Jak prawidłowo sadzić tuje? 6 zasad, które warto znać!

Centra ogrodnicze już od połowy sierpnia przeżywają prawdziwe oblężenie. Wybór drzewek i krzewów jest ogromny, ale czy teraz jest odpowiedni moment na sadzenie? Może lepiej wstrzymać się z zakupami do wiosny? Kupiłam kilka tuj, jak je posadzić?

Posłuchaj
00:00
75

Jak sadzić tuje? Poradnik w 6 krokach

Jesień to doskonały czas na sadzenie większości roślin ogrodowych ozdobnych i owocowych - drzew, krzewów, bylin i cebulek kwiatowych. Warunki pogodowe sprzyjają szybkiej aklimatyzacji w nowym miejscu. Rośliny dobrze przyjmą się przed zimą, a w kolejnym sezonie wcześnie rozpoczną wegetację.

Sadzenie tuj nie jest trudne, ale warto przestrzegać kilku wskazówek, by zrobić to raz a dobrze, bo rośliny nie lubią przesadzania.

Wybierz miejsce

Wybierz miejsce oddalone od koron wysokich drzew i nasłonecznione przynajmniej 6 godzin dziennie. Usuń darń i wszystkie chwasty, by ograniczyć konkurencję o wodę i składniki pokarmowe. Ustaw doniczkę na ziemi i odmierz szerokość dołka, która powinna być przynajmniej dwukrotnie dłuższa niż średnica doniczki.

Przygotuj dołek

Wykop dołek o głębokości równej 2-3 wysokości doniczki. Usuń wszystkie korzenie, resztki oraz kamienie, by korzenie mogły swobodnie rosnąć. Wybierz ziemię z dołka i przygotuj roślinie miejsce i glebę odpowiednią do jej wymagań.

Dodaj lekkiej ziemi

Na dno dołka wysyp warstwę około 10 cm próchniczego i przepuszczalnego podłoża. Możesz do tego wykorzystać dojrzały kompost ogrodowy, dobrze rozłożony obornik (może być granulowany) lub gotowe podłoże z worka.

Wzbogać podłoże w nawóz

Jeśli to konieczne zasil glebę uniwersalnym nawozem mineralnym, zawierającym wszystkie niezbędne makro- i mikroelementy. Granulki będą rozkładały się stopniowo przez kilka tygodni uwalniając do gleby pierwiastki niezbędne roślinom do wzrostu, w miejscu w którym ich potrzebują.

Zakop roślinę w ziemi

Przy pomocy patyka wyznacz odpowiednią głębokość sadzenia, tak by roślina w gruncie rosła na tej samej wysokości co w doniczce. Uzupełnij brakującą ziemię, podlej obficie, a na powierzchni ziemi wokół pnia usyp nieckę i ponownie podlej.

Rozsyp ściółkę

Na sam koniec rozłóż na powierzchni warstwę organicznej ściółki z kory sosnowej, która zatrzyma wilgoć w glebie, ograniczy parowanie wody, zahamuje rozwój chwastów, a z czasem, gdy się rozłoży użyźni i zakwasi glebę.

logo BudujemyDom.pl

Źródło: magazyn Budujemy Dom 9/2018,
tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl,
zdjęcia: © 7MONAEDA/FOTOLIA

Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Żywotnik zachodni 'Sunny Smaragd' Thuja occidentalis 'Sunny Smaragd'

Żywotnik olbrzymi Thuja plicata

Żywotnik zachodni Thuja occidentalis

Żywotnik zachodni 'Smaragd' Thuja occidentalis 'Smaragd'

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Tak, tuje lubią lekko kwaśną ziemię.
Gość Janusz
22-08-2019 09:26
I ani slowa ze ziemia ma byc kwasna.............
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści