Logo
Logo

Żywotnik zachodni GOLDEN SMARAGD 'Janed Gold'

Żywotnik zachodni, powszechnie nazywany tują, jest podstawowym gatunkiem iglastym wykorzystywanym do tworzenia zielonych ogrodzeń – szpalerów i żywopłotów. Obok popularnych odmian o zielonej barwie gałązek ('Columna', 'Holmstrup', 'Smaragd') w handlu dostępne są odmiany żółtolistne. Jedna z nich – 'Janed Gold' syn. 'Golden Smaragd' cieszy się dużą popularnością. Jej hodowcą jest polski szkółkarz Edward Kubik. Odmiana odniosła międzynarodowy (światowy) sukces, zadebiutowała na rynku w 2008 r., zdobywając brązowy medal w Konkursie Roślin Nowości wystawy „Zieleń to Życie. Obecnie można ją kupić nie tylko w większości krajów Europy, ale też w Kanadzie, USA czy Australii.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Janed Gold' jest krzewem o regularnym, stożkowatym pokroju i dosyć szybkim tempie wzrostu. Po 10 latach osiąga 2,5-3 m wysokości. Maksymalnie dorasta do kilku metrów wysokości. Pędy tej rośliny są wzniesione, silnie rozgałęzione, a gałązki płaskie, gęsto ułożone obok siebie i pokryte zabarwionymi na żółto łuskami, które przez cały rok zachowują piękną, złocistą barwę.

żywotnik zachodni Thuja occidentalis GOLDEN SMARAGD Janed Gold Fot. G. Falkowski ZSzP
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP)

Uprawa i wymagania

Odmiana 'Janed Gold' nie jest kłopotliwa w pielęgnacji, właściwie nie wymaga żadnych zabiegów. Preferuje gleby żyzne, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne, ale dobrze rośnie także na przeciętnych glebach ogrodowych.

Najładniej wybarwia się sadzona na stanowisku słonecznym, choć znosi także półcień; w cieniu jej łuski zielenieją. Żywotnik zachodni 'Janed Gold' jest w pełni odporny na mróz, zdrowy, dobrze znosi cięcie, choć ze względu na regularny pokrój zabieg ten właściwie nie jest potrzebny. Podobnie jak inne żywotniki 'Janed Gold' tworzy płytki system korzeniowy, dlatego w okresie suszy może wymagać podlewania.

Gdzie posadzić?

Żywotnik 'Janed Gold' to odmiana polecana do tworzenia żywopłotów, wówczas należy ją sadzić w rozstawie co 80 cm, oraz do stosowania pojedynczo lub w grupach z zieleni miejskiej, osiedlowej, na działkach, cmentarzach, a nawet uprawy w pojemnikach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Żywotnik zachodni GOLDEN SMARAGD 'Janed Gold'
Żywotnik zachodni GOLDEN SMARAGD 'Janed Gold'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (21)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)