Logo
Logo

Żywotnik zachodni ‘Rheingold’

Wśród licznych kultywarów żywotnika zachodniego ‘Rheingold’ jest jedną z najlepszych odmian do tworzenia niskich, strzyżonych żywopłotów. Roślina ta doskonale zastępuje bukszpan, a jej złociste gałązki nadają barokowym ogrodom odpowiedniego blichtru. Zobacz, jakie są wymagania odmiany ‘Rheingold’  i jak ją pielęgnować, by zdobiła ogród.

Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) ‘Rheingold’ to stara niemiecka odmiana znana w uprawie od początku XX wieku. Jest to karłowy, wolno rosnący krzew o stożkowym lub jajowatym pokroju i złocistej barwie gałązek, osiągający w wieku 10 lat około 1 m wysokości.

Pędy i gałązki żywotnika 'Rheingold' są delikatne, niezbyt długie, widlasto rozgałęzione. U młodych roślin ulistnienie tworzy się wyłącznie w formie igiełek. Oglądane z bliska gałązki są podobne do pędów widłaków.

Łuski wykształcają się z wiekiem, najpierw na pędach wiodących, a potem na gałązkach bocznych. Regularne cięcie sprzyja utrzymywaniu ulistnienia w postaci igiełek.

W okresie wegetacji krzewy są złocistożółte, szczególnie od strony nasłonecznionej, gałązki ukryte wewnątrz krzewu lub od północy są lekko zielonkawe. Zimą krzewy brunatnieją, przyjmując kolor miedzi. Ponieważ jest to odmiana młodociana, nie zawiązuje szyszek.

To nie jest zwykła "ziemia" do roślin. Osmocote zmienia ją w podłoże idealne
Przeczytaj także
To nie jest zwykła "ziemia" do roślin. Osmocote zmienia ją w podłoże idealne

Uprawa i wymagania

Żywotnik zachodni ‘Rheingold’ należy do roślin łatwych w uprawie. Krzewy są w pełni odporne na mróz i mogą być sadzone na terenie całego kraju. Rośliny preferują gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne, stanowiska słoneczne lub tylko lekko ocienione.

Ze względu na dosyć płytki system korzeniowy należy unikać sadzenia krzewów na glebach lekkich, piaszczystych lub narażonych na szybkie wysychanie. Żywotnik zachodni ‘Rheingold’ to odmiana odporna na ataki szkodników oraz porażenia przez choroby grzybowe.

Krzew doskonale poddaje się formowaniu. Zimą, w czasie silnych opadów mokrego śniegu, jest narażony na deformacje. Dlatego w razie silnych opadów trzeba usuwać przygniatające rośliny śnieżne czapy.

Gdzie posadzić?

Odmiana ‘Rheingold’ jest polecana do uprawy w ogrodach przydomowych, na rabatach, wrzosowiskach, w kompozycjach z wolno rosnącymi roślinami iglastymi oraz na skalniakach. Nadaje się do sadzenia w grupach, w formie obwódek wzdłuż brzegów rabat lub ścieżek.

Dobrze sprawdza się też w uprawie pojemnikowej, w całorocznych donicach zdobiących balkony i tarasy. Krzewy sadzone w gruncie najpiękniej prezentują się na tle niebieskich lub zielonych jałowców o pędach pełzających po ziemi, np. jałowca rozesłanego (Juniperus procumbens) lub płożącego (J. horizontalis). Tego typu kompozycje pozostają atrakcyjne przez cały rok.

LOGO ZSZP

Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP)Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl 

Autor
Żywotnik zachodni ‘Rheingold’
Żywotnik zachodni ‘Rheingold’
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)