaczego akurat ta tuja jest tak popularna wśród ogrodników w Polsce? Przyjrzyjmy się jej bliżej!
Jak wygląda, czym się wyróżnia i czy jest trudna w pielęgnacji? Jak ją przycinać, by zachowała piękny kształt i rozmiar 2,5 metra po 10 latach? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.  

Spis treści
Jak wygląda tuja szmaragdowa? Jak szybko, ie cm rocznie rośnie tuja szmaragd? Czym charakteryzuje się odmiana 'Smaragd'? Gdzie posadzić tuję Smaragd w ogrodzie? Dlaczego tuja Smaragd jest idealna na żywopłot? Co posadzić obok tui Szmaragd? Które rośliny mogą zastąpić tuję Smaragd? Jak prawidłowo sadzić tuje Szmaragd? Ile od płotu sadzić tuje Szmaragd? W jakiej odległości od siebie? Co lubi tuja szmaragd i jak ją pielęgnować? Czym podlewać tuje żeby były zielone? Dlaczego tuja Szmaragd usycha? Kiedy i jak przycinać tuje Szmaragd? Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Tuja Szmaragd – co to za roślina?

Tuja szmaragdowa, znana również jako żywotnik zachodni 'Smaragd' i błędnie, choć potocznie nazywana Szmaragd, to popularny iglak, który charakteryzuje się pięknym, jasnozielonym kolorem igieł przez cały rok. Jest to roślina o kolumnowym kształcie, która może osiągnąć wysokość do 5 metrów (odpowiednio pielęgnowana po 10 latach osiąga około 2,5 metra wysokości). Odznacza się umiarkowanym tempem wzrostu, osiągając przyrost  roczny w granicach 10-15 cm wysokości oraz 15-20 cm szerokości.

Jej gęste igły czynią ją idealnym wyborem na żywopłoty, oferując prywatność i estetyczny wygląd. W przeciwieństwie do innych tui, Smaragd zachowuje swój piękny kolor i kształt nawet w zimie, co czyni ją wyjątkową wśród iglaków. Ich kolumnowy wzrost sprawia, że są idealne do tworzenia żywopłotów lub jako solitery w ogrodzie.

Plantsrus TV / YouTube


Jakie są cechy szczególne odmiany 'Smaragd' (Szmaragd)?

tuje Szmaragd są również odporne na większość chorób i szkodników, co czyni je łatwymi w pielęgnacji. Ponadto, w przeciwieństwie do wielu innych roślin żywopłotowych, zachowują swoją zieloną barwę przez cały rok, co gwarantuje piękny i żywy wygląd ogrodu niezależnie od pory roku. W skrócie, jeśli szukasz rośliny, która zapewni prywatność, ochronę i estetyczny wygląd, tuja Smaragd jest doskonałym wyborem na żywopłot, do ogrodu i do doniczki. ▶ Przeczytaj więcej o wyglądzie tui Szmaragd w naszym Katalogu Roślin

Tuja Szmaragd to najpopularniejsza roślina w Polsce i idealna roślina na żywopłot
Fot. Chetgal, CHZU, Volodymyr / Adobe Stock
Tuje Szmaragd stanowią doskonały wybór dla ogrodników, którzy pragną stworzyć żywopłot w swoim ogrodzie. Ich walory dekoracyjne: gęste, jasnozielone igły, które zachowują swój kolor przez cały rok, czynią je niezwykle atrakcyjnymi wizualnie. Regularne cięcie nie tylko pozwala na zachowanie ich estetycznego kształtu, ale także umożliwia kontrolę nad ich wysokością i szerokością, dzięki czemu można dostosować je do indywidualnych potrzeb i każdego ogrodu.

Gdzie posadzić tuję Szmaragd w ogrodzie?

Tuje Szmaragd to wszechstronne rośliny, które można wykorzystać w wielu różnych nasadzeniach w ogrodzie. Ich piękny kolor, łatwość w pielęgnacji i zdolność do adaptacji do różnych warunków bez wątpienia  jednymi z najpopularniejszych i najbardziej pożądanych roślin iglastych w Polsce. Bez względu na to, czy chcesz stworzyć żywopłot, dodać koloru do swojego ogrodu czy stworzyć zielony zakątek na balkonie, tuje Smaragd są doskonałym wyborem.

Czy tuja Szmaragd nadaje się na żywopłot?

Tuja Szmaragd to jedna z najbardziej popularnych roślin wybieranych do tworzenia żywopłotów, i nie bez powodu. Jej gęste, ciemnozielone igły tworzą nieprzezroczystą barierę, która doskonale chroni przed wiatrem, hałasem i niechcianymi spojrzeniami sąsiadów. Dzięki kolumnowemu kształtowi i umiarkowanemu tempu wzrostu, tuje Szmaragd tworzą równomierny i estetyczny żywopłot, który nie wymaga częstego przycinania. ▶ Dowiedz się więcej o zakładaniu żywopłotu z tui Szmaragd

Czy tuje Szmaragd nadają się do małych ogrodów?

Tuje Szmaragd, dzięki swojemu kolumnowemu kształtowi i umiarkowanemu tempu wzrostu, są doskonałym wyborem dla małych ogrodów. Mogą służyć jako osłona przed wiatrem, zasłona prywatności lub po prostu jako dekoracyjny element krajobrazu. Dla tych, którzy mają ograniczoną przestrzeń, ale chcą cieszyć się pięknem tui, istnieją odmiany karłowate, które osiągają mniejsze rozmiary, ale zachowują wszystkie pożądane cechy tui Szmaragd. ▶ Dowiedz się więcej o innych roślinach do małych ogrodów

 

Tuja Szmaragd to idealna roślina do ogrodu i do doniczki
Fot. AlexanderDenisenko, CHZU, EDEN / Adobe Stock
Tuja Szmaragd to idealna i wszechstronna roślina do ogrodu (małego i dużego) i do doniczki (na balkon lub taras). Doskonale rosną i wyglądają solo jak i w towarzystwie innych roślin!

Czy tui Szmaragd nadają się do uprawy w pojemnikach? 

Tak, tuje Szmaragd można uprawiać w pojemnikach, co czyni je idealnym wyborem dla tych, którzy mają ograniczoną przestrzeń lub chcą dodać zieleń do tarasu czy balkonu. Ważne jest jednak, aby wybrać odpowiednio duży pojemnik, który zapewni roślinie wystarczająco dużo miejsca do wzrostu. Ponadto, uprawa w pojemnikach wymaga regularnego podlewania, ponieważ gleba schnie szybciej niż w gruncie. ▶ Dowiedz się więcej o uprawie tui Szmaragd w doniczkach

Czy tuje Szmaragd mogą rosnąć w cieniu?

Chociaż tui Szmaragd preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste, mogą rosnąć w cieniu. Jednak w miejscach zbyt zacienionych ich wzrost może być wolniejszy, a igły mogą stać się mniej intensywne w kolorze. Jeśli planujesz sadzić tui w cienistym miejscu, warto lepiej wybrać iglaki bardziej odporne na brak światła. ▶ Poznaj inne iglaki, które dobrze rosną w cieniu

Jakie rośliny dobrze komponują się z tują Szmaragd w ogrodzie? 

Tuje Smaragd doskonale komponują się z wieloma innymi roślinami ogrodowymi. Niektóre z nich to:

 1. Róże: Kontrast między ciemnozielonymi igłami tui a jasnymi kolorami róż tworzy piękny efekt w ogrodzie.
 2. Lawenda: Fioletowe kwiaty lawendy doskonale komponują się z zielonym kolorem tui.
 3. Hortensje: Duże, okazałe kwiaty hortensji dodają koloru i struktury do ogrodu z tujami Szmaragd.

Jakie są alternatywy dla tui Szmaragd w ogrodzie?

Chociaż tuje Szmaragd są bardzo popularne, istnieje wiele innych roślin, które mogą służyć jako alternatywa w ogrodzie:

 1. Cis: Jest to wiecznie zielony krzew, który jest bardziej odporny na cień niż tuje. Cisy mają ciemnozielone igły i czerwone jagody, które dodają koloru do ogrodu.
 2. Jałowiec: Jałowce są bardziej odporne na suszę niż tuje i mogą rosnąć w różnych warunkach glebowych. Mają niebiesko-zielone igły i mogą osiągnąć różne kształty i rozmiary.
 3. Sosna: Sosny są większe niż tuje, ale mogą służyć jako wspaniałe drzewa ozdobne w ogrodzie. Mają długie, zielone igły i charakterystyczne szyszki.

Czy tui Szmaragd są przyjazne dla zwierząt?

Tuje Szmaragd są generalnie bezpieczne dla zwierząt domowych, takich jak psy i koty. Jednak niektóre części rośliny mogą być trujące, jeśli zostaną zjedzone w dużych ilościach. Zawsze warto monitorować swoje zwierzęta i upewnić się, że nie żują roślin w ogrodzie. 

Jak sadzić tuję Szmaragd, by się przyjęła? 

Sadzenie tui Szmaragd to stosunkowo proste zadanie, ale wymaga przemyślenia i odpowiedniego przygotowania. Oto krok po kroku, jak to zrobić:

1. Posadź w dobrym terminie

Najlepszym czasem na sadzenie tui jest wczesna wiosna (kwiecień-maj) lub wczesna jesień (wrzesień-październik). W tych okresach roślina ma największe szanse na prawidłowe ukorzenienie się przed ekstremalnymi temperaturami zimy lub lata.

2. Wybierz odpowiednie miejsce i glebę

Tuje Szmaragd preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste. Upewnij się, że miejsce, które wybrałeś, nie jest zbyt mokre i ma dobrze przepuszczalną glebę. Następnie wykop dołek o głębokości około 40-50 cm i szerokości około 50 cm. Jeśli gleba jest ciężka lub gliniasta, dodaj trochę piasku lub kompostu, aby poprawić jej strukturę i drenaż. Możesz również dodać specjalny nawóz do iglaków, aby dostarczyć roślinie niezbędnych składników odżywczych.

4. Posadź tuję

Delikatnie wyjmij tuję z doniczki, starając się nie uszkodzić korzeni. Umieść roślinę w dołku na tej samej głębokości, jakiej rosła w doniczce. Dosyp ziemi, delikatnie ją ugniatając wokół korzeni. Po posadzeniu, obficie podlej. Pomoże to glebie rozmieścić się wokół korzeni i zapewni roślinie odpowiednią ilość wody na początek. Aby zachować wilgoć w glebie na dłużej i chronić korzenie tui przed ekstremalnymi temperaturami, warto nałożyć warstwę ściółki wokół podstawy pnia. 

Sadzenie tui Szmaragd krok po kroku
Fot. Sergey Potapov / Adobe Stock
Prawidłowe sadzenie tui Szmaragd wymaga odpowiedniego wyboru miejsca i przygotowania gleby. Jeśli nie masz odpowiedniego podłoża, warto kupić gotowa ziemię do iglaków. Po posadzeniu niezbędne jest podlanie, by roślina mogła się dobrze przyjąć na nowym miejscu.

Ważna informacja dotycząca sadzenia tui Szmaragd to odległość między roślinami. Zaleca się sadzić je w odległości 50-60 cm (od siebie i od ogrodzenia). Jednakże, jeśli chcemy, aby rośliny lepiej się rozwijały (chociaż wolniej zagęszczały), warto posadzić je co 60-80 cm. Dzięki temu mają więcej przestrzeni do prawidłowego rozwoju i są mniej narażone na brązowienie. 

 

Jak wybrać i gdzie kupić sadzonki tui Szmaragd?

Wybierając sadzonki tui Szmaragd, warto zwrócić uwagę na ich stan zdrowia, kolor igieł i strukturę korzeni. Sadzonki można nabyć w większości szkółek ogrodniczych oraz centrów ogrodniczych. Cena sadzonki zależy od jej wielkości i miejsca zakupu, ale średnio wynosi od 20 do 50 zł za sztukę.

Sadzonka tui Szmaragd
Sadzonka tui Szmaragd
Tuja Smaragd to niewymagająca, prosta w uprawie roślina, szybko rosnąca, charakteryzuje się wąską, regularną, stożkową budową i intensywnie zieloną barwą łusek. Sadzonka premium, umieszczona jest w okrągłej doniczce o pojemności 3 litrów, ma około 40-60 cm wysokości.
KUP W NASZYM SKLEPIE

Jak dbać o tuję Szmaragd, by pięknie i zdrowo rosła? 

Tuje Szmaragd są dość łatwe w uprawie, ale jak każda roślina, mają pewne wymagania. Aby zapewnić im optymalne warunki, warto pamiętać o kilku kluczowych aspektach:

 1. Podłoże i nawożenie
  Tuje preferują gleby o kwaśnym odczynie. Warto sprawdzić pH gleby i w razie potrzeby podsypać pod korzenie torf. Niedobór składników odżywczych może prowadzić do żółknięcia tui, dlatego ważne jest regularne nawożenie. Warto wybierać specjalne nawozy granulowane (długodziałające nawet do 6 miesięcy) lub w płynie (koncentraty dodawane do wody do podlewania). ▶ Dowiedz się więcej o odpowiednim nawożeniu tui
 2. Podlewanie
  Niewystarczające lub niewłaściwe nawadnianie może być źródłem problemów z uprawą tui. Warto dbać o regularne podlewanie, zwłaszcza w okresach suszy.
 3. Przycinanie
  Przycinanie tui Smaragd jest kluczowym zabiegiem pielęgnacyjnym, który gwarantuje zdrowy wzrost i estetyczny wygląd krzewów. Tuje przycina się głównie w celu nadania im odpowiedniego kształtu i kontroli wielkości. Zaleca się przycinanie tui od późnego marca do końca lipca, maksymalnie do środka sierpnia.
   

Jakie są najczęstsze błędy w pielęgnacji tui Szmaragd? 

Wśród najczęstszych błędów w pielęgnacji tui Szmaragd można wymienić:

 1. Niewłaściwe nawadnianie
  Zarówno nadmierne, jak i niewystarczające podlewanie może być szkodliwe dla tui. Ważne jest, aby gleba była stale wilgotna, ale nie mokra.
 2. Nieodpowiednie przycinanie
  Przycinanie tui w niewłaściwym czasie lub w niewłaściwy sposób może prowadzić do osłabienia rośliny i sprawić, że będzie ona bardziej podatna na choroby i szkodniki.
 3. Sadzenie w niewłaściwym miejscu
  Tuje Smaragd najlepiej rosną w miejscach słonecznych lub w półcieniu. Sadzenie ich w miejscach zbyt cienistych może prowadzić do słabego wzrostu i żółknięcia igieł.

Kiedy najlepiej przycinać tuję Szmaragd i jak często to robić?

Pierwsze cięcie tui Szmaragd przeprowadza się na wiosnę, zanim zacznie się okres wegetacji, czyli pod koniec marca lub na początku kwietnia. Należy pamiętać, że zbyt wczesne cięcie może sprawić, że rośliny będą narażone na mrozy. Następne cięcie powinno nastąpić latem, w czerwcu, a ostatnie - najdalej w sierpniu. Przycinanie zbyt późno może stymulować roślinę do wzrostu, co sprawia, że młode pędy nie zdążą się utwardzić przed nadejściem zimy. ▶ Dowiedz się więcej o prawidłowym przycinaniu tui

Przycinanie tui Szmaragd trzeba wykonywać kilka razy w roku by roślina była zdrowa i piękna
Fot. ronstik / Adobe Stock
Tuje Szmaragd w żywopłocie, zaleca się jej przycinanie 2-3 razy w ciągu sezonu. Inne tuj, które rosną swobodnie, a więc wolniej, powinny być przycinane tylko wtedy, gdy stają się zbyt rozłożyste, ponieważ naturalnie nie rosną tak szybko.

