Właściwe posadzenie tui jest najważniejszym krokiem w uprawie tych popularnych roślin. Należy starannie wybrać stanowisko, odpowiednio przygotować glebę i zapewnić młodym sadzonkom optymalne warunki do wzrostu. Sprawdź, jak prawidłowo sadzić te popularne iglaki, aby cieszyć się pięknymi i zdrowymi roślinami przez lata.
Udostępnij
Posłuchaj
00:00
75
Kiedy sadzić tuje? Jesień czy wiosna?
Jesień to doskonały czas na zakładanie ogrodu, czyli do sadzenia większości roślin ogrodowych ozdobnych i owocowych – drzew, krzewów, bylin i cebulek kwiatowych. Warunki pogodowe sprzyjają szybkiej aklimatyzacji w nowym miejscu. Rośliny dobrze przyjmą się przed zimą, a w kolejnym sezonie wcześnie rozpoczną wegetację.
Sadzenie tuj nie jest trudne, ale warto przestrzegać kilku wskazówek, by zrobić to raz a dobrze, bo rośliny nie lubią przesadzania.
Jak krok po kroku posadzić tuje w ogrodzie?
WYBIERZ MIEJSCE
Wybierz miejsce oddalone od koron wysokich drzew i nasłonecznione przynajmniej 6 godzin dziennie. Usuń darń i wszystkie chwasty, by ograniczyć konkurencję o wodę i składniki pokarmowe. Ustaw doniczkę na ziemi i odmierz szerokość dołka, która powinna być przynajmniej dwukrotnie dłuższa niż średnica doniczki.
Wykop dołek o głębokości równej 2-3 wysokości doniczki. Usuń wszystkie korzenie, resztki oraz kamienie, by korzenie mogły swobodnie rosnąć. Wybierz ziemię z dołka i przygotuj roślinie miejsce i glebę odpowiednią do jej wymagań.
DODAJ LEKKIEJ ZIEMI
Na dno dołka wysyp warstwę około 10 cm próchniczego i przepuszczalnego podłoża. Możesz do tego wykorzystać dojrzały kompost ogrodowy, dobrze rozłożony obornik (może być granulowany) lub gotowe podłoże z worka.
WZBOGAĆ PODŁOŻE NAWOZEM
Jeśli to konieczne zasil glebę uniwersalnym nawozem mineralnym, zawierającym wszystkie niezbędne makro- i mikroelementy. Granulki będą rozkładały się stopniowo przez kilka tygodni uwalniając do gleby pierwiastki niezbędne roślinom do wzrostu, w miejscu w którym ich potrzebują.
ZAKOP ROŚLINĘ W ZIEMI
Przy pomocy patyka wyznacz odpowiednią głębokość sadzenia, tak by roślina w gruncie rosła na tej samej wysokości co w doniczce. Uzupełnij brakującą ziemię, podlej obficie, a na powierzchni ziemi wokół pnia usyp nieckę i ponownie podlej.
ROZSYP ŚCIÓŁKĘ
Na sam koniec rozłóż na powierzchni warstwę organicznej ściółki z kory sosnowej, która zatrzyma wilgoć w glebie, ograniczy parowanie wody, zahamuje rozwój chwastów, a z czasem, gdy się rozłoży użyźni i zakwasi glebę.