Przycinanie krok po kroku

Przycinanie tui Szmaragd jest kluczowym elementem jej pielęgnacji, które zapewnia zdrowy wzrost i estetyczny wygląd rośliny. Oto kroki, jak to zrobić:

 1. Wybierz odpowiedni moment
  Najlepszym czasem na przycinanie tui Smaragd jest wczesna wiosna, zanim zacznie intensywnie rosnąć, oraz późne lato, po głównym okresie wzrostu. Kluczowe jest unikanie przycinania tui podczas opadów deszczu, ponieważ wilgotność może przyczynić się do rozwoju infekcji.
 2. Przygotuj narzędzia
  Użyj ostrego sekatora lub nożyc do żywopłotów, aby uzyskać czyste cięcia.
 3. Ocen kształt i rozmiar tui
  Zanim zaczniesz ciąć, zastanów się, jaki kształt chcesz uzyskać. Czy chcesz zachować naturalny kształt kolumnowy czy nadać jej bardziej formalny wygląd?
 4. Przycinaj delikatnie
  Zaczynaj od przycinania najdłuższych gałązek, starając się nie usuwać zbyt dużo naraz. Pamiętaj, że zawsze możesz przyciąć więcej później, ale nie możesz przywrócić usuniętych gałązek.
 5. Dbaj o regularność
  Regularne, umiarkowane przycinanie jest lepsze niż rzadkie, ale drastyczne cięcie. Pomaga to utrzymać roślinę w zdrowiu i zapobiega nadmiernemu rozrostowi.
Regularne przycinanie tui Smaragd jest niezbędne z kilku powodów. Po pierwsze, pomaga kontrolować rozmiar i kształt rośliny, zapewniając, że nie stanie się zbyt duża lub nieforemna. Po drugie, usuwanie starych lub uszkodzonych gałązek pomaga zapobiegać chorobom. Wreszcie, przycinanie stymuluje nowy wzrost, co sprawia, że tuja Smaragd jest gęstsza i bardziej bujna. W skrócie, regularne cięcie jest kluczem do utrzymania tui Smaragd w doskonałej kondycji przez wiele lat.

Jakie są mity dotyczące tui Szmaragd?

Wokół tui Szmaragd krąży wiele mitów, które mogą wprowadzać w błąd ogrodników. Oto kilka z nich:

 1. Tuje Szmaragd nie potrzebują przycinania
  Chociaż tuje Smaragd rosną w kształcie kolumny, regularne przycinanie pomaga im zachować zdrowy wygląd i zapobiega rozprzestrzenianiu się chorób.
 2. Tuje Szmaragd są odporne na wszystkie choroby i szkodniki
  Chociaż są stosunkowo odporne, mogą być narażone na pewne choroby i szkodniki. Regularna pielęgnacja i inspekcje są kluczem do utrzymania ich w dobrej kondycji.
 3. Tuje Szmaragd rosną bardzo szybko
  W rzeczywistości tempo wzrostu tui zależy od wielu czynników, takich jak jakość gleby, dostępność wody i światła oraz pielęgnacja – szczególnie cięcie! Regularnie cięta tuja Szmaragd może po 10 latach mieć 2,5 metra wysokości. 

Tuje Szmaragd to doskonały wybór dla każdego ogrodnika, który chce stworzyć estetyczny i funkcjonalny żywopłot. Dzięki ich łatwości w pielęgnacji i zdolności do zachowania koloru przez cały rok, są one jednymi z najbardziej popularnych iglaków w Polsce. Pamiętając o kilku kluczowych aspektach pielęgnacji, możemy cieszyć się pięknem tui 'Smaragd' przez wiele lat.


Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: Alexnow / Adobe Stock

Autor
Tuja szmaragdowa – królowa ogrodów i najpopularniejsza roślina w Polsce!
Tuja szmaragdowa – królowa ogrodów i najpopularniejsza roślina w Polsce!
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

16-09-2023 11:54

Komentarz dodany przez Tu ja: Sąsiad posadził żywopłot z "tfuj" i teraz ja mam mikroklimat dla mchów, grzybów, pleśni i mączniaków. Podlewa je tak obficie, że przy ogrodzeniu mam bagienko. Na moje protesty tylko głupkowate uśmieszki. Skończyła się zażyła przyjaźń i dobre ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